Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Bitcoin Borsa Özeti 10 – 16 Ekim 2022

  Küresel piyasalarda FED’in faiz hamleleri ve resesyon endişesi devam ederken gözler kripto para birimlerine çevrildi. Geride kalan haftada lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) zaman zaman artan satış baskısına göre dirençli bir performans ortaya koydu. En büyük kripto para biriminin fiyatında yaşanan gelişmeler kripto yatırımcıları tarafından yakından takip edildi.

  10 – 16 Ekim 2022 tarihleri arasında BTC fiyatını etkileyen önemli gelişmeleri ve fiyat hareketlerini haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz.

  10 Ekim Pazartesi Bitcoin Borsa Özeti 

  Haftanın ilk işlem gününde kripto para yatırımcılarının yükseliş beklentileri sonuçsuz kaldı. Güne pozitif sinyallerle başlayan BTC, 10 Ekim Pazartesi gününde en yüksek seviye olarak 19.520 dolara kadar tırmandı. Ancak satış baskısına yenik düşen Bitcoin fiyatındaki değer kaybı hız kazanınca panik satışları beraberinde geldi. Böylelikle günü yüzde 1.58 kayıpla kapatan Bitcoin 19.134 dolardan işlem gördü. 

  Lider kripto para birimi Bitcoin’de son dönemde düşen volatilite finans piyasasının gündemine oturdu. En büyük 30 sanayi hissesinin listelendiği ABD merkezli en Dow Jones endeksi, Bitcoin'den daha oynak olmasıyla dikkat çekti. Analistler bu gelişmenin kripto para sektörü açısından olumlu sonuçlar vereceğini yorumladı. 

  Bitcoin yatırımları ile gündemden düşmeyen MicroStrategy'nin kurucusu Michael Saylor, merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC) başarısız olacağını söyledi. En büyük BTC destekçilerinden biri olan ünlü milyarder, dijital paraların beklenen başarıyı göstermeyeceğini söyledi. Saylor, bu durumun Bitcoin için çok önemli bir fırsat yaratacağını sözlerine ekledi. 

  11 Ekim Salı Bitcoin Borsa Özeti 

  Dünkü satış baskısından sonra toparlanması beklenen Bitcoin, 11 Ekim Salı gününde değer kaybına devam etti. Analistlerin kritik olarak gösterdiği 18.868 dolara kadar gerileyen BTC’de yüzde 0.39 oranında kayıp takip edildi. Böylelikle lider kripto para birimi haftanın ikinci işlem gününde 19.059 dolardan kapanış yaparak yatırımcısını tedirgin etti. 

  Kripto para piyasasındaki balina hareketlerini takip eden WhaleStats verileri çarpıcı gelişmeleri gözler önüne serdi. Son raporunda anonim bir Bitcoin balinasının, Eylül ayından bu yana yaklaşık 5000 BTC satın aldığını duyurdu. Bu gelişme kripto para topluluğunda balinaların boğa koşusu öncesi BTC toplamaya devam ettikleri yorumunu gündeme taşıdı.

  Lider kripto para birimi Bitcoin hakkında çarpıcı veriler ortaya koyan bir analiz olan gökkuşağı grafiği Bitcoin'in 2 yıl içinde altı haneli bir fiyata ulaşacağını işaret etti. Kripto para yatırımcılarını heyecanlandıran bu analizde BTC fiyatının 100 bin doların üzerine çıkma ihtimali, sosyal medyanın en çok konuşulan konusu oldu. 

  12 Ekim Çarşamba Bitcoin Borsa Özeti 

  Küresel piyasalarda yeniden artan risk iştahı ile birlikte BTC’de toparlanma sinyalleri takip edildi. Ancak volatilitenin çok düşük olması özellikle trader’ları memnun etmedi. 12 Ekim Çarşamba gününe yeşil sinyalle başlayan Bitcoin günü yüzde 0.50 artıda kapatarak 19.154 dolar seviyesine kadar yükseldi. 

  Kripto para yatırımcılarının yakından takip ettiği The Block Research raporuna göre, Bitcoin madenciliği zorluğu, yüzde 13 artarak tüm zamanların en yüksek seviyesini geçti. BTC madencilik zorluğunda yaşanan bu gelişmenin kripto para biriminin fiyatına olumlu yansıması bekleniyor. 

  Finans dünyasının ünlü isimlerinden milyarder Paul Tudor Jones, Bitcoin tutmaya devam ettiğini söyledi. Jones, FED politikasının BTC için olumlu sonuçlanacağını iddia etti: “Enflasyon biraz diş macununa benzer, tüpten bir kez çıkardığınızda geri alması zordur. Fed, çılgın bir biçimde bu tadı ağzından çıkarmaya çalışıyor.” 

  13 Ekim Perşembe Bitcoin Borsa Özeti 

  Lider kripto para birimi Bitcoin fiyatını pozitif etkileyen küresel gelişmelerin ardından yatırımcıların beklediği yükseliş hareketleri dikkat çekti. 13 Ekim Perşembe gününde BTC fiyatı 19.494 dolar seviyesine kadar tırmanmasına rağmen bu seviyede tutunamadı. Yine de günü yüzde 1.17 değer kazancıyla tamamlayan Bitcoin yeniden 19.379 dolar seviyesinden işlem gördü. 

  Kripto para dünyasının önde gelen madencilik firmalarından Blockfusion ile ilgili çarpıcı bir emir gündeme geldi. Dev şirketin Niagara Şelaleleri'ndeki madencilik faaliyetlerini şehrin imar koduna uymadığı gerekçesiyle kapatması emredildi. Bu haberin ardından şirketten henüz resmi bir açıklama yapılmaması kafalarda soru işareti bıraktı. 

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), bir yatırım şirketinin daha Bitcoin bazlı borsa yatırım fonu talebini reddetti. WisdomTree'nin spot Bitcoin ETF başvurusuna onay vermeyen SEC yetkilileri kripto para topluluğunun hedefi oldu. Bu karar sonrası BTC destekçilerinin sosyal medyadaki tepkisi giderek arttı.

  14 Ekim Cuma Bitcoin Borsa Özeti 

  Bir süredir pozitif sinyaller gösteren Bitcoin’de yeniden satış baskısı arttı. 14 Ekim Cuma günü BTC boğalarının kontrolü kaybetmesi sonucu değer kaybı yüzde 1.02 seviyesine ulaştı. Volatilitenin az olmasına rağmen bu düşüşten sonra BTC fiyatı popüler borsalarda 19.181 dolarlı seviyelerden işlem gördü. 

  Sektörün önde gelen kripto yatırım firması 21Shares, BAE merkezli Nasdaq Dubai'de Bitcoin (BTC) ETP hizmetlerini başlattı. Bu hamle 21Shares kurucu ortakları Hany Rashwan ve Ophelia Snyder’ın, Avrupa ve Asya dışında büyüme hedefi doğrultusunda gerçekleşti. Bitcoin yatırım ürününü listelenmesi sektör açısından olumlu karşılandı. 

  Kripto yatırımcılarını heyecanlandıran iddialar Amerikan yatırım yönetim şirketi Ark Investment analistlerinden geldi. Tecrübeli analistler Bitcoin fiyatının 2030 yılında 1 milyon dolar olacağı iddiasını yeniden gündeme taşıdı. Bu iddialar sosyal medyada yeni bir tartışma yaratırken BTC destekçilerini heyecanlandırmaya yetti.

  15 Ekim Cumartesi Bitcoin Borsa Özeti 

  Hafta sonuna gelindiğinde kripto para yatırımcıları piyasa genelinde toparlanma yaşanmasını bekliyordu. Ancak küresel piyasalardaki resesyon endişesi ile birlikte BTC fiyatında da belirsizlikler devam etti. 15 Ekim Cumartesi gününde belirsiz piyasa koşullarına rağmen Bitcoin günü yüzde 0.59 değer kaybıyla tamamladı. Böylelikle en büyük kripto para birimi yeniden 19.068 dolar seviyesinden fiyatlandı.

  ABD merkezli bankacılık devi JPMorgan CEO'su Jamie Dimon, Bitcoin'in kirli ve pahalı olduğunu öne sürdü. Finans dünyasının ünlü ismi, kripto paraların aslında hiçbir şey yapmadığını ve neden bir değerleri bulunduğunu anlamadığını söyledi. Bu röportaj sonrasında Bitcoin topluluğu Dimon’a sosyal medyadan sert tepkiler verdi.

  ABD enflasyon verilerinin açıklanması sonrasında piyasadaki belirsizlik artarken zincir içi verilere göre balinaların iştahı kabardı. Önde gelen kripto para borsaları Bitmex ve Binance raporuna göre, güçlü cüzdana sahip balinalar aynı anda long pozisyona geçti. Bu gelişme sonrası küçük yatırımcıda BTC fiyatının yeniden yükselişe geçeceği inancı arttı.

  16 Ekim Pazar Bitcoin Borsa Özeti 

  Uzun bir süredir konsolide olan Bitcoin, kritik seviyelerde fiyatlanarak yatırımcılarını tedirgin ederken yeni bir ralli sinyali geldi. Haftanın son işlem gününde görülen pozitif sinyaller ile birlikte BTC fiyatı 19.411 dolara kadar tırmandı. Bu seviyede yüksek satış baskısı ile bir miktar kazançlarını geri veren Bitcoin günün sonunda yüzde 1 yükselişle 19.261 dolara ulaştı.

  Bitcoin’i yasal para ilan eden El Salvador, kripto yatırımcılarının ilgisini çeken BTC şehri için yeni yatırımlar aramasıyla gündeme geldi. Kripto paraların ayı piyasasında olması yüzünden zorlanan Başkan Nayib Bukele, Bitcoin City hayalini gerçekleştireceklerini söyledi. El Salvador bürokratı Héctor Enrique Celarié Landaverde ise şehrin geliştirilmesi için yatırım aradıklarını söyledi. 

  BTC destekçisi olarak bilinen Galaxy Digital CEO'su Mike Novogratz, kripto para boğalarını şaşırtan bir açıklama yaptı. BTC boğaları, FED’in agresif faiz politikasının yavaşlayacağını umarken, Novogratz ise durumun böyle olmayacağını dile getirdi. Ünlü milyarder gelecekte kripto para rallilerinin azalacağını ve beklentilerin düşürülmesi gerektiğini iddia etti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle