Kripto Para

İran Cumhurbaşkanı kripto paraların yasallaşmasını istedi!

  Kripto para piyasasında düşüş trendi devam ederken İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’den çok önemli açıklamalar geldi. Cumhurbaşkanı ülkedeki kripto para işlemlerinin yasallaştırılmasını istedi…

  İran ulusal basınında resmi haber kaynaklarına dayandırılan son dakika gelişmesine göre İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, kripto para sektörü hakkında açıklamalar yaptı. Tahran’da gerçekleştirilen Hükümet Ekonomik Koordinasyon Kurulu toplantısına katılan Ruhani, kripto para işlemlerinin yasallaştırılmasını talep etti

  Söz konusu toplantıda hem kripto para madenciliğine hem de işlemlerine yönelik yeni açıklamalar yapan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, yatırımcıları sevindiren ifadelere imza attı. Kripto para konusunda dinamik bir stratejinin geliştirilmesi ve İran ekonomisi üstündeki etkisi konusunda uygun adımların atılmasını istedi. 

  İran’da Kripto Para İşlemleri Yasal Hâle Gelebilir

  İran’ın çıkarlarını gözetmenin önemini vurgulayan Hasan Ruhani, kripto para sektöründeki yasal ve teknik meselelerde dikkatli olunması gerektiğini söyledi. Borsalarda işlem yapmanın risklerine değinen Cumhurbaşkanı, kripto para faaliyetlerini yasal hale getirerek halkın sermayesini korumanın amaçlandığını ifade etti. 

  Kripto para sektörüne yeni giren ve bu piyasada deneyimi olmayan yatırımcıların korunması için gerekli adımların atılması gerektiğini kaydetti. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ayrıca yatırımcıların bu piyasaya giriş yaparken kamu bilincine sahip olması gerektiğini de belirtti. Bu açıklamalar kripto para basınında geniş yankı buldu. 

  İran’da Bitcoin Madencilik Yasağı

  Öte yandan İran’da devam eden kripto para madenciliği yasağına da değinen Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, bu uygulamada değişikliğe gidilmediğini söyledi. Hatırlanacağı üzere 26 Mayıs tarihinde İran’da Bitcoin ve diğer kripto para madencilik hizmetlerinin geçici süreli yasaklanması gündeme gelmişti. 

  İran Cumhurbaşkanı, ülkedeki kripto para madencilik yasağında değişiklik olmadığını ve bu yasağın 22 Eylül 2021 tarihine kadar devam edeceğini vurguladı. Türkiye gibi komşu ülkelerden İran’a kripto para madenciliği yapmak için giden şirketlerin sayısı son dönemde giderek artmıştı. BTC hash oranının yüzde 3’ünden fazlasını elinde bulunduran İran’da yoğun elektrik tüketimi sebebiyle böyle bir yasak kararı üzerinde duruldu. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle