Kripto Para

Coinbase XRP işlemlerini durdurma sebebini açıkladı

  En popüler kripto para borsalarından Coinbase uzun zamandır beklenen halka açılma işleminden önce mali durumunu açıkladı. Şirket son raporunda XRP işlemlerini neden askıya aldığını anlattı…

  Kripto para sektörünün önde gelen borsalarından ABD merkezli Coinbase, 2020 yılının Aralık ayında gündeme gelen Ripple davası sonrasında XRP işlemlerini durdurma kararı almıştı. SEC’e sunulan mali raporda bu kararın arkasındaki gerekçeleri sıralayan şirket, Bitcoin ve Ether’in menkul kıymet sayılması durumunda olacakları değerlendirdi.

  ABD’de faaliyet gösteren şirketler, menkul kıymet olan bir dijital varlığı listelemek için ulusal menkul kıymet borsası veya alternatif ticaret sistemi olarak kayıt yaptırmak zorunda kalıyor. Bu şartları sağlamayan Coinbase, hizmetinde sadece bu şekilde tanımlanmayan dijital varlıkları listeleyebiliyor.

  SEC Kaydı Bulunmaması Neden Oldu

  Coinbase, XRP listelemeye devam etseydi,ü işlemlerini tamamen durdurmak zorunda kalabilir veya suç işlediği için para cezasına çarptırılabilirdi. ATS lisansı hakkında şirketin yetkili isimlerinden yapılan açıklamada şunlar paylaşıldı: “Alternatif ticaret sistemi olarak kayıt yaptırmamız halinde, menkul kıymet ticareti yapabiliriz. Fakat kayıt için yaptığımız başvuru henüz resmen onaylanmadı. Kayıt süreci için yüklü miktarda masraf yaptık ama buna rağmen, başvurumuzun asla onaylanmaması mümkün.”

  Öte yandan Coinbase borsasında işlem yapıp zarar eden bazı traderlar, kendilerine yasa dışı menkul kıymet ticareti yaptırdığını öne sürerek dava açabilme riskini elinde tutuyor. Nitekim kripto para yatırımcılarının yakından bildiği üzere buna benzer bir dava, mağdur olan XRP yatırımcıları tarafından Ripple şirketi aleyhinde açıldı.

  XRP İşlemlerini Durdurma Sebebi

  Coinbase, söz konusu sorumluluk ve cezalardan kaçınmak adına yalnızca “menkul kıymet olmadığına kanaat getirdiği dijital varlıkları” listeliyor. Ancak ülkedeki yasal kararların değişebildiğini belirten Coinbase, buna örnek olarak XRP kripto para birimini gösterdi.

  Ripple’a ve Ripple kurucularına karşı açılan dava nedeniyle XRP işlemlerini askıya aldığını ifade eden Coinbase yetkilileri, son yayınladıkları raporda şunları aktardı: “Risk değerlendirme politikalarımız ve prosedürlerimiz; mahkeme kararlarını, gerçekleri ve teknolojik gelişmeleri hesaba katacak şekilde evrilecektir.” Coinbase kullanıcıları yaklaşık 2 aydır borsa üzerinden XRP alım satım işlemlerini yapamıyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle