Kripto Para

Uniswap, 100 tokeni listeden kaldırdı!

  Kripto para piyasasının önde gelen merkeziyetsiz borsalarından (DEX) Uniswap, yeni bir güncelleme ile dikkat çekti. Borsadan yapılan duyuruda bazı tokenlerin uygulamanın arayüzündeki listeden kaldırıldığı açıklandı…

  Kripto para sektörünün öncü merkeziyetsiz borsalarından Uniswap, yeni bir duyuru ile gündeme geldi. Merkeziyetsiz borsa (DEX) olarak sektörde geniş bir kullanıcı kitlesine sahip olan borsada, bazı tokenlerin sadece uygulama arayüzünden kaldırıldığı belirtildi.

  Resmi sosyal medya hesabı üzerinden duyuru yayınlayan Uniswap Labs, bu tokenlerin sadece uygulama ara yüzünden kaldırıldığını ve protokolde değişiklik yapılmadığını belirtti: “Bu değişiklikler, yalnızca app.uniswap.org'un arayüzü için geçerli. Protokol, tamamen otonom, değiştirilemez ve izne dayalı olmamayı sürdürüyor.”

  Ön uç web uygulama portalını inşa eden yazılım geliştiricisi Uniswap Labs, kamusal ürün olarak piyasaya sürülen Uniswap protokolünden ayrı olmasıyla biliniyor. “Değişen yasal manzarayı yakından takip ediyoruz.” ifadelerini kullanan borsa, açıklamasında platform üzerinden kaldırılan 100 tokene dikkat çekti. 

  Menkul Kıymet Riski Taşıyan Tokenler Kaldırıldı

  Uniswap merkeziyetsiz borsanın ara yüzünden kaldırılan 100 kadar tokenin, düzenleyici kurumlar tarafından menkul kıymet olarak sınıflandırılma riski taşıdığı belirtildi. Söz konusu tokenler arasında tokenize hisse senetleri, opsiyon tokenleri, sigorta tabanlı tokenler ve Synthetix gibi kripto türev platformlarının sentetik tokenleri bulunuyor. 

  Borsadan kaldırılan tokenler arasında altın tabanlı token Tether Gold (XAUT) da yer almasıyla dikkat çekti. Uniswap Kurucusu Hayden Adams, XAUT'un kaldırılma sebebinin kodundaki hata olduğunu açıklayarak borsa kullanıcılarını bilgilendirdi. Grumpy Cat (GRUMPY) gibi internet esprisi temelli tokenler de Uniswap'in kara listesine alınarak platformdan kaldırıldı. 

  Merkeziyetsizlik Yönünde Eleştiriler Geldi

  Öte yandan kripto para topluluğu merkeziyetsiz borsanın almış olduğu bu karara tepkisini dile getirdi. Uniswap’in merkeziyetsizliğini sorgulayan topluluktan ChainLinkGod, UNI sahiplerinin neden listelemeden kaldırma kararında oy kullanmadığını sordu:

  “Pek bir bilgi göremedim. Bu karar, yönetişim oyu yoluyla mı alındı? Durum böyle değilse, çok kötü bir öncül olacak.” Mevcut durumda işlem hacmi bakımından en büyük merkeziyetsiz borsa olan Uniswap, bu tür eleştirilerle karşı karşıya kaldı. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle