Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Bitcoin Borsa Özeti 16 – 22 Ağustos 2021

  Lider kripto para birimi Bitcoin fiyatındaki değişimler yatırımcıların dikkatinden kaçmıyor. BTC, grafiğine bakıldığında haftalık bazda pozitif yöndeki seyrini sürdürse de kendisinden beklenen yükseliş ivmesini bir türlü gerçekleştiremedi. Özellikle popüler altcoinlerde çok ciddi oranda yükselişler gelirken BTC performansı beklentilerin uzağında kaldı.

  16 Ağustos ile 22 Ağustos tarihleri arasında Bitcoin fiyatını etkileyen gelişmeleri ve önemli fiyat hareketlerini haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  16 Ağustos Pazartesi Bitcoin Borsa Özeti

  En büyük kripto para birimi Bitcoin, haftanın ilk işlem gününde de son 3 gündür sürdürdüğü düşüş trendini devam ettirdi. Son zamanlarda başarılı bir performans çizen BTC’de konsolidasyon ve küçük miktarlarda satış dönemine girildi. 16 Ağustos Pazartesi günüde Bitcoin fiyatı yüzde 2.12 oranında gerileyerek 45.996 dolardan işlem gördü. 

  Veri ölçüm firması Glassnode, Bitcoin’in realize edilmiş fiyatı seviyesinin tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20 bin 208 dolara çıktığını açıkladı. Bundan bir önceki rekor, Mayıs ayı ortasında 20 bin 197 dolar olarak kaydedilmişti.

  ABD merkezli Bitcoin alım ve satım platformu River Financial CEO'su ve kurucu ortağı Alex Leishman, kripto para vergisini eleştirdi. tartışılan altyapı yasasının, Bitcoin endüstrisine ciddi zarar verebilecek bir potansiyele sahip olduğuna dikkat çeken Leishman, kripto paralardan vergi alınmasını “geleceğin altyapısından çalmak” şeklinde nitelendirdi.

  17 Ağustos Salı Bitcoin Borsa Özeti 

  Bitcoin fiyatının yükselişe geçmesini bekleyen yatırımcılar salı gününde de hüsrana uğradı. En büyük kripto para birimi gün içinde 47 bin 140 dolara kadar çıkmasına rağmen satış baskısını yenemedi. Peş peşe gelen satışlarla BTC fiyatında günlük yüzde 2.84 oranında yaşanan düzeltme sonrası 44.691 dolarlı seviyeler görüldü. 

  Dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan ve Asya'nın kripto merkezi olarak görülen Singapur’da yapılan anketin sonuçları dikkat çekti. Kripto para kullanıcılarına yönelik yapılan ankette en popüler kripto para Ethereum olurken ikinci sırada Bitcoin yer aldı.

  Avustralya merkezli Bitcoin madencilik şirketi Mawson, ABD'deki faaliyetleri için kendisine ayrılan elektrik kapasitesini 3 kat artırdığını açıkladı. Bu büyüme sayesinde madencilik hash oranının 2021 sonunda saniyede 2000 petahash’e, 2022 sonunda ise saniyede 5000 petahash’e çıkacağı açıklandı.

  Dünyaca ünlü derecelendirme kuruluşu Fitch, El Salvador'un Bitcoin'i yasal para ilân etmesiyle ilgili olumsuz rapor hazırladı. Bu rapora göre El Salvador'un BTC hamlesi, Bitcoin ile hizmet veren sigortacılık şirketleri için yüksek döviz kuru ve kazanç seviyesindeki muhtemel volatilite riskinden dolayı güvensizlik yaratacak. 

  18 Ağustos Çarşamba Bitcoin Borsa Özeti

  İnişli çıkışlı bir performans gösteren Bitcoin fiyatında pozitif sinyaller 18 Ağustos Çarşamba günü görülmeye başladı. Yüksek volatilitenin yaşandığı günde BTC fiyatı yüzde 0.07 oranında değer kazanarak az da olsa yatırımcılarını sevindirdi. Bu hamleyle birlikte kapanışta lider kripto paranın fiyatı 44.723 dolardan işlem gördü. 

  ABD’nin Teksas eyaletinde Riot Blockchain'in Nisan ayında satın aldığı Whinstone şirketine ait madencilik tesisinde saat başına 83 bin 333 dolarlık kâr açıklandı. Dev madencilik firmasının elde ettiği günlük rakam ise yaklaşık 2 milyon dolar seviyesine ulaştı.

  FED Minneapolis başkanı Neel Kashkari, kripto paralara yönelik sert eleştirilerde bulundu. Neel Kashkari, kripto paraların yüzde 95'inin dolandırıcılık, kandırmaca, boş gürültü ve aldatmaca olduğu yönünde açıklamalar yapmasıyla dikkatleri üzerine çekti. FED’in Minneapolis başkanının bu açıklamaları BTC topluluğundan tepkiyle karşılaştı.

  19 Ağustos Perşembe Bitcoin Borsa Özeti

  Bitcoin yatırımcılarının yüzünü güldüren gelişme 19 Ağustos Perşembe günü yaşandı. BTC fiyatında yüzde 4.54 oranında artış yaşanırken yeniden yükseliş sinyalleri hız kazandı. Bitcoin fiyatı volatil geçen günün sonunda 46.775 dolardan işlem görerek kapanış yaptı. 

  Bitcoin'i yasal para olarak kabul eden ve yasanın Eylül ayında yürürlüğe gireceği El Salvador'da BTC kullanımı hakkında yeni açıklamalar geldi. Maliye Bakanı Alejandro Zelaya açıklamasında, Bitcoin kullanımının opsiyonel olacağını ve BTC kabul etmeyen işletmelerin cezalandırılmayacağını söyledi. 

  BTC’yi sık sık öven ve bankaların bir gün mutlaka Bitcoin işlemlerine başlayacağını söyleyen efsanevi yatırımcı Bill Miller hakkında şok bir iddia ortaya atıldı. Ünlü milyarderin, Bitcoin’i 200 ilâ 300 dolar aralığından bu beri düzenli olarak topladığı belirtildi.

  20 Ağustos Cuma Bitcoin Borsa Özeti

  BTC fiyatındaki yükseliş trendi cuma gününde devam etti. Kripto para piyasasına yansıyan olumlu gelişmelerle birlikte BTC fiyatı yüzde 5.49 oranında artış yaşadı. Yatırımcıların yüzünü güldüren bu performansın ardından günün sonunda BTC fiyatı 49.324 dolar seviyesine kadar yükseldi. 

  Yönetimi altında 9 trilyon dolarlık varlık bulunan Amerikan varlık yönetim şirketi Blackrock, kripto para yatırımlarına devam ediyor. Dev fon şirketi, BTC madenciliği şirketleri Marathon ve Riot Blockchain'e 400 milyon dolara yakın yatırım yaptı. Bu gelişme Bitcoin fiyatındaki yükselişi destekleyen en önemli unsur oldu. 

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler Bitcoin vadelilerine bağlı ETF’lere daha olumlu baktığını açıkladı. Böylelikle SEC’e yapılan BTC ETF başvuruları arasına yönetimi altında 1 milyar dolara yakın varlık bulunan AdvisorShares de katıldı. 

  21 Ağustos Cumartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Son 2 gündür yüzde 10 civarında yükselen BTC fiyatında beklenen satışlar 21 Ağustos Cumartesi günü geldi. Satış baskısının giderek artmasına rağmen düzeltme hareketinin çok şiddetli olmaması yatırımcıları memnun etti. Bitcoin fiyatı yüzde 0.91 oranında geri çekildiği cumartesi gününde 48.875 dolardan fiyatlandı. 

  Kraken kripto para borsasında Büyüme Pazarlama Direktörü olan Dan Held, Bitcoin’in bu 2021’deki olası “mega süper döngüsü” hakkındaki görüşlerini paylaştı. Zaten üçüncü döngüde olduğumuzu söyleyen Held’e göre bu durum, Bitcoin için şu anda her şeyin daha iyi olduğu anlamına geliyor.

  Hollanda’nın ve Avrupa futbolunun en ünlü takımlarından PSV Eindhoven, son sponsorluk anlaşmasını Bitcoin üzerinden gerçekleştirdiğini duyurdu. Anycoin Direct ile ortaklık kuran ekip, BTC’nin benimsenmesi adına önemli bir adım attı.

  22 Ağustos Pazar Bitcoin Borsa Özeti 

  Haftanın son işlem gününde BTC fiyatı yüzde 0.77 oranında artarak yatırımcısını 50 bin dolar için umutlandırdı. Gün içinde 49 bin 500 dolarlı seviyelere kadar yükselen BTC fiyatındaki volatilite dikkat çekti. Kapanışı 49.254 dolar seviyesinden işlem görerek yapan Bitcoin için yatırımcılardaki yükseliş umutları tazelendi. 

  Three Arrows Capital kurucu ortağı ve CEO’su Su Zhu, Bitcoin fiyat tahmini ile gündeme geldi. Ünlü milyarder, BTC’nin birkaç ay içinde 88 bin 888 dolara ulaşacağını iddia etti. Zhu, en büyük kripto para biriminin güçlü bir görünüme sahip olduğunu ve yakında rekorları paramparça edeceğini öngördü.

  El Salvador Başkanı Nayib Bukele, ülkesini Bitcoin yasasını geçirdiği için eleştiren için ABD’li ekonomist Steve Hanke ile dalga geçti. Bukele’nin ülkesini yakabilecek bir “ateşle oynadığını” iddia eden Hanke’ye yanıtında boomer yani moruk ifadesini kullandı. Buna rağmen Başkan Bukele, devlet içinden olduğu kadar dünyanın dört bir yanından da çok eleştiri aldı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle