Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Altcoin Borsa Özeti 16 – 22 Şubat 2022

  Jeopolitik riskler ve Ukrayna ile Rusya arasındaki gerilim kripto para piyasasını olumsuz etkilemeye devam ediyor. En büyük kripto para birimi Bitcoin fiyatında yaşanan geri çekilmeyle birlikte popüler altcoin fiyatlarında da ciddi satışlar kaçınılmaz oldu. Altcoin yatırımcıları piyasayı yakından takip ederken BNB, XRP, ADA, SOL ve LUNA fiyatlarındaki değişimler dikkat çekiyor.

  16 Şubat ile 22 Şubat 2022 tarihleri arasında altcoin fiyatlarını etkileyen önemli gelişmeleri özel haberimizde bulabilirsiniz.

  16 Şubat Çarşamba Altcoin Borsa Özeti

  Altcoin piyasasında satışların hız kazandığı 16 Şubat Çarşamba gününde popüler altcoin fiyatlarındaki geri çekilmeler dikkat çekti. Hafta başından bu yana pozitif sinyaller eren LUNA coin fiyatında yüzde 1.42 düşüş yaşandı. BNB, XRP ve ADA fiyatlarındaki kayıplar yüzde 2’yi geçmezken SOL coin yüzde 3 düşüşle yatırımcısını tedirgin etti. 

  SEC’nin eski yöneticisi olan Joseph Hall, davayı Ripple’ın kazanma şansının olduğunu söyledi. “Ripple yıllardır bu operasyonları sürdürdü ve siz son dakikada böyle bir dava ile onların karşısına çıkıyorsunuz.” diyen uzmanın açıklamaları sonrası XRP fiyatında olumlu sinyaller görüldü. 

  “Ripple şu ana kadar çok iyi savunma yaptı. Açıkçası dava SEC’nin istediği gibi bitmeyebilir. Ripple kazanabilir.” açıklamasında bulunan uzmanın bu görüşü, kripto para topluluğunda büyük ilgi uyandırdı. XRP destekçileri açıklamayı olumlu bulurken, altcoin yatırımcılarının XRP talebi artış gösterdi.

  17 Şubat Perşembe Altcoin Borsa Özeti

  Kripto para piyasasında sert düzeltme 17 Şubat Perşembe gününde yaşandı. Popüler altcoinlerde BNB coin fiyatında yüzde 5.71 ve ADA fiyatında yüzde 5.65 düşüş görüldü. XRP ve SOL coin yüzde 8 civarında değer kaybederken popüler altcoinlerde en fazla düşüş yüzde 10.22 değer kaybeden LUNA coin oldu. Panik satışlarının gelmesiyle birlikte altcoinlerdeki düşüş hız kazandı. 

  Sektörün en büyük kripto para borsası Binance, altı işlem çiftinde 24 Şubat 2021’den itibaren alım satım yapılamayacağını duyurdu. Borsada listeden kaldırılan spot işlem çiftleri; KMD/ETH, MDX/BNB, QLC/ETH, SPELL/BTC ve TORN/BNB olurken ayrıca SPELL/BTC marjin çiftinde alım satım işlemleri kapatıldı.

  Dogecoin’in çekirdek geliştiricisi Ross Nicoll, projeden ayrıldığını duyurdu. Nicoll, ayrılma gerekçesini aşırı stres ve olası bir çıkar çatışması olarak açıklarken, Dogecoin’de danışman olarak görev yapacağını söyledi. Bu gelişme DOGE topluluğunda ilgiyle karşılandı. 

  18 Şubat Cuma Altcoin Borsa Özeti

  Dünkü sert düzeltme sonrasında bazı altcoinlerde negatif görünüm devam ederken bazılarında ise tepki alımları geldi. 18 Şubat Cuma gününde dün yüzde 10’dan fazla değer kaybeden LUNA coin günü yüzde 0.67 ile pozitif kapattı. BNB, ADA ve SOL fiyatlarında negatif görünüm devam ederken sadece XRP fiyatında yüzde 2’den fazla artış olması yatırımcılarını sevindirdi. 

  DeFi LIama verilerine göre Avalanche’ın (AVAX) kilitli toplam değeri 11 milyar doları aştı. Bu performans ile Avalanche altcoin piyasasındaki rakibi BNB’ye yaklaşmış oldu. Gelişme AVAX yatırımcıları tarafından olumlu karşılandı. 

  WhaleStats verileri, son yedi gün içinde ilk 1000 ETH cüzdanının en çok Ethereum aldığını gözler önüne serdi. Buna göre balinalar son 7 günde 1.731.309 dolar karşılığında toplamda 555 adet ETH satın aldı. Balinalar ayrıca MATIC tokene de büyük ilgi gösterdi.

  19 Şubat Cumartesi Altcoin Borsa Özeti

  Kripto para piyasasında bir miktar toparlanma olması altcoin fiyatlarına kısıtlı olsa da olumlu yansıdı. BNB, ADA, SOL coin fiyatlarında yüzde 1’in altında yükselişler olması yatırımcıları sevindirdi. Bununla birlikte günün en çok kazandıran altcoini son zamanlarda yükseliş trendini koruyan XRP oldu. XRP fiyatı hafta sonunda yüzde 4.71 yükseldi. 

  En büyük kripto para borsası Binance tarafından yapılan açıklamada, bugünden itibaren Binance Chain ve Binance Smart Chain’in BNB Chain olarak adlandırılacağı bildirildi. Bu hamle BSC’nin BNB token’ı ve BNB ekosistemiyle bağlantısını vurgulayan bir değişiklik olmasıyla dikkat çekti. 

  Ripple ve SEC arasındaki davada yeni gelişmeler yaşandı. Mahkemenin mühürlü bazı belgelerin açılması kararı vermesiyle birlikte belgeler ortaya çıktı. Ripple'ın yıllar önce aldığı yasal tavsiyelerden oluşan iki belge yayımlandı.

  20 Şubat Pazar Altcoin Borsa Özeti

  Haftanın son işlem gününde toparlanma sinyali gösteren kripto paralar yeniden satış baskısı ile karşılaştı. Dünkü yükselişin ardından XRP fiyatında yüzde 5.60 düşüş gelmesi kazançları sıfırladı. ADA coin yüzde 6, SOL coin ise yüzde 8 civarında düşüş yaşadığı 20 Şubat Pazar gününde LUNA ise yüzde 2.28 değer kaybıyla dikkat çekti. 

  Binance Custody tarafından yapılan son duyuruda, Shiba Inu (SHIB), Audius (AUDIO), Perpetual Protocol (PERP), Skale Network (SKL) ve Injective (INJ) projelerinin destekleneceği bildirildi. Bu gelişme altcoin yatırımcılarının ilgisini çekti. 

  Tecrübeli kripto para analisti Capo, ADA coin fiyatı hakkındaki yeni görüşlerini paylaştı. “Bir sonraki destek seviyesi 0.50 dolar” diyen analistin açıklaması altcoin yatırımcılarında düşüşün hız kazanacağı konusunda panik yarattı. 

  21 Şubat Pazartesi Altcoin Borsa Özeti

  Yeni haftanın ilk işlem gününde kripto para piyasasındaki risklerin artması, altcoinlerde pozitif yönlü hareketleri öne çıkardı. 21 Şubat pazartesi gününde LUNA yüzde 1.66 oranında yükselmesiyle altcoin piyasasından pozitif ayrıştı. BNB yüzde 6, ADA yüzde 7, XRP yüzde 9.54 ve SOL coin ise yüzde 8.52 değer kaybederek yatırımcılarını korkuttu. 

  Altcoin yatırımcılarının yakından takip ettiği WhaleStats raporuna göre, 100 milyon dolardan fazla Shiba Inu tutan anonim bir Ethereum balinası, 47 milyar SHIB token daha satın aldı. Bu balina son hamlesiyle piyasadaki en büyük SHIB sahiplerinden biri oldu.

  Dev kripto para borsası Binance, projelerin borsada listelenmeden önce token satışı gerçekleştirdiği ve bu yolla fon elde ettiği Binance Launchpad’de yeni proje duyurdu. Binance Launchpad’in 27. Projesi, Alpine F1 takımının fan token’ı ALPINE coin için hayata geçecek. 

  22 Şubat Salı Altcoin Borsa Özeti

  22 Şubat Salı gününde kripto paralarda toparlanma sinyalleri görüldü. Sol coin yüzde 4.26 değer kazanarak dünkü kayıpların yarısını telafi etmiş oldu. LUNA coin son zamanlarda görülmemiş bir ralliyle yüzde 9.17 oranında değer kazandı. BNB, XRP ve ADA fiyatlarındaki yükseliş yüzde 5’in altında kalsa da yatırımcılarını umutlandırdı.

  En büyük stablecoin ihraççısı Tether, İsviçre’nin dokuzuncu en büyük şehri olan Lugano için hamlesini duyurdu. Bu kenti, Avrupa’nın kripto başkentine dönüştürmeyi planlayan şirket bunun için çok önemli ortaklıklara imza atmaya başladı. 

  Moda dünyasının dev markası Dolce & Gabbana, DGFamily NFT topluluğu ile birlikte Polygon (MATIC) blockchain’i üzerindeki NFT evreninin genişletildiğini duyurdu. İki şirketin ortaklığı kripto para yatırımcılarının dikkatini çekerken özellikle NFT meraklılarını heyecanlandırmaya yetti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle