Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Altcoin Borsa Özeti 31 Mart – 6 Nisan 2021

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatında konsolidasyon süreci devam ederken, altcoin projelerinde patlama yaşanmaya başladı. Pek çok popüler analist, altcoin mevsiminin başladığını öne sürerken, önemli altcoinlerde yaşanan yükselişler de bu iddiaları doğrular nitelikteydi. 

  31 Mart ile 6 Nisan arasındaki haftada pek çok altcoin projesi tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşarak yatırımcılarını sevindirdi. Haftanın en önemli altcoin haberlerini ve fiyat hareketlerini özel haberimizden takip edebilirsiniz. 

  31 Mart Çarşamba Altcoin Borsa Özeti

  Altcoin piyasasındaki yükselişlerin hız kazanmaya başladığı 31 Mart Çarşamba gününde Polkadot (DOT) fiyatındaki artış dikkatlerden kaçmadı. Polkadot ağında yapılan güncellemeler, altcoin yatırımcılarının DOT piyasasına olan ilgisini de arttırdı. Kripto para analistleri, son dönemde Bitcoin fiyatında yaşanan konsolidasyon sürecinde piyasadaki likiditenin altcoinlere aktığını açıkladı. BTC’den altcoinlere doğru başlayan akışta en fazla yararlanan altcoin projelerinin başında Polkadot (DOT) yer aldı.

  DOT fiyatının yüzde 9.08 oranında arttığı çarşamba gününde, yatırımcısına en çok kazandıran altcoin ise Filecoin (FIL) oldu. Altcoin yatırımcılarının son dönemde radarlarına takılan Filecoin, merkeziyetsiz depolama projesi olarak ilgi görüyor. Güvenilir kurtarma ve depolama ağı olarak tercih edilen Filecoin ağının yerel kripto para birimi FIL token, 31 Mart Çarşamba gününde rekor artış yaşadı. FIL fiyatı gün içinde yüzde 27.35 oranında yükselerek yatırımcısını sevindirdi. 

  1 Nisan Perşembe Altcoin Borsa Özeti

  Bir önceki günü kayıpla kapatan Binance Coin (BNB), kripto para analistlerinin tahminlerine paralel bir şekilde yükseliş hareketini başlattı. 1 Nisan gününde değerini yüzde 10.64 oranında arttırmayı başaran BNB, bu hareketiyle yatırımcısını sevindirdi. BNB fiyatı böylelikle yeniden 334 dolar seviyesine ulaşarak yükselişine devam edeceği sinyallerini verdi. Kripto para dünyasının en popüler borsalarından Binance yerel tokenı olan BNB fiyatındaki bu yükseliş dışında dikkat çekici bir hareket olmadı. 

  2 Nisan Cuma Altcoin Borsa Özeti

  Ethereum ve Stellar da dahil olmak üzere altcoinlere erişim sunan en büyük Bitcoin satın alma fonu Grayscale, yeni duyurusu ile dikkat çekti. Kurumsal yatırımcılara kripto para alım satım imkanı sunan fon havuzuna XLM, MANA, FIL, BAT ve LINK altcoinlerinin eklendiği duyuruldu. Nispeten düşük piyasa değerine sahip olan bu kripto para birimlerinin fiyatında haberin ardından kademeli bir yükseliş yaşandı.

  2 Nisan Cuma gününde altcoin piyasasında en önemli yükselişlerden biri de Polkadot (DOT) fiyatında görüldü. Kripto para birimi son dönemdeki kademeli yükselişini bugün de sürdürerek altcoin yatırımcılarının radarına girdi. Gün içinde yüzde 9.51 oranında değerlenen DOT, yatırımcısının sevindirdi. Kripto para uzmanları, büyük güncellemeler alan Polkadot ağındaki ilginin devam edeceğini ve fiyatın yükselişini sürdüreceğine yönelik açıklamalar yaptı. 

  Altcoin piyasasında günün kazanç lideri ise BitTorrent Coin (BTT) oldu. Son dönemde popülerliğini sürdüren BTT, gün içinde yüzde 30.92 oranında yükseliş yakalayarak yatırımcısını sevindirdi. Google Trends araştırmaları, yerli yatırımcıların bile Bitcoin aramaları yerine BTT hakkında yapılan sorgulamaların rekor kırdığını ortaya koydu. BTT fiyatındaki şok yükseliş güne damgasını vurdu. 

  3 Nisan Cumartesi Altcoin Borsa Özeti

  Volatil geçen 3 Nisan Cumartesi gününde önde gelen altcoinlerden Binance Coin (BNB) fiyatında yüzde 5’e yakın artış yaşandı. Hafta başından beri kademeli yükselen XRP fiyatında yüzde 4.60 oranında düzeltme hareketi görüldü. Buna rağmen kripto para analistleri XRP’nin yükselişine devam edeceğini öne sürerek yatırımcıların dikkatini çekti. BitTorrent Coin (BTT) ise bir önceki günkü ani yükselişinin ardından bir miktar soluklandı ancak yatırımcısına kayıp yaşatmadı.

  Kripto para topluluğunun yakından takip ettiği popüler isimlerden Mark Cuban, sahip olduğu altcoin projelerini açıkladı: “Litecoin, LTC satın aldım. Ve son zamanlarda, DeFi’yi daha fazla anlamak istediğim için, bir sürü Aave satın aldım ve bir miktar bahse girdim. Ayrıca SushiSwap (SUSHI) satın aldım. Rarible’da bir şeyler yaptığım için artık RARI tokenlerim var ve buna ne olacağını göreceğim.”

  4 Nisan Pazar Altcoin Borsa Özeti 

  IOHK, Orion Protocol ile ortaklıklarını ilan etti. Orion, Cardano blockchain’i için ilk likidite toplayıcısı oldu. Orion’un resmi duyurusunun kripto para basınında yer almasından sonra Cardano (ADA) fiyatında bir miktar yükseliş hareketi gözlemlendi. Bir önceki gün yatay bir seyir çizen Polkadot (DOT) yeniden yükseliş hareketi başlattı. DOT fiyatı yüzde 7 oranında yükselerek dikkatleri üzerine çekti. 

  Altcoin projeleri arasında yakından takip edilen XRP ise yaklaşan SEC davası öncesi güç toplamaya başladı. Bir önceki günü kayıpla geçiren XRP fiyatında 4 Nisan Pazar gününde yüzde 9.68 oranında artış yaşandı. Kripto para uzmanları bu yükselişte Ripple’ın SEC davasından olumlu sonuçlar alacağına inancın artmasını sebep olarak gösterdi. Analistler önümüzdeki günlerde XRP fiyatının yükselişine devam edeceğini söyledi. 

  4 Nisan Pazar gününe damgasını vuran altcoin projesi, BitTorrent Coin (BTT) oldu. Son dönemde popülaritesiyle dikkat çeken BTT, yatırımcısının yüzünü güldürmeye devam etti. Haftanın en çok kazandıran altcoinleri arasında yer almayı şimdiden garantileyen BTT fiyatı gün içinde yüzde 47.47 oranında yükselerek kırılması zor rekorlardan birine imza attı. BTT yatırımcısı bu yükselişten memnun kalırken altcoin piyasa tarihinde yeni bir ATH seviyesi oluştu. 

  5 Nisan Pazartesi Altcoin Borsa Özeti

  Kripto para uzmanlarının bir süredir yükseliş beklediği XRP, 5 Nisan gününde atağına başladı. SEC ile Ripple arasında görülecek davanın XRP açısından olumlu sonuçlanmasını bekleyen yatırımcılar XRP’ye büyük ilgi göstermeye başladı. XRP fiyatı bu destekle birlikte gün içinde yüzde 43.87 oranında yükseliş yaşayarak dikkatleri üzerine çekti. SEC dava haberinde kısa sürede çakılan XRP’nin geri dönüşü yine aynı şekilde kısa sürede gerçekleşti. Analistler yükselişine devam edeceğini açıkladığı XRP fiyatı, dava öncesi seviyelerini de geçerek tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

  XRP fiyatındaki bu ani yükseliş altcoin piyasasındaki dengeyi de bozdu. Son dönemde yatırımcılarına kazandıran Filecoin (FIL) ve BitTorrent (BTT) fiyatları gün içinde düşüş yaşadı. Cardano ve Polkadot altcoin projelerinde ise yükseliş hareketleri kısıtlı kalınca piyasadaki tüm dikkatler XRP’ye çevrildi. Binance Coin (BNB) fiyatında da yüzde 5’ten fazla yükseliş yaşanması yatırımcıyı sevindirdi. 

  6 Nisan Salı Altcoin Borsa Özeti

  Altcoin piyasasında tozu dumana katan XRP yükselişine 6 Nisan Salı gününde de devam etti. XRP, uzun süre yedinci sırada kaldıktan sonra piyasa değerine göre listedeki dördüncü sırayı geri kazandı. Kripto paranın fiyatı devasa yükselerek 1,06 dolara kadar tırmandı. XRP birkaç aydır yedinci sırada yer alırken ADA, DOT, BNB ve Tehter’i yeniden geçmeyi başardı. XRP fiyatında yazının hazırlandığı anda yüzde 8’in üzerinde değer artışı görülüyor.

  Son 24 saat içerisinde ciddi bir ralli gerçekleştiren XRP’nin ardından XLM de yükselişe geçti. Stellar (XLM) fiyatında yüzde 12.3 oranında yükselmiş yaşanırken yatırımcıların yüzü gülüyor. Bir süredir yatay seyirde kalan Cardano (ADA) fiyatında da yatırımcıların beklediği atak geldi. ADA fiyatında yazının hazırlandığı an itibarıyla yüzde 9.49 oranında artış görülüyor. Son dönemde rekorlar kıran BitTorrent Coin (BTT) fiyatında da yüzde 9’un üzerinde sert düzeltme yaşanıyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle