Kripto Para

Web’in kaynak kodu NFT oldu! Satışa çıkarılacak

  Web’in mucidi olarak tanınan bilgisayar bilimcisi Tim Berners-Lee, world wide web’in kaynak kodunu non-fungible token (NFT) olarak açık artırmaya çıkaracak. NFT sektöründe merakla beklenen bu gelişmenin detayları belli oldu…

  İnternet dünyasında “www” olarak bilinen “World wide web” tasarımının mucidi olan Tim Berners-Lee, tüm dikkatleri üzerine çeken bir duyuru yaptı. Dünyaca ünlü bilgisayar bilimcisi, web’in kaynak kodunu non-fungible token (NFT) olarak piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Açık arttırma usulüyle satışa sunulacak olan bu NFT şimdiden sektörde büyük bir heyecan yarattı.

  23 – 30 Haziran tarihleri arasında Londra’da bulunan müzayede evi Sotheby’s aracılığıyla açık arttırmaya sunulacak Web’in NFT’sine büyük ilgi gösteriliyor. “This Changed Everything” (Bu her şeyi değiştirdi) adıyla gerçekleştirilecek açık arttırmada önemli bir gelişme yaşanacak. Yapısı gereği sadece tek olan NFT, alıcısına da kendisi ile eş düzeyde biricik sayılabilecek bir sahiplik imkanı tanıyacak. 

  Web’in NFT’si Heyecan Yarattı

  NFT sektöründe yaşanan patlamanın son dönemde azalmaya başladığı görülürken Web’in kaynak kodunun NFT’si yeniden bu sektöre olan ilgiyi körükledi. Merakla beklenen NFT’nin içinde Tim Berners-Lee tarafından yazılmış kaynak kodunun yer aldığı zaman damgalı dosyalar da yer alacak. Bunun yanı sıra kaynak kodunun animasyonla oluşturulmuş bir görüntüsü ve kodun kendisi ve oluşumu ile ilgili yazılan mektup da bulunacak. 

  Web kodunun tamamının sergileneceği bir dijital poster olarak da dikkat çeken NFT, İngiltere’de açık arttırma usulü ile sahibini bulacak. NFT koleksiyonu içinde yer alan her parça, Web dünyasının mucidi olan Tim Berners-Lee tarafından da imzalanacağı için çok özel hale gelecek.

  Her Şeyi Değiştiren NFT

  Sektörde büyük bir heyecan yaratan NFT hakkında açıklamalar yapan Berners-Lee, şunları söyledi: “30 yıldan uzun süre önce; dünya genelinden pek çok kişinin de yardımıyla insanlık için güçlü bir araç haline gelmiş bir şey yarattım. Benim için Web’in en iyi yanı, dayanışma ruhudur. Geleceğe dair tahmin yapmamakla birlikte umarım Web’in kullanımı, potansiyeli ve barındırdığı bilgi hepimizin erişimine açık kalmaya devam eder.” 

  “Şu anda hayal dahi edemediğimiz yeni bir teknolojik dönüşümü başlatabiliriz. İster sanat eserlerinin ister bunun gibi dijital eserlerininki olsun; NFT’ler Web aleminin en güncel buluşu ve bir şeye sahip olmanın, var olan en uygun yöntemidir. NFT’ler, Web’in ardında yatan kökleri paket haline getirmenin ideal yoludur.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle