Kripto Para

Pes dedirten olay: Engellilerden çalıp kripto para aldılar

  Avustralya Sidney’de engellilik sigortasından milyonlarca dolar çalan 6 kişi, 2017’den beri faaliyet gösteren bir suç örgütünün parçası olmakla suçlanıyor. İddialara göre suç örgütü 10 milyon Avustralya dolardan fazla para çalarak kripto para satın aldı.

  Kripto para birimlerinin 2021 yılında hızla benimsenmesi, yatırımcı sayısının ciddi ölçülerde artması, kripto paraların kısa vadede yüksek kazanç sağlamasının örnekleri ile dolandırıcılık vakalarında da artış yaşanıyor. Bitcoin (BTC) gibi kripto paraların kısa vadede çok ciddi yükselişler elde etmiş olması birçok yatırımcıyı kripto paralara yönlendirdi. Nasıl ki yatırımcılar bu alan yönlendiyse, bu alandan kısa yoldan para kazanmak dolandırıcılar da gözünü kripto paralara dikti.

  Dünyanın dört bir yanından gelen kripto para dolandırıcılık haberleri, son günlerde yatırımcıları daha da tedirgin etmeye başladı. Bu kez de bir dolandırıcılık haberi, Avustralya’nın Sidney şehrinden geldi. Sidney’de engellilik sigortasından 10 milyon Avustralya dolarından (yaklaşık 8 milyon ABD doları) fazla para çalan 6 kişi, 2017’den bu yana faaliyet gösteren bir suç örgütünün parçası olmakla suçlanıyor. Ortaya çıkan iddialara göre örgüt, çaldıkları paralarla kripto para satın aldı.

  Suç Örgütü Nasıl Çalıştı?

  Perth Now haberine göre dolandırıcılar Ulusal Engellilik Sigortası Programı’nı (NDIS) dolandırdı. Habere göre Avustralya Federal Polisi (APF) Aralık ayında NDIS’i dolandırdığından şüphelenilen kişileri araştırmak için bir operasyon başlattı. Operasyonda, söz konusu suç örgütünün 3 şirket üzerinden NDIS’i dolandırdığı ortaya çıktı.

  Ortaya çıkan bilgilere göre APF suç örgütünün nasıl çalıştığını aktardı. Buna göre örgüt, NDIS’e kayıtlı olan ve fon alan kişilerin haberi olmadan, onlar üzerinden finansman sağladı. Ardından örgüt, bu kişilere veya NDIS adaylarına, para çalmak için komplo kurdu. Örgütün, NDIS’ten her ödeme aldığında, şirket operatörlerine de komisyon gittiği öğrenildi.

  Baskında Ele Geçirilenler

  Örgütün işleyişini çözen APF, Sidney’de 11 ayrı eve baskın düzenledi. Baskında yaklaşık 463 bin dolarlık 8 adet külçe altın, yaklaşık 463 bin dolar nakit ve 490 bin dolardan fazla kripto para ele geçirildi. Ayrıca baskında bunların yanı sıra yaklaşık 193 bin dolar değerinde lüks otomobiller ve mücevherler ele geçirildi

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle