Kripto Para

ABD enflasyonu açıkladı! Bitcoin ne tepki verdi?

  Bugün piyasaların merakla beklediği Birleşik Devletler TÜFE verisi açıklandı. Beklenti üzeri yükselen enflasyon rakamına kripto para birimlerinin ilk tepkisi nispeten sakin oldu. 

  Kripto para piyasaları bugün Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) gelecek yıllık Tüketici Fiyatları (TÜFE) verisine kilitlenmişti. TSİ 15.30’da açıklanan TÜFE verisi beklenti üstü gelirken, açıklanan verilere kripto para piyasalarının ilk tepkisi nötr oldu.

  Yıllık Enflasyon Yüzde 3.7 Oldu!

  Yüksek enflasyon nedeniyle faiz artışına giden Birleşik Devletler, yıllık enflasyonu kontrol altına almayı başarmıştı. Hafta başından bu yana merakla beklenen Ağustos ayı enflasyonunu açıklayan ülkede, verilere göre yıllık tüketici enflasyonu yüzde 3,7 olarak açıklandı.

  Ağustos ayında ülkedeki enflasyonda beklenen değer yüzde 3,6 düzeylerindeydi. Yıllık enflasyon nispeten beklenti üstü gelirken, geçtiğimiz ay yüzde 0,2 olan aylık enflasyon rakamı yüzde 0,6 ile beklentiler dahilinde geldi.

  Aylık Çekirdek Enflasyon Rakamı Beklenti Üstü Geldi!

  Piyasaların merakla izlediği bir diğer enflasyon kalemi de bugün belli oldu. Çekirdek enflasyon rakamları da bugün açıklanırken, aylık bazda rakamların beklenti üstü gelmesi dikkatlerden kaçmadı. Açıklamada aylık çekirdek TÜFE yüzde 0,3 ile beklenti üzeri açıklanırken, gerçekleşen rakamla birlikte yıllık çekirdek TÜFE yüzde 4,7’den yüzde 4,3’e geriledi.

  Kripto Para Piyasaları Enflasyondan Nasıl Etkilendi?

  Dünyanın en büyük ekonomisin açıkladığı enflasyon rakamları, yine ülkenin merkez bankası FED’in politikalarını belirlemesi açısından geleneksel finansla birlikte kripto para piyasalarını yakından ilgilendiriyor. Pandemi nedeniyle artırılan para arzı ile birlikte ülkede enflasyon son 40 yılın rekorlarını kırmış ve bu süreci kontrol altına almak isteyen FED, agresif bir şekilde faiz artışına gitmişti.

  FED faiz artışları ile birlikte 69 bin dolarlık zirvesinden hızla gerileyen Bitcoin (BTC) fiyatı 18 bin dolara kadar gerilemiş ve enflasyon rakamlarının kontrol altına alınması ile birlikte artan iyimserlikle yeniden 30 bin dolar düzeylerini ziyaret etmişti. Bugün beklenti üstü gelen enflasyon rakamının kripto para piyasalarına etkisi sınırlı oldu. Lider kripto para birimi veriler ile birlikte hafif alıcılı görünümünü korudu. Şu anda BTC %bitcoin+usd% dolardan işlem görürken, Ethereum (ETH) %ethereum+usd% dolar fiyatla hafif satıcılı bir seyir izliyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle