Kripto Para

Güney Kore vergi borcu olanların kripto paralarına el koydu

  Güney Kore’de Seul Büyükşehir Belediyesi, 23 Nisan tarihinde yaptığı açıklama ile yüzlerce Koreli vatandaşın gecikmiş vergilerinden dolayı kripto paralarına el koyulduğunu duyurdu. Bu alanda, Güney Kore’de böyle bir adım atan ilk yerel yönetim Seul Büyükşehir Belediyesi oldu.

  Dünyanın her yerinde kripto para ilgisi günden güne artış gösteriyor. Kripto paraların benimsenmesi artış gösterdikçe, yatırımcıların ve hükümetlerin kripto paralara bakış açısı da şekilleniyor. Bu kapsamda kripto paraların kullanım alanları ve işlevselliği uzun süredir tartışılan bir konuydu. Ancak dünyada, kripto paraların işlevi üzerinden çarpıcı örnekler gelmeye başladı.

  Ülkemizde kripto paraların kullanım alanı, işlevselliği gibi konularda geçtiğimiz süreçlerde birçok örnek gündeme gelmişti. Bu alanda atılan adımlar ve artan kripto para ilgisi, ülkemizde de beraberinde kripto paralar ile ilgili vergi söylemlerini gündeme getirir oldu. Ancak ülkemizde kripto paralar ve vergi konusunda henüz atılmış net bir adım bulunmuyor. Ancak dünyadan bu konuya ilişkin örnekler gelmeye devam ediyor. Son örnek ise Güney Kore’den geldi.

  En Çok El Koyulan Kripto Para Bitcoin Oldu

  Seul Büyükşehir Belediyesi, 23 Nisan Cuma günü yaptığı açıklamada, yüzlerce vatandaşın kripto paralarına, vergilerini geciktirdikleri için el koyulduğunu duyurdu. Korea Times haberine göre, belediye yetkilileri 1.566 Seul vatandaşının üç farklı kripto para borsasındaki toplam 22 milyon dolarlık kripto para parasına el koydu. Habere göre yetkililerin el koyduğu kripto paralar ve oranları şöyle:

  • %19 Bitcoin (BTC)
  • %16 XRP
  • %16 DragonVein
  • %10 Ethereum (ETH)
  • %9 Stellar (XLM)
  • %30 diğer

  118 Borçlu, Borcunu Anında Ödedi

  Verilen habere göre, kripto paralarına el koyulan vatandaşların 676’sının devlete toplamda 25,4 milyon dolarlık vergi borcu bulunuyordu. Yetkililerin kripto paralara el koyması ile birlikte, borçluların 118’inin vergi borcunu kapattığı öğrenildi. Seul Büyükşehir Belediyesi, el koyma hadisesinin ardından bir açıklamada bulundu ve şu ifadelere yer verdi:

  “Borçlu vatandaşlar, vergilerini ödeyeceklerini söyleyerek bizden sürekli kripto paralarını satmamamızı istiyor. Yatırımcılar, ellerindeki kripto paraların değerinin artacağını ve doğrudan borçlarını öderlerse daha karlı çıkacaklarını düşünüyorlar.”

  Borçlular Kripto Paralarının Satılmasını İstemiyor

  Ortaya çıkan bilgilerde, devlete 900 bin dolarlık vergi olan bir hastane müdürünün, 11 milyon dolarlık kripto parasına el koyulunca borcunun 520 bin dolarlık bölümünü anında ödediği öğrenildi. Hastane müdürü, kalan borcunu da ödeyeceğini söyledi ve borcuna karşılık gelen kripto paralarının satılmamasını talep etti.

  Bir başka kişinin ise 20 bin dolarlık borcu olduğu, 2 bin 700 dolarlık kripto parasına el koyulduğu öğrenildi. Bu borçlu kişinin de en az 2 yıl boyunca kripto paralarının satılmamasını istediği öğrenildi. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle