Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Altcoin Borsa Özeti 9 – 15 Şubat 2022

  Kripto para piyasasındaki hareketlilikler altcoin fiyatlarını büyük ölçüde etkiliyor. Son dönemde yön arayışına devam eden popüler altcoinlerde sert hareketler yaşanmasa da yatırımcıları tedirgin eden görünüm devam etti. Geride kalan haftada önde gelen altcoin fiyatlarına etki eden önemli gelişmeler yaşandı.

  9 Şubat ile 15 Şubat 2022 tarihleri arasında önde gelen altcoin fiyatlarını etkileyen önemli gelişmeleri haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  9 Şubat Çarşamba Altcoin Borsa Özeti

  Hafta başından bu yana pozitif sinyaller gösteren altcoinlerde 9 Şubat Çarşamba günü belirsizlik devam etti. Son dönemin hızlı yükselen altcoini LUNA fiyatında yüzde 0.72 hareket olması yatırımcıları şaşırttı. En değerli altcoin projeleri arasında yüzde 3.70 oranında yükselen BNB günün en çok kazandıran altcoini olarak yatırımcılarını sevindirdi. 

  Altcoin dünyasının önde gelen DeFi platformlarından Aave’nin kurucusu Stani Kulechov duyuru yaptı. “Herkesin gözetim altında olmayan bir sosyal medya profili oluşturmasına ve yeni sosyal medya uygulamaları oluşturmasına izin veren açık, şekillendirilebilir bir sosyal medya protokolü” olan Lens’i tanıtan Kulechov altcoin yatırımcılarından büyük ilgi gördü.

  Popüler altcoin Shiba Inu geliştiricileri, Shiba Lands isimli proje ile metaverse çalışmaları duyurdu. Dijital gayrimenkuller satış tarihi henüz açıklanmadı. ShibaSwap merkeziyetsiz borsanın yerel tokeni olan LEASH sahiplerine, geliştiriciler tarafından oluşturulan bir kuyruk sayesinde satın alma önceliği tanınacak. 

  10 Şubat Perşembe Altcoin Borsa Özeti

  En büyük kripto para fiyatında görülen geri çekilmeler altcoinlerde sağlam düşüş hareketleri getirdi. Ancak dünkü kazançlarını bozmayan BNB yüzde 1.87 gibi küçük bir kayıpla günü kapattı. 10 Şubat Perşembe gününde XRP, ADA ve SOL coinlerde kayıplar yüzde 5-6 seviyesinde oldu. Günün en fazla değer kaybeden altcoini ise yüzde 9.21 düşen LUNA olurken, bu performansı ile hafta başından aldığı tüm kazancı geri vermiş oldu. 

  Altcoin yatırımcılarının yakından takip ettiği WhaleStats raporuna göre Dogecoin (DOGE), BSC balinaları tarafından en çok satın alınan ilk 10 token arasına geri döndü. Büyük bir BNB balinası 8,9 milyon DOGE aldıktan sonra yeniden gündeme geldi. Bu veriler DOGE yatırımcılarını sevindirmeye yetti.

  Zincir içi verilere göre Shiba Inu (SHIB), Ethereum ağındaki yatırımcılar tarafından tutulan 1,7 milyar dolarlık token ile balina adreslerindeki en çok tutulan token oldu. Altcoin piyasasının toparlanmaya başlamasıyla birlikte meme token Shiba Inu güçlü toparlanma sinyalleri ile yatırımcılarını heyecanlandırdı. 

  11 Şubat Cuma Altcoin Borsa Özeti

  Popüler altcoin projelerindeki satışlar 11 Şubat Cuma gününde devam etti. En değerli ilk 10 kripto para birimi içinde son dönemde hızlı yükselişlerle gündeme gelen LUNA coin yüzde 3.66 değer kaybıyla son 2 gün içinde ciddi düşüş yaşadı. Öte yandan günün en fazla düşen altcoini ise yüzde 9.14 kaybeden SOL coin oldu. BNB fiyatındaki düşük volatilite ise yatırımcıları memnun etti.

  Altcoin yatırımcılarının sık kullandığı popüler platformlardan CoinGecko verilerine göre en çok aranan kripto para birimleri açıklandı. Yatırımcılar tarafından aranan 5 token Luna Rush (LUS), Smooth Love Potion (SLP), LooksRare (LOOKS), Gala (GALA) ve Polkacity (POLC) şeklinde sıralandı.

  FarmVille ve Words With Friends gibi popüler oyunların mucidi mobil oyun geliştiricisi Zynga şirketinden kripto para yatırımcılarını heyecanlandıran bir duyuru geldi. Dev oyun şirketi, NFT ve blockchain tabanlı bir oyun için çalışmalara başladığını açıklarken altcoin yatırımcıları da heyecan yaşadı. 

  12 Şubat Cumartesi Altcoin Borsa Özeti

  Hafta sonuna gelindiğinde bir süredir düşüş sinyallerine devam eden ADA coin yüzde 2 oranında değer kaybı yaşadı. BNB ve SOL coin fiyatlarındaki düşüşe rağmen XRP pozitif görünümü ile tüm altcoin yatırımcılarının dikkatini çekti. 12 Şubat Cumartesi gününde basına yansıyan olumlu haberlerin etkisiyle piyasa düşerken XRP fiyatında yüzde 8’den fazla artış yaşandı. 

  Yerli yatırımcıların da portföylerinde yer verdikleri popüler oyun Axie Infinity (AXS) yeni duyurusu ile toplulukta tüm dikkatleri üzerine çekti. Oyuncuların tokenin değerini dengelemek amacıyla “günlük görevleri” tamamlayarak Smooth Love Potion (SLP) kazanmayacağı büyük bir kural değişikliği yaptı. Bu karar AXS coin fiyatında yükseliş hareketi başlattı.

  Yatırımcıların takip ettiği Shibburn Twitter hesabı, son üç gün içinde 144,2 milyon Shiba Inu yakımı duyurdu. Shiba Inu, topluluğunun çeşitli üyeleri tarafından SHIB coin yükselişini desteklemek için 144,2 milyon tokeni yaktı. 

  13 Şubat Pazar Altcoin Borsa Özeti

  Haftanın son işlem gününde altcoinlerdeki volatilite yükseldi. SOL coin yüzde 3.21 değer kaybıyla son 4 gündeki düşüş trendini sürdürdü. Dün hızlı yükselen XRP fiyatında yüzde 1.92 geri çekilme yaşandı. 12 Şubat Pazar gününde BNB ve ADA fiyatlarında da düşüş görülmesine rağmen günün tek pozitif hareket eden popüler altcoini yüzde 3.39 yükselen LUNA coin oldu. 

  Profesyonel beyzbol kulübü Washington Nationals, Terra (LUNA) ekosistemini destekleyen DAO ile sponsorluk anlaşması imzaladı. Kripto para basınında geniş yankı bulan bu haberin ardından LUNA fiyatında yükseliş hareketleri görüldü. Altcoin yatırımcılarının LUNA coin talepleri hız kazandı. 

  14 Şubat Pazartesi Altcoin Borsa Özeti

  Yeni haftanın ilk işlem gününde altcoin piyasasındaki hareketlilik devam etti. LUNA ve ADA coin fiyatında yüzde 4 civarında artış yaşanması yatırımcıları sevindirdi. 14 Şubat Pazartesi gününde altcoinlerde en çok hareketlilik yaşanan coinlerden biri de XRP oldu. XRP fiyatındaki yüzde 1.43 değer artışı yatırımcıları sevindirmeye yetti. 

  CBDC’ler ve stablecoin’ler gibi dijital para çeşitlerine odaklanan Frankfurt merkezli Digital Euro Association (DEA), Ripple’ı (XRP), “destekleyici ortaklar” listesine ekledi. Kripto para dünyasının önde gelen kuruluşu ile XRP ortaklığı altcoin yatırımcılarında büyük bir heyecan yarattı. Bu haberin ardından XRP fiyatında hızlı yükseliş geldi. 

  Binance Smart Chain (BSC) ağındaki balina hareketlerini özetleyen WhaleStatsBSC Twitter hesabından yapılan paylaşım altcoin yatırımcılarının dikkatini çekti. Son raporda en büyük BNB balinasının 140 milyar Shiba Inu (SHIB) satın aldığı ortaya çıktı. SHIB coin yatırımcıları bu haberi olumlu karşıladı.

  15 Şubat Salı Altcoin Borsa Özeti

  Kripto para piyasasında yeniden risk iştahının artmasıyla birlikte popüler altcoinler ciddi ralliler yaşadı. 15 Şubat Salı gününde BNB fiyatı yüzde 7.12 değer artışıyla yatırımcılarının yüzünü güldürdü. XRP ve ADA fiyatlarındaki yükseliş yüzde 6 seviyesinde sınırlı kaldı. SOL coin yüzde 9.22 oranında artarak günün en fazla kazandıran popüler altcoini olmasıyla dikkatleri üzerine çekti. 

  Merkeziyetsiz finans (DeFi) projesi Dego Finance’in Uniswap ve PancakeSwap’e likidite sağlayan adresleri hacklendi ve ekip tarafından sağlanan DEGO perleri boşaltıldı. Saldırı sonrası DEGO mevduatlarını kapatmak için Binance gibi büyük borsalarla işbirliği yapılması dikkatlerden kaçmadı.

  Kripto analisti Benjamin Cowen, merkeziyetsiz oracle ağı Chainlik hakkında güncel değerlendirmede bulundu. Analist Chainlink’in (LINK) boğa piyasası destek bandının altında kaldığını, 20 haftalık basit hareketli ortalamayı ve 21 haftalık üstel hareketli ortalamayı birleştiren teknik bir gösterge olduğunu söyledi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle