Kripto Para

İran’da BTC madencilerinin peşine ajanlar takıldı

  Ülkede artan elektrik tüketiminin önüne geçebilmek için istihbarat ajanlarını devreye sokan İran hükümetinin kararı dikkat çekti. Ülke genelinde kaçak şekilde çalışan Bitcoin madencilerini yakalamak için ajanlar görevlendirildi…

  İran ulusal basın organlarında yer alan habere göre ülkede Bitcoin (BTC) madenciliği konusunda düğmeye basıldı. İran İstihbarat Bakanlığı, ülkede ruhsatı olmadığı halde madencilik yapan tesisleri tespit etmek ve durdurmak için ajanları görevlendirdi. İran’da giderek artan elektrik tüketimini dizginlemek için bu hamleye başvurulduğu öğrenildi. 

  İran İstihbarat Bakanlığı, lisansı olmadan Bitcoin ve kripto para madenciliği yapan tesislerdeki ekipmanlara el koymak için yeni komiteler görevlendirdi. Şebeke operatörü Tavanir’in dağıtım koordinatörü Gholam-Ali Rakhshani Meh konu hakkında dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Buna göre İran’da kripto para madenciliği yapmak isteyenler, yetkililerden gerekli ruhsatları aldıktan sonra bu işlemlere başlayabilecekler. 

  Madenciler Neden İran’ı Tercih Ediyor?

  Son yıllarda dünya genelinde artan kripto para madencilerinin sayısı özellikle İran’da tavan seviyelere çıkmasıyla dikkat çekiyor. Bu duruma sebep olan faktörler de uzmanlar tarafından değerlendirildi. Buna göre İran’daki elektrik fiyatlarının diğer ülkelerdeki fiyatlara kıyasla daha düşük olması kripto para madencilerini cezp ediyor.

  İran’ın farklı bölgelerinde çok sayıda Bitcoin ve kripto para madencilik tesisi kurulması, yetkilileri de harekete geçirdi. Tavanir yetkilisine göre bu yıl bazı hidroelektrik santrallerinin kullanılamaması ve ülke genelinde artan talep İran’ın enerji tüketimini rekor seviyelere çıkardı. Bunun üzerine yetkililer kaçak yollarla kripto para madenciliği yapan kişilerin peşine ajanlar takarak araştırmaya başladı. 

  İran’da Kaçak Madencilere Geçit Yok

  İran İstihbarat Bakanlığı yetkilileri, son dönemde ülkedeki elektrik tüketimi konusunda yapılan hesaplamalarda 5.000 MW’lık bir dengesizlik bulunduğuna dikkat çekti.  Binaların bu yıl elektrik tüketiminde bir önceki yıla oranla yarı yarıya kesintiye gidilmesi gibi alternatif yöntemler de aranıyor. İran’da elektrik tüketimini arttıran kaçak Bitcoin ve kripto para madencilik tesislerinde bulunan cihazlara da yetkililer tarafından el konulacak. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle