Kripto Para

Türkiye’de kripto para ile 328 kişiyi dolandırdılar

  Kripto para üretimi yapacağını söyleyerek 328 kişiyi dolandıran İstanbul merkezli bir çete yapılan operasyon ile yakalandı. Farklı illerde düzenlenen eş zamanlı operasyonda 19 kişi gözaltına alındı…

  Kripto para üreterek yüksek kazanç sağlama vaadi ile para toplayan İstanbul merkezli çete, milyonlarca liralık dolandırıcılık faaliyetine imza attı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, piramit yapı kuran çeteye 19 farklı ilde operasyon düzenledi. Edinilen bilgilere göre çetenin 328 kişiden bu vaatle para topladığı öğrenildi. 

  Ekipler, bir firmanın dijital para üretimi yaparak yüksek kazanç elde etme vaadi ile insanlardan para topladığını ve dolandırıcılık yaptığını öğrendi. Kripto para üretimi yaparak piramit yapı kuran çetenin çok sayıda vatandaşı mağdur etmesinden sonra harekete geçen ekipler çeteye operasyon düzenledi.

  300’den Fazla Vatandaş Dolandırıldı

  Soruşturmayı bir ileri aşamaya götüren ekipler, eni üyelerin sisteme dahil edilmesiyle işleyen piramit yapı sayesinde bu kişilerin haksız kazanç elde ettiklerini tespit etti. Yapılan araştırmalara göre bu çetenin 328 kişiyi dolandırdığı ve onlardan yüksek kazanç vaadi ile para topladığı öğrenildi

  Şüpheliler merkezi İstanbul olmak üzere Ankara, İzmir, Antalya, Mersin, Bursa, Balıkesir, Manisa, Konya, Samsun, Van, Nevşehir, Eskişehir, Kocaeli, Sakarya’da düzenlenen operasyonla yakalandı. Ekiplerin eş zamanlı olarak düzenlediği bu operasyon sonucunda 19 şüphelinin gözaltına alındığı bilgisi paylaşıldı. Öte yandan ekibin izini sürdüğü diğer şüphelilerin de yakalanması için çalışmaların devam ettiği öğrenildi. 

  Yüksek Kazanç Vaadiyle Kandırdılar

  Soruşturmayı yürüten ekipler, 300’den fazla sayıdaki vatandaşın yüksek kazanç alma hevesi ile kandırılmış olabilecekleri üzerinde durdu. Yapılan araştırmada piramit sistemli yapı oluşturan çetenin kripto para üretimi yaparak yüksek kazanç elde edecekleri vaadi ile bu vatandaşları kandırdığı ortaya çıktı.

  Çetenin 1 milyon 270 bin 779 Euro, 12 bin dolar, 4 milyon 177 bin 374 lira haksız kazanç elde ettiği belirlenmesinden sonra şüpheliler için farklı illerde eş zamanlı gerçekleşen operasyon düzenledi. Özellikle son dönemde kripto para fiyatlarındaki hızlı yükseliş ile birlikte bu tür çetelerin dolandırıcılık faaliyetlerine hız kazandırdığı görüldü.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle