Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Altcoin Borsa Özeti 14 – 20 Nisan 2021

  Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) fiyatlarında hareketli bir hafta yaşanırken popüler altcoinlerde de yüksek volatilite dikkat çekti. 14 – 20 Nisan tarihleri arasında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşan kripto para projelerinin yanı sıra büyük çakılmalar da dikkatlerden kaçmadı.

  İniş ve çıkışlarıyla haftanın en çok dikkat çeken altcoin gelişmeleri ve fiyat hareketleriyle ilgili tüm detayları özel haberimizden takip edebilirsiniz. 

  14 Nisan Çarşamba Altcoin Borsa Özeti

  Piyasa değerine göre ilk 10 listesinde yer alan kripto para projeleri çarşamba gününe yatay seyirde başladı. Binance Coin (BNB) ve XRP fiyatında büyük bir değişim yaşanmadı. Günün en çok kazandıran altcoinleri arasında son günlerde hızlı yükselen Dogecoin (DOGE) yer aldı. Basında öne çıkan haberler arasında Ripple CTO’su David Schwartz uyarısı dikkat çekti.

  XRP’nin günlerdir devam eden yükselişinden sonra yatırımcıların büyük kazançlar elde ettikten sonra riskini azaltmak için bunların birazını satmayı düşünmeleri gerektiğini söyledi. Bu gelişme XRP yükselişindeki hızı yavaşlattı. Milyarder yatırımcı ve girişimci Mark Cuban, hızlı yükselen DOGE hakkında “Asla tek bir DOGE bile satmam” açıklamasını yaptı.

  Günün en önemli altcoin gelişmelerinden biri de Binance borsasında listelenen Coinbase hisse token duyurusu oldu. Binance, Coinbase’in Nasdaq’ta işleme açılmasıyla birlikte, Coinbase hissesi ile desteklenen “COIN” tokenını platformunda listeleyeceğini açıkladı. Venture Coinist kurucusu ve ünlü kripto analisti Luke Martin altcoin yatırımcılarına önemli tavsiyelerde bulundu. Analist, büyük bir patlama yapabilecek altcoinleri şu şekilde sıraladı: XRP, Tezos (XTZ), XLM (Stellar Lumens), Litecoin (LTC), EOS, Ethereum (ETH).

  15 Nisan Perşembe Altcoin Borsa Özeti 

  Dev emeklilik fonu iTrustCapital, tarafından yapılan açıklamada artık emeklilik hesaplarından Cardano (ADA) yatırımı yapılabileceği belirtildi. Bu emeklilik fonunun, Cardano’ya ek olarak Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Stellar, Polkadot, EOS ve birkaç diğer kripto para için de benzer hizmet verdiği dikkat çekti. Bu gelişme ADA fiyatında yüzde 1.86 oranında yükseliş yarattı.

  Whale Alert verilerine göre balinaların son 24 saat içerisinde yarım milyon dolardan fazla XRP transferi yapması ve bunların büyük bir kısmının borsalara gönderilmesi XRP fiyatını düşürdü. XRP yatırımcıları artan satış baskısı sebebiyle beklenen yükselişi 15 Nisan gününde göremedi ve yüzde 4.27 oranında kayıp yaşadı. 

  The Economic Club of New York’a verdiği röportajda kripto paralar hakkında konuşan Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları piyasa üzerinde tedirginlik yaratı. Kripto para birimlerinin genel olarak bir değer taşımadığını ve ödeme mekanizması statüsüne ulaşamadıklarını söyleyen Powell’ın açıklamaları yakından takip edildi. Buna rağmen DOGE fiyatında hızlı yükseliş devam etti ve gün içinde yüzde 50 oranında değer kazandı. 

  16 Nisan Cuma Altcoin Borsa Özeti

  Çin merkezli önde gelen bir altyapı sağlayıcısı olan IPFSUnion, ülkedeki Filecoin madencilik tesisine 1.3 milyar dolarlık yatırım yapacağını duyurdu. Bu gelişme FIL yatırımcılarını sevindirse de piyasa üzerinde ciddi bir yükseliş hareketi başlatmadı. Milyarder yatırımcı Mike Novogratz’a göre, Coinbase’in halka arzından sonra ortaya çıkan aşırı olumlu hava kripto para birimi fiyatlarını uçurdu. Ancak uzman isim yakın zamanda sert düzeltme beklediğini söyledi.

  dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance CEO’su Changpeng Zhao, son üç aylık “burning” ile yaklaşık 595 milyon dolar değerinde yakım yaptıklarını açıkladı. Binance Coin (BNB) yakımları fiyatlar üzerinde uzun vadede olumlu etki göstermesi beklenirken 16 Nisan gününde yüzde 6.19 oranında kayıp yaşattı. 

  Günün en çok kazandıran altcoin projesi ise son günlerde hızlı yükselen Dogecoin (DOGE) oldu. Kripto para yatırımcılarının şaşkınlıkla izlediği DOGE yükselişi rekor seviyelere ulaştı. Kripto para, Elon Musk gibi destekçilerinin de gücünü arkasında alarak son 24 saat içinde tam yüzde 99.99 oranında değer kazanarak yatırımcısını sevindirdi.

  17 Nisan Cumartesi Altcoin Borsa Özeti

  Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson Dogecoin’in rekor kıran yükselişini yorumladı ve yatırımcıları DOGE balonuna karşı uyardı. Sektörde şaka coini olarak bilinen DOGE hakkında balon tanımlaması yapan yönetici, bu yükselişin endişe verici olduğunu belirtti. Ripple ve SEC arasındaki XRP davasında da dikkat çeken gelişmeler oldu.

  Ripple CEO’su Brad Garlinghouse ve kurucu ortak Chris Larsen’in avukatları, SEC’in 11 farklı ülkenin menkul kıymet regülatörüne tebligat gönderdiğini ifşa etti. Bu gelişmeler XRP fiyatında olumlu yansıdı. XRP fiyatındaki düzeltme hareketi hafifledi ve kripto para 17 Nisan Cumartesi gününü yüzde 0.44 kayıpla kapattı. 

  Tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşan DOGE fiyatında sert düşüş dikkatlerden kaçmadı. Hızlı yükselen kripto para biriminde satış baskısının artması düşüşü tetikleyen gelişmelerden biri oldu. Ancak pek çok kripto para uzmanı, DOGE’nin yükseliş trendi içinde kaldığını ve fiyatını arttırmaya devam edeceğini belirtti. Buna rağmen DOGE kaybı gün içinde yüzde 22.88 oranını buldu.

  18 Nisan Pazar Altcoin Borsa Özeti 

  Düşüşün ertesi günü hızlı yükselmeye başlayan Dogecoin, Türk lirası ile işlem yapılabilen birkaç kripto para borsasında hacim rekoru kırdı. Kısa sürede düzeltme hareketini toparlayıp yönünü yukarı çeviren DOGE, tüm kripto para piyasasında yaşanan düşüşe rağmen günü yüzde 14 kazançla kapadı. 

  Öte yandan 18 Nisan günü yaşanan BTC fiyatındaki sert düzeltme, tüm altcoinleri kırmızıya boyadı. En değerli altcoinlerden Binance Coin (BNB) kaybı gün içinde yüzde 6.54 oranında durdu. Son dönemde hızlı yükselişi ile dikkat çeken XRP fiyatında ise yüzde 8.61 oranında ciddi bir kayıp yaşandı. 

  Bunun dışında Cardano (ADA) yüzde 6.85 oranında düşerken, Polkadot (DOT), Litecoin (LTC) gibi popüler kripto para birimlerinde de sert düşüşler görüldü. Popüler kripto para analisti Max Keiser, rekor üstüne rekor kıran Dogecoin rallisini sert sözlerle eleştirdi. Ünlü analist, shitcoin’lerde yaşanan bu yükseliş, BTC ve diğer işlevsel kripto para birimlerine ciddi zarar verdiğini belirtti. 

  19 Nisan Pazartesi Altcoin Borsa Özeti

  Whale Alert tarafından aktarılan bilgilere göre, Ripple pazartesi gününde ciddi XRP transferleri gerçekleştirdi. Blockchain devi Ripple, Latin Amerika içerisindeki en büyük ödeme koridoruna 10 milyon XRP gönderdi. Kripto para analiz şirketi Santiment, toplam piyasa değerine göre dördüncü kripto para birimi XRP’nin geleceğini değerlendirdi.

  XRP fiyatının sadece 30 günde %240 arttığına dikkat çeken analistler, bunun yakında hafif bir konsolidasyon yaşayabileceğini belirtti. Sert düzeltme hareketinden çıkmakta zorlanan XRP fiyatında bu açıklamaların ardından yüzde 7 oranında kayıp yaşandı. XRP fiyatı böylelikle son 5 gündür kayıp verdi. 

  ABD’nin önde gelen yayın organlarından The Wall Street Journal, Ripple’a dava açması nedeniyle ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nu (SEC) eleştirdi. Bu hamle XRP yatırımcılarından destek gördü. Böylelikle davada Ripple destekleyen medya kuruluşları arasına Forbes dergisinden sonra The Wall Street Journal de katıldı. 

  20 Nisan Salı Altcoin Borsa Özeti 

  Kripto para piyasasında yaşanan sert düzeltmenin ardından bazı altcoinlerde toparlanma hareketleri görüldü. Ancak haftanın yıldızı DOGE coin fiyatında ise yüzde 22.01 oranında değer kaybı yaşandı. Çakılan kripto para biriminin durumunu değerlendiren analistler, yükseliş trendinin devam ettiğini vurguladı.

  Euro Pacific Capital CEO’su ve altın savunucusu Peter Schiff, popüler altcoin Dogecoin’in son rallisini değerlendirdi. Ünlü milyarder DOGE yükselişinin Bitcoin payından çaldığını ve onu riske attığını söyledi. 20 Nisan Salı gününde en çok kazandıran altcoin projelerinin başında Binance Coin geldi. BNB fiyatı gün içinde yüzde 16.57 artarken, XRP fiyatında yüzde 5 yükselme görüldü.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle