Kripto Para

Uzman isim açıkladı: BTC kısa vadede 51 bin doları görecek

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) öngörülemez fiyat hareketleri sergiledi. Çin’den gelen destek paketi açıklamaları sonrası dalgalanan Bitcoin için uzmanlar heyecanlandıran bir fiyat tahmininde bulundu. Uzmanlara göre Bitcoin fiyatı 51 bin dolar seviyesinin üzerine çıkabilir.

  Kasım 2021 döneminden itibaren düşüş eğilimine giren ve ATH bölgesinden fazlasıyla uzaklaşan Bitcoin (BTC), Şubat sonlarında 34 bin dolar bandını ve Mart ayı sonlarında da 48 bin dolar seviyesinin üzerini gördü. Ancak geçtiğimiz hafta Bitcoin, gelen ani düşüşler ile 39 bin dolar seviyesini test eden Bitcoin, Çin’den gelen destek paketi açıklaması sonrasında yeniden 41 bin 500 dolar seviyesinin üzerine çıktı. Bitcoin fiyatında yaşanan hareketlilik sonrası uzmanlar kısa vadede Bitcoin adına yükseliş beklentisinde olduklarını belirtti.

  Uzmanlar BTC’den Yükseliş Bekliyor

  Bitcoin’in 13 Nisan Çarşamba itibariyle güçlü bir sıçrama yapması ve 41 bin 500 dolar seviyesinin üzerine çıkması, piyasada heyecan yarattı. Bu hareketlilik sonrası Bloomberg’in görüşlerini aldığı uzmanlar, kısa vadede dahi Bitcoin’den yükseliş beklediklerini ifade etti. Konuya ilişkin konuşan Fairlead Strategies’in kurucu ortağı Katie Stocton, incelediği teknik göstergelerden yola çıktığında, Bitcoin’in 51 bin dolara yükseliş işareti sergilediğini öne sürdü. Stocton “Satışların sona ermesini ve dip seviyelerin gittikçe yükselmesini bekliyoruz” sözlerini dile getirdi.

  Bitcoin Fiyat Sıkışıklığı Yaşıyor

  2022 yılında bir kez 48 bin doların üzerini gören ve bunun haricinde 35 bin dolar ile 45 bin dolar seviyeleri arasına sıkışan Bitcoin, Mart sonunda yakaladığı yükselişi ABD Merkez Bankası’ndan (Fed) gelen açıklamalar sonrası kaybetmişti. Fed 2022 yılında para politikasında sıkılaştırmanın artacağını duyurdu ve artan endişeler Bitcoin’in yüksek bölgede kalıcı olarak tutunmasını engelledi. Öte yandan Bitcoin, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişimine başladığı 24 Şubat’ta 34 bin dolara kadar gerilemişti.

  Kriptolar ve Hisselerde Korelasyon Örneği

  Çin Devlet Konseyi, küçük ölçekli işletmeler ile endüstriyel şirketlere destek vereceğini açıkladı. Konseyden gelen açıklama sonrası hisse senedi piyasalarında ve Bitcoin fiyatında yükseliş gözlemlendi. Bir süredir Bitcoin ile teknoloji hisseleri arasında yüksek oranda korelasyon olduğuna ilişkin tartışmalar ve veriler gündeme geliyordu. Çin’den gelen açıklama sonrası piyasada görülen hareketlilik, var olan korelasyona bir kez daha örnek oldu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle