Kripto Para

İran'da ödemelerde kripto para devrimi

  İran Merkez Bankası (CBI), ülkedeki lisanslı kripto para madencilerinin çıkardığı kripto paralar ile ithalat ödemeleri yapılabilmesine yetki verdi. Ayrıca İran’da kripto para faaliyetlerinde yasal netliğin sağlanması için yasa tasarısı çalışmaları yapılıyor.

  Ülkemizde kripto paralar ile ilgili düzenleme ve regülasyon çalışmaları son günlerde gündemin en sıcak maddeleri arasında yer alıyor. Ancak 16 Nisan tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın duyurduğu “kripto paralar ile ödeme yasağı” yönetmeliğinin etkisi de ülkemizde hala görülüyor. Türkiye’de “yasaklama” adımının izleri devam ederken, dünyadan kripto paralara yönelik atılan olumlu adımlar dikkat çekiyor.

  Kripto Paraların Ülkede Lisanslı Olarak Çıkarılması Gerekiyor

  Bu alanda son olarak en büyük adımlardan birini İran attı. Financial Tribune’un aktardığı habere göre İran Merkez Bankası (CBI), lisans sahibi döviz kurumlarının ve ülkedeki bankaların ithalat ödemelerinde kripto para kullanmasına yetki verdi. Ancak bu alanda ülkede kullanılacak olan kripto paraların, İran’daki lisanslı kripto para madencileri tarafından çıkarılmış olması gerekiyor.

  İran’da yetkililer tarafından atılan adımla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

  “İran Merkez Bankası, lisanslı döviz bürolarının ve borç verenlerin kripto para ödemesi için, düzenleyici çerçeve hakkında bilgilendirildiğini söylüyor.”

  İran’da kripto paralara ilişkin ilk kez bir adım atılmıyor. Aslında ülkede, daha önce de lisanslı ve devlet kontrolündeki kripto para madenciliğinin önünün açılması adına adımlar atılmıştı. Bu kapsamda Ekim 2020 döneminde, İran Hükümeti CBI’nin ithalatı finanse etmesi için ülkede yasal olarak çıkarılmış Bitcoin (BTC) kullanmasını sağlamak için, kripto para birimi düzenlemesinde değişiklik yapmıştı. İran’daki bu değişik önerisi, İran Merkez Bankası ve İran Enerji Bakanlığı tarafından hükümete sunulmuştu.

  Kripto Para Madencilerine 1.000’den Fazla Lisans Verildi

  İran’da lisanlı kripto para madenciliği adına ülkede 1.000’den lisans verildi. Bu madenciler arasında Türk Bitcoin madencilik devi Iminer de yer alıyor. Ayrıca İran’daki enerji santrallerinin de kripto para madenciliği yapmalarına izin verildi. Üstelik ülkedeki kripto para madencilerinin üretilen elektriğe özel erişim hakkı da sağlandı. İran 2021 başlarında, 1.620 adet devlet kontrolünde olmayan, yasadışı kripto para madencilik çiftliğini kapatmıştı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle