Kriptopara

Ethereum İstanbul Güncellemesi Nedir?

  ETH İstanbul Güncellemesi Nedir?

  Ethereum İstanbul güncellemesi, Ethereum’da 906900 numaralı olan blok üzerinde gerçekleşen Ethereum geliştirme protokolüdür. Ethereum İstanbul adı ile yapılan geliştirme 2019 senesi 8 Aralık tarihinde saat 03:26’da yapılmaya başlanmış ve ardından tamamlanmıştır. Bu güncelleme etherscan verilerine göre gerçekleştirilmiştir. İstanbul güncellemesi ile Ethereum platformunda birçok şeyin değişmesini sağlamıştır.

  Ethereum İstanbul Güncellemesi Neleri Değiştirdi?

  Ethereum İstanbul güncellemesi ile gelen yenilikler şunlardır:

  • İstanbul güncellemesi ardından yeni 11 EIP önerisi oylamaya sunulmuştur.
  • Oylama sonunda ise bu EIP’lerin tam 6 tanesi kabul görmüştür.
  • EIP-2200, EIP-1344, EIP-152,EIP-1108, EIP-1844, EIP-2028 ağa dahil olmuştur.
  • DDoS saldırı riskleri ele alınmış ve bu saldırılara daha dayanıklı bir model oluşturulmuştur.
  • İstanbul güncellemesi ardından Zcash gibi Eguihash algoritmasını kullanan altcoinler artık Ethereum Blockchain’ninde işlem görebilmeye başladılar.
  • İstanbul güncellemesiyle Ethereum ölçeklendirilebilirliği yükseltilmiştir.
  • Ölçeklendirilebilirliğin yükselmesi ile zk-STARKS benzeri gizliliği öne alan birçok çözüm ağda kullanılabilir hale gelmiştir.
  • Güncelleme Ethereum’da zero-knowledge adı verilen şifrele tekniğinin etkin şekilde kullanılabilmesini sağlamıştır. 

  Ethereum İstanbul Bir Hard Fork mu?

  Ethereum İstanbul hakkında bilgiler ele alındığında kaynaklarda Ethereum hard fork ifadesi ile karşılaşmak mümkündür. Ancak bu hard fork ayrıcı bir amaç veya anlaşmazlık için değil, ağı daha fazla geliştirmek, verimi yükselmek için yapılmıştır. 

  Ağdaki oylama ardından alınan bir karar ile uygulanmış ve Ethereum’u daha iyi bir noktaya taşımıştır. Yeni bir versiyonun yaratılması için tüm node’lar tarafından kabul edilmiştir. Bu yolla çatallaşma oluşmamıştır.

  Ethereum Güncellemesi Neden İstanbul Adını Aldı?

  İstanbul güncellenmesi adına karar verilmeden önce Byzantium veya Constantinople gibi bir isim düşünüyordu. Ancak Ethereum ağında olan ve ETH’yi destekleyen Türk yatırımcılar Constantinople yerine İstanbul adının kullanılmasını talep ettiler. Ağ içinde bu isteğin gündeme gelmesi ardından, geliştiricilerin de etkisiyle bu talep kırılmayarak güncellemeye İstanbul adı verilmiştir.

  Ethereum İstanbul ETH Sahipleri İçin Yatırımı Değiştirdi mi?

  Ethereum İstanbul güncellemesi ardından ETH sahipleri için koşullar pozitif yönde değişmiştir. Daha güvenli işlem yapma ve ölçeklendirilebilirlik özelliğine bağlı hızlı işlem onayı avantajları öne geçmiştir.

  Güncelleme ardından çatallaşma olmadığı için cüzdanında ETH Coin olan kişiler ek bir işlem yapmak zorunda kalmazlar. Önde gelen borsalar bu cüzdanlar için yeni nod’ların güncellenmesini sağlarlar. Sanal cüzdanında ETH tutulan kripto para borsanın açıklama metinlerini okumak ve otomatik olarak yapılacak işlemin adımlarını tercihe bağlı öğrenmek de mümkündür. Hard fork ardından yeni bir zincir oluşmadığı için daha farklı bir kripto para birimi de ortaya çıkmamıştır. ETH alım-satım işlemi için daha önceki şartlarda izlenen adımlara devam edilir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle