JPMorgan: Düşüşün bittiğini söylemek için erken!

  ABD’nin en büyük bankacılık kuruluşlarından biri olan JPMorgan, geçtiğimiz Cuma günü hazırladığı raporda Bitcoin (BTC) fiyatındaki düşüşe değindi. Banka, BTC fiyatında her ne kadar %30’luk aşağı yönlü bir hareketlilik yaşanmış olsa da düşüşün bittiğini söylemek için “henüz çok erken” olduğunu ifade etti.

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) geçtiğimiz günlerde arka arkaya gelen haberler ve açıklamalar ile birlikte sert düşüşler yaşadı. Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk’ın açıklamaları ile tetiklenen düşüşler, daha sonra Çin’den gelen haberler ile daha da derin hale geldi. BTC madenciliğinde çevre kirliliği, Tesla’nın BTC ödemelerini askıya alması, Musk’ın Tesla’nın BTC satabileceğini ima etmiş olması ve ardından Çin’de kripto para karşıtı tutumların sıklaşması BTC düşüşlerini derinleştiren etkenler oldu.

  JPMorgan’a Göre BTC’de Düşüş Bitmemiş Olabilir

  Bitcoin, bu haber ve gelişmelere bağlı olarak yaklaşık %30’luk bir geri çekilme yaşadı. Ancak Bitcoin’in 14 Nisan’da yükseldiği 64 bin dolarlık fiyat noktası baz alındığında, 30 bin dolarlık fiyat noktasına gerilemesi ise %50’den fazla geri çekilmeye işaret ediyor. Bu durum, piyasadaki endişeyi halihazırda harekete geçirdi. ABD’nin en büyük bankalarından JPMorgan, buna rağmen düşüşün bitmiş olduğunu söylemek için “henüz çok erken” olduğunu vurguladı. JPMorgan’ın yayınladığı rapora göre Bitcoin fiyat düşüşü hala bitmemiş olabilir.

  “Bitcoin’de Henüz Bir Kapitülasyon Yaşandığını Söylemek Güç”

  Yaşanan gelişmelere bağlı olarak geçtiğimiz hafta bir gün içinde %30 oranında değer kaybeden BTC için yeni düşüşlerin gelebileceği düşünülüyor. JPMorgan, söz konusu raporunda likidite durumuna değindi. Raporda “Bitcoin’de henüz bir kapitülasyon yaşandığını söylemek güç” ifadesine yer verildi. JPMorgan raporunda, yatırım fonlarındaki ve vadeli BTC işlemlerindeki yeni alıcı eksikliğinin üzerinde durdu.

  JPMorgan Neden “Henüz Erken” Dedi?

  Yeni alıcı eksikliği ele alan raporda “Bu, piyasada hala kayda değer bir risk azaltma riski bulunduğu anlamına geliyor” ifadelerine yer verildi. JPMorgan, buradan yola çıkarak “Bitcoin’de aşağı yönlü trendin bittiğini söylemek için çok erken” açıklamasını yaptı.

  Çin’den gelen BTC madenciliğine ve alım-satım işlemlerine karşı “sıkı önlem” haberlerinin etkileri, kripto para piyasasında hissedilmeye devam ediyor. Çin’in kripto para madenciliği konusunda atacağı adımlar net olarak bilinmiyor ancak OKEx, Huobi gibi borsalarda yer alan bazı şirketler işlemlerde kısıtlamaya gitmeye başladı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle