Kripto Para

İsrail CBDC için ETH blok zincirini kullanacak!

  Tüm dünyada, ülkeler arasında artan merkez bankası dijital parası (CBDC) çalışmalarına son olarak İsrail de dahil olmaya başladı. Bloomberg haberine göre İsrail Merkez Bankası, Dijital Şekel için Ethereum (ETH) blok zincirini kullanmayı planlıyor.

  Merkez bankası dijital parası (CBDC), her ne kadar kripto para piyasasında bir varlık gibi kabul görse de yapısal olarak kripto paralardan farklı varlıklardır. CBDC’ler ile kripto paraları ilk etapta birbirinden ayıran en önemli özellik, CBDC’lerin bir ülkeye bağlı merkezi bir dijital para birimi olmasıdır. Kripto paralar ise merkezi olmayan varlıklardır. Ancak kripto paralara karşı duyulan ilginin 2021 yılında çok ciddi artış göstermesi, ülkelerin de CBDC çalışmalarını hızlandırmasını ya da bu alanda çalışması olmayan ülkelerin bu alana dahil olmasını sağladı.

  İsrail Merkez Bankası CBDC İçin ETH Blok Zincirini Kullanmayı Planlıyor

  Bu alanda Çin, 2014 yılından bu yana lider konumda. Çin’de Dijital Yuan için artık ATM’ler dahi yerleştirilmeye başladı. Öte yandan Kamboçya ve Bahamalar gibi küçük ülkelerde ise CBDC’ler kullanılmaya başlandı. Dünyada CBDC çalışmaları hız kazanmaya başlamışken, trene binen yeni ülke de İsrail oldu. CBDC çalışmalarına ağırlık veren İsrail Merkez Bankası’nın, bu çalışmalar için Ethereum (ETH) blok zincirini kullanmayı planladığı öğrenildi.

  Haber Yerel ve Global Medyada Yer Buldu

  Bloomberg haberine göre İsrail’in para birimi olan şekelin dijital versiyonu olan Dijital Şekel için İsrail Merkez Bankası, en büyük ikinci blok zinciri olan ETH blok zincirini kullanmayı planlıyor. Bloomberg tarafından verilen haber İsrail medyasında da yer buldu. Haber, İsrail’in günlük ekonomi dergisi Globes’te de aktarıldı. Ancak İsrail’de yetkili isimlerden konuya ilişkin net bir açıklama henüz gelmedi.

  Bloomberg Crytpo’nun resmi Twitter hesabından söz konusu haber şu ifadeler ile duyuruldu:

  İsrail Bankası’nın dijital bir şekelin dahili pilot çalışması için Ethereum teknolojisini benimsediği bildiriliyor

  CBDC Çalışmalarını Hızlandıran Ülkeler

  CBDC konusunda dünyada öncü konumunda olan Çin, 2021 yılında artık test kullanım aşamalarını da tamamlamak üzere. Öte yandan Güney Kore, Japonya, Avrupa Birliği ve Fransa gibi ülkeler de CBDC ürünlerini piyasaya sürmek istediklerini açıklamıştı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle