Kripto Para

Filistin CBDC çıkarabilir: Transfer sorunları aşılacak mı?

  Tüm dünyada merkez bankası dijital parası (CBDC) çalışmaları hız kazandı. Bloomberg haberine göre, İsrail’in Dijital Şekel çalışmalarında testlere geçmesiyle Filistin de CBDC çalışmalarına başlama kararı aldı. Filistin Para Otoritesi, kendi CBDC’sini piyasaya sürmek istiyor.

  2014 yılından bu yana Çin, merkez bankası dijital parası (CBDC) çalışmalarında dünyada lider konumda. Ancak 2021 yılında kripto para sektörünün çok ciddi şekilde büyümesi, diğer birçok ülkeyi de bu alanda harekete geçirdi. Peş peşe gelen CBDC çalışmalarına son olarak İsrail eklendi. İsrail, para birimi şekelin dijital versiyonunun test aşamalarına geçmeye hazırlandığını duyurdu. Bloomberg haberine göre İsrail’den sonra Filistin de kendi dijital parasını piyasaya sürmek istiyor.

  Filistin de CBDC Konusunda Harekete Geçmek İstiyor

  İsrail ile Filistin arasında 90’lı yıllarda çeşitli anlaşmalar yapıldı. Bu anlaşmalardan dolayı Filistin, kendine ait resmi bir para birimi kullanamıyor. O yıllardan bu yana Filistin topraklarında resmi para birimi olarak ABD doları, İsrail şekeli ve Ürdün dinarı kullanılıyor. Ancak İsrail’in Dijital Şekel çalışmalarını hızlandırması, habere göre Filistin’i de bu alanda harekete geçirdi. Gelen açıklamalara göre Filistin Para Otoritesi, Filistin CBDC’sini çıkarmak istiyor.

  Filistin CBDC’sinin, Ülkenin En Büyük Para Transferi Sorununu Çözmesi Bekleniyor

  Filistin Para Otoritesi Başkanı, konuya ilişkin olarak Bloomberg Television kanalına açıklamalarda bulundu. Başkan açıklamasında Filistin CBDC’si ile ilgili olarak 2 fizibilite çalışması yürüttüklerini ifade etti. Filistin CBDC’sinin, ülkedeki en büyük para transferi sorununu çözmesi bekleniyor. Filistin’de bankalar, belli miktarın üzerinde sınır ötesine para transferi yapamıyor. Üstelik bu yasağa İsrail de dahil. Bu yasak ile Filistinliler, genellikle borç almaya zorlanıyor. Filistin CBDC’sinin tam olarak bu sorunu çözmesi umut ediliyor.

  Bazı Uzmanlar Filistin CBDC’sinin Uygulanabilirliğinden Şüpheli

  Filistin kendi CBDC’si konusunda harekete geçmek istiyor ancak bazı uzmanlar, bunun uygulanabilir ve işlevsellik açısından yetersiz olabileceği konusunda şüpheli. Zira Filistin’deki güçsüz ekonomi, İsrail’in ticari ve insan akışını elinde tutması, Filistin’in yabancı bağış sermayelerine ve işçilerin bıraktığı dövizlere bir oranda bağımlı olması, uzmanları bu konuda şüpheye düşürüyor. Halihazırda Filistin henüz nihai bir karar vermiş değil. Ancak Filistin’in CBDC çalışmalarında ne kadar yol alabileceği merak ediliyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle