Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Altcoin Borsa Özeti 27 Ekim – 2 Kasım 2021

  Son dönemde inişli çıkışlı bir grafik çizen kripto para piyasasında altcoinlerde de önemli hareketlilikler takip edildi. Piyasa değerine göre en değerli ilk 10 kripto para birimi içinde yer alan projeler, yatırımcılarını sevindiren ralliler yapmasıyla gündeme geldi. Son 1 haftalık süreçte bazı popüler altcoin projelerinde sert yükselişler görülürken bazılarında ise değer artışı yaşanması yatırımcıları şaşırttı.

  27 Ekim ile 2 Kasım 2021 tarihleri arasında popüler altcoin projelerinin fiyatlarına etki eden gelişmeleri ve önemli hareketleri haftalık özel haberimizde bulabiliriniz.

  27 Ekim Çarşamba Altcoin Borsa Özeti

  Hafta başından bu yana belirsizliğin hakim olduğu altcoin piyasasında 27 Ekim Çarşamba günü sert satışlar geldi. Piyasa değerine göre en büyük 3. kripto para birimi olan Binance Coin (BNB) dışında SOL ve DOGE fiyatları yüzde 7 civarında bir değer kaybetti. Günün en çok değer kaybı ise yüzde 10 düşen ADA ve XRP fiyatlarında görüldü. 

  Etiyopya hükumeti ve Cardano arasında, öğrenci ve öğretmen notlarını blok zinciri teknolojisinde saklanabilmesini amaçlayan anlaşma resmen hayata geçti. Toplamda 5 milyon öğrenciyi kapsayan bu anlaşmada imzayı Cardano kurucusu Charles Hoskinson attı.

  Bitcoin'deki fiyat artışı Dogecoin'den esinlenerek yaratılan bazı fenomen köpek temalı coinlerde ciddi fiyat artışlarını beraberinde getirdi. Floki Inu'nun Londra metrosundaki reklamları şaşkınlık yaratırken kripto paranın yükselişinin habercisi olarak kabul edildi. 

  28 Ekim Perşembe Altcoin Borsa Özeti

  Dünkü sert düşüşten sonra altcoin piyasasında yeniden yükseliş beklentisi oluştu. 28 Ekim Perşembe günü popüler altcoin fiyatlarında hızlı bir toparlanma sinyali görüldü. BNB, ADA, SOL ve XRP fiyatlarındaki yükselişler yüzde 3 ila 5 arasında kısıtlı oranda kaldı. Ancak günün en büyük patlaması Dogecoin’den geldi. DOGE fiyatı Perşembe günü kapanışta yüzde 26 oranında değer kazanarak yatırımcılarını sevindirdi. 

  Shiba Inu‘nda (SHIB) görülen sert yükseliş ve ardından gelen geri çekilme sonrası, bu kez Dogecoin hareketlendi. En büyük kripto para birimleri listesinde ilk 10 sıradaki yerini korumaya çalışan DOGE fiyatı sert yükselişiyle dikkatleri üzerine çekti. 

  Yılın 3. çeyrek raporuna göre Ripple, XRP satışlarında bir önceki çeyreğe göre yüzde 211 artış kaydetti. Şirket yılın ikinci çeyreğindeki 157.92 milyon dolara kıyasla, önceki çeyrekte 491.74 milyon dolar değerinde XRP sattı.

  29 Ekim Cuma Altcoin Borsa Özeti

  Kripto para piyasasında yeniden olumlu sinyallerin görülmesiyle birlikte 29 Ekim Cuma günü yükseliş hareketleri takip edildi. Popüler altcoinlerde yüzde 5 civarında bir artış yaşanırken XRP fiyatındaki kazanç yatırımcılarını mutlu etmeye yetti. Öte yandan dün devasa bir patlama yapan DOGE fiyatında yüzde 3 civarında bir düzeltme görüldü. 

  Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, dört kripto parayı platformundan kaldıracağını duyurdu. Açıklamaya göre bu kripto paralar; DLT, GVT, SKY ve POA şeklinde sıralandı. 5 Kasım 2021’den itibaren bu kripto paralarda alım satım işlemleri yapılamayacağı belirtildi. 

  Kripto para topluluğunun iyi tanıdığı Edward Snowden, Shiba Inu hakkında alarm veren eleştirilerde bulundu. Ulusal Güvenlik Ajansı danışmanı Snowden sosyal medya takipçilerini zor kazanılan paralarını bir “köpek parası klonuna” yatırmamaları konusunda uyardı.

  30 Ekim Cumartesi Altcoin Borsa Özeti

  İnişli çıkışlı bir grafik çizen popüler altcoin projelerinde bir türlü beklenen yükseliş sıçraması gelmedi. Hafta sonuna gelindiğinde ADA ve SOL fiyatında yüzde 3 kayıp yaşanırken günün tek pozitif tarafta kalmayı başaran kripto para birimi XRP oldu. XRP son dönemde yükseliş trendini korumasıyla yatırımcılarına önemli kazançlar sundu. 

  Geçtiğimiz ay Binance.com tarafından Binance Smart Chain’in gelişimi için 1 milyar dolarlık fon ayrıldıktan sonra 500 milyon dolarlık bir yatırım programı açıklandı. Bu programa göre, ana akım benimsemeyi hızlandırmak ve eski finansal altyapılara yenilikçi alternatifler kazandırmak hedeflendi.

  Ünlü yatırımcı ve analist Lark Davis, patlama yapabilecek 5 kripto parayı duyurdu. Listenin ilk altcoin’i Elrond’un yerel tokenı olan EGLD olurken analist Elrond’un merkeziyetsiz borsası Maiar’ın önümüzdeki ay başlayacağını hatırlattı. Davis’e göre Maiar DEX, Elrond için iyi bir DeFi ekosisteminin başlangıcına olabilir.

  31 Ekim Pazar Altcoin Borsa Özeti

  Haftanın son işlem gününde bir süredir düşüş yaşayan DOGE güne hızlı bir başlangıç yaptı. Kripto para basınındaki olumlu haberlerden güç alan DOGE fiyatında yüzde 4.21 oranında bir artış gerçekleşti. 31 Ekim Pazar gününde SOL ve XRP fiyatlarındaki yükseliş de yatırımcılar tarafından yakından takip edildi. 

  Dünyanın en büyük borsası olarak gösterilen Binance, fenomen token çılgınlığını bir üst seviyeye taşıdı. Borsa kullanıcılarına SHIB/DOGE paritesini açma kararı aldığını duyurdu. Açıklama Binance'in resmi sitesinden duyurulurken, parite yerli yatırımcılar için saat 11’de işleme açılacak.

  1 Kasım Pazartesi Altcoin Borsa Özeti

  Ekim ayının sona ermesiyle birlikte yeni aya pozitif görünümde başlayan altcoin projeleri, kapanışta kayıplar vermesiyle yatırımcılarını üzdü. Bir süredir değer kaybeden BNB, 1 Kasım pazartesi gününde yüzde 5 oranında yükseldi. ADA, XRP ve DOGE değer kayıpları yaşamasıyla dikkat çekti. 

  Dünyanın en büyük yemek zincirlerinden Burger King, hisse senetleri alım-satım platformu Robinhood ile işbirliğine giderek müşterilerine kripto para ödül kampanyası başlattı. Burger King'in sadakat programını kullanarak en az 5 dolarlık harcama yapan müşteriler Bitcoin, Ethereum ve Dogecoin kazanma şansı elde edecekler.

  Dev kripto para borsası Binance, kripto para çekme işlemlerini askıya aldığını duyurdu. Binance CEO’su Changpeng Zhao da konu üzerinde çalıştıklarını fonların güvende olduğunu bildirdi. Bu arada Binance’in Türkiye platformu Binance TR’den de aynı açıklama yapıldı.

  2 Kasım Salı Altcoin Borsa Özeti

  Son 7 günlük performansta yatırımcısına en çok kazandıran altcoin projelerinden XRP öne çıktı. 2 Kasım Salı gününde de yüzde 4 civarında değer artışı kazanarak haftanın en çok kazandıran popüler altcoinlerinden biri oldu. SOL fiyatı ise yüzde 8.44 oranında değer kazanarak günün en çok kazandıran altcoini oldu. 

  Coingecko’nun verilerine göre Solana (SOL), Cardano‘nun (ADA) piyasa değerini ilk kez geride bıraktı. İki “Ethereum katili” sırasıyla 64,1 milyar dolar ve 63,5 milyar dolarlık değere ulaşırken altcoin yatırımcıları bu gelişmeden memnun kaldı. 

  Polkadot (DOT) beklenen parachain açık artırmaları öncesi yeni bir rekor kırdı. Tüm zamanların en yüksek seviyesi (ATH) belirlemesinde Polkadot Konseyi geliştiriciler için kayıt ve crowdload sağlayan teklifi kabul etmesi önemli rol oynadı. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle