Kafama silah dayasanız BTC yerine altını seçerim – Ray Dalio

  Kripto para piyasaları ciddi büyümeler elde etmeye başladığından bu yana piyasalarda Bitcoin (BTC) ve altın kıyaslamaları yapılıyor. Bu konuda fikirlerini dile getiren koruma fonu yöneticisi Ray Dalio, Bitcoin’e sıcak baktığını ancak tercih konusunda altına daha yakın olduğunu dile getirdi.

  Kripto para piyasaları büyüme elde etmeye başladığı zamanlarda, piyasalarda altın ve Bitcoin (BTC) kıyaslamaları da sık sık gündeme gelir oldu. Geçtiğimiz yıllarda da birçok kez tartışma konusu olmuş olan bu kıyaslama, 2021 yılında daha sık şekilde gündeme gelmeye başladı. Zira Bitcoin bu dönemde çok ciddi büyümeler elde ettikçe, yatırımcıların altın ve BTC arasındaki kararsızlığı da artmaya başladı. Bu konuda fikirlerini dile getiren koruma fonu yöneticisi Ray Dalio, her iki varlığa da ılımlı yaklaştı.

  Dalio’nun Sıra Dışı Açıklaması

  4 Ağustos tarihinde CNBC’ye konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Dalio, BTC’ye olumlu baktığını ancak tercih konusunda altına daha yakın olduğunu ifade etti. Dalio, iki varlık arasında seçim yapmak zorunda kalırsa altını tercih edeceğini söyledi. Bunu sıra dışı bir örnekle ifade eden Ray Dalio şu sözleri dile getirdi:

  Kafama silah dayasanız ve sadece birini seçmem gerektiğini söyleseniz, ben altını seçerdim.”

  Dalio BTC’nin Portföy Çeşitlendirmede Kullanılabileceğini Düşünüyor

  Tercih konusuna geldiğinde altından yana olduğunu ifade eden ünlü milyarder, öte yandan Bitcoin’i de “dijital altın” olarak değerlendirdiğini dile getirdi. Özellikle portföyleri çeşitlendirme konusunda Bitcoin’in iyi bir seçenek olduğunu ifade eden Ray Dalio “Portföyünüzde çeşitlendirme yapmak için sahip olmak isteyebileceğini bazı varlıklar var. Bitcoin de dijital altın gibi bir varlık.” sözlerini dile getirdi.

  Ray Dalio’nun Sarı Madene Yaklaşımı

  Ray Dalio’nun yönettiği koruma fonu Bridgewater, 2020 yılının 4. çeyreğinde altına 400 milyon dolardan fazla yatırım yapmıştı. Bu yatırımdan yaklaşık bir yıl önce 2019’da ise Dalio yaptığı açıklamasında, altının portföyde “dengeleyici” varlık olabileceğini ifade etmişti. Dalio söz konusu açıklamasında altını “hem getiriyi artıran hem de riski azaltan bir varlık” olarak tanımlamıştı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle