BTC madencileri zorluk düşüşünden çok memnun

  Çin’in kripto para madencilerine savaş açmasından sonra BTC üretiminde kullanılan cihazların toplam işlem gücü azalmıştı. Bunun ardından yapılan zorluk ayarlaması ile Bitcoin zorluğu yüzde 28 oranında düşürüldü. 

  Çin’in ülkenin bazı önemli eyaletlerinde bulunan Bitcoin madencilik tesislerini kapatması, kripto para piyasası üzerinde olumsuz etki yarattı. Çin hükümetinin baskısının ardından Bitcoin üretmek için kullanılan donanımların toplam işlem gücünü ifade eden hash oranı adeta çakıldı.

  BTC hash oranının düşmesi, piyasada dengelerin kurulması için yeni ayarlamaları beraberinde getirdi. Bu sebeple Bitcoin zorluk ayarlaması yapılarak, zorluk oranı da yüzde 28 seviyesinde düşürüldü. Zorluktaki bu azalma, Bitcoin madenciliğinin artık eskisine göre daha karlı ve kolay olduğunu gösteriyor.

  BTC Madencilerine Ekstra Kazanç Partisi

  Kripto para basınına konuşan Bitcoin madencilik mühendisi Brandon Arvanaghi, madencilerin kazançlarını arttıran bu gelişme hakkında şu yorumu yaptı: “Bu, madenciler için bir gelir partisi olacak. Birdenbire pastadan daha büyük bir parça almaya başladılar. Yani madenciler, artık her gün daha fazla Bitcoin kazanıyorlar.”

  Popüler BTC madencilik şirketi Blockcap ve Core Scientific kurucusu Derin Feinstein de şu değerlendirmede bulundu: “Önümüzdeki dönemde bir gelir ve kar artışı bekliyoruz. Zorluktaki azalma, yalnızca gelirler açısından değil, aynı zamanda merkeziyetsizlik ve sürdürülebilir enerji ölçütleri açısından da beklenmedik bir hediyeydi.”

  Madencilik Yüzde 35 Daha Kârlı Hale Geldi 

  Bitcoin madencileri, zorluk düşüşü hakkında değerlendirmeler yaptı. BTC madenciliği faaliyetleri yürüten Greenridge Generation şirketinin madencilikten sorumlu üst düzey yöneticisi Kevin Zhang da şu yorumu yaptı: “Tüm Bitcoin madencileri, aynı ekonomiyi paylaşır ve aynı ağda madencilik yaparlar. Dolayısıyla madencilerin tamamının gelirleri artış gösterecek.”

  Compass’ın CEO’su ve kurucusu Whit Gibbs, konu hakkındaki yorumunda madencilerin ne kadar kazanç sağladığına değindi: “Compass Mining müşterileri için çok daha yüksek bir karlılık dönemi bekliyoruz. Madencilerin yaklaşık yüzde 35 daha fazla kâr elde edeceklerini tahmin ediyoruz.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle