S&P'den ilginç BTC raporu

  Kredi derecelendirme kuruluşu S&P Global Ratings kripto para piyasasına yönelik yeni bir rapor hazırladı. Raporda Bitcoin başta olmak üzere son dönemlerde yaşanan fiyat yükselişine dikkat çekildi. Bununla beraber kuruluş kripto paralar için spekülatif yorumunda bulundu.

  2020 yılından bu yana devam eden kripto para rallisi üzerine birçok finansal kurumdan değerlendirme geliyor. Bu finansal kurumlar arasında yer alan kredi derecelendirme kuruluşu S&P Global Rating, kripto para piyasasının güncel durumu ile ilgili yeni bir rapor yayınladı. 

  Kuruluş yayınladığı raporda kripto para piyasasında yaşanan olumlu gelişmelerden bahsetti. Piyasanın yükselişte olduğunu hatırlatan S&P Global Ratings kripto paraların spekülatif varlıklar olduğuna dair yorumu ile dikkat çekti. Bilindiği gibi 2020 rallisi ile kripto para piyasasının piyasa değeri 1.7 trilyon dolara yükseldi. Bu yükselişe rağmen spekülatif varlık yorumları ise meydana gelmeye devam ediyor.

  Kripto para piyasasına spekülatif varlık yorumu 

  Kredi derecelendirme kuruluşu kripto para piyasasına yönelik duyulan endişelerle ilgili farklı bir yorumda bulundu. Kripto paraların spekülatif varlıklar olduğunu açıklayan S&P Global Ratings, finansal sistem için ise risk olmadıklarını iddia etti.

  Kripto paraların çok volatil yapıda olduğunu, ani düşüş ve çıkış riskleri bulunduğunu hatırlatan kuruluş bu durumun finans sektörü için düşünüldüğü gibi risk olmadığını belirtti. Dev kuruluş kripto para sisteminin büyüyen piyasa değerine rağmen finansal sistem içinde çok küçük bir yere sahip olduğunu açıkladı. S&P Global Ratings, kripto piyasasında yaşanacak gelişmelerin finansal sistemde büyük bir çöküntüye neden olamayacağını belirtti. Kripto para piyasasında ani bir çöküş yaşanmasının finansal olarak küçük bir dalgalanma yaratacağı ve bunun da çok fazla etki yaratmayacağı aktarıldı.

  Bitcoin’in fiyat yükselişi analiz edildi, ilgi artıyor

  S&P Global Ratings araştırmacıları hazırladıkları raporda son dönemde yaşadığı fiyat yükselişi ile dikkatleri üzerine çeken Bitcoin’in neden yükseldiğini de değerlendirdi. Bitcoin’in fiyat artışı üzerinde düşük faiz oranları, artan enflasyon ve diğer menkul kıymetlerde yaşanan fiyat yükselişler neden olarak gösterilirken, kripto para piyasasında kamu güvenini oluşması ve regülasyonların yapılması ile fiyat artışının devam edeceği de açıklandı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle