Kripto Para

ABD teşvik paketi Bitcoin’de beklenen etkiyi yaratmadı

  ABD’de Covid-19 salgınının ekonomik etkilerini minimuma indirmek için verilen 1.9 trilyon dolarlık teşvik paketi, Bitcoin alımlarında beklenen etkiyi yaratmadı. Teşviklerin verilmeye başlanmasına rağmen Bitcoin ile ilgili ticari faaliyetler artış yaşanmadı. Verilen ilk teşvik paketinin ardından büyük beklenti içinde olan kripto para piyasasında hayal kırıklığı oluştu.

  ABD’de Covid-19 salgın sürecinin başlaması ile verilen ilk teşvik paketi kripto para piyasası üzerinde son derece olumlu bir etki bırakmıştı. İlk teşvik paketi ile verilen destekler Bitcoin alımlarında inanılmaz bir yükseliş yaratmış, piyasaya ciddi sermaye akışı olmuştu. İlk teşvik paketinin getirileri, piyasada geçtiğimiz haftalarda onaylanan ikinci teşvik paketi ile ilgili de beklenti yarattı. Ancak piyasanın beklentileri hayal kırıklığı ile sonuçlandı.

  Uzun süren bir bekleyişin ardından ABD Başkanı Joe Biden tarafından onaylanan teşvik paketi beklendiği gibi ciddi bir Bitcoin alımı yaratmadı. Tam tersine Bitcoin alımlarında son dönemlerde düşüşler yaşanmaya başlandı. Kripto para piyasasının dikkatini çeken bu düşüşlerin neden kaynaklandığı ise merak konusu oluyor.

  Bitcoin satım alımlarındaki düşüşle ilgili borsalardan açıklama geldi

  Son dönemlerde borsalarda Bitcoin alımlarında düşüş yaşanmasının nedeni merak edildi. Birçok farklı etmenin etkisi ile azalan Bitcoin alımlarına yönelik borsalardan çeşitli açıklamalar gelmeye başladı.

  ABD merkezli  bir kripto para borsası olan Voyager’in CEO’su konu ile ilgili açıklamasında teşvik paketinin borsada önemli miktarda mevduatla sonuçlandığını hatırlattı. Borsadaki gelişmeye dikkat çeken CEO, teşvik paketinin olumsuz bir eğilimi olduğunu iddia etmek için henüz erken olduğunu belirtti. Konu ile ilgili farklı bir açıklama ise Kraken CEO’sundan geldi. Kraken CEO’su müşterilerin bir ayarlama döneminde olduğunu, satış hedeflerinin yüksek olduğunu bu nedenle de alımların durgunlaştığını belirtti.

  Makroekonomik gelişmeler Bitcoin girişlerini engelliyor olabilir

  Borsa CEO’ları Bitcoin alımlarındaki azalmaların nedenleri ile ilgili farklı yorumlarda bulunmakla beraber bu azalış üzerinde değişen makroekonomik şartların da etkili olduğu düşünülüyor. ABD’de salgının etkilerinin görece azalması ile nakit kullanımının yeniden artmaya başlaması, Bitcoin girişlerini azaltan nedenler arasında gösteriliyor. Analistler ise girişlerin yeniden yükseleceğini iddia ediyor.

  Şu anda 1 BTC fiyatı %bitcoin+try% TL. Döviz cinsinden ise %bitcoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Bitcoin fiyatı 24 saatte %bitcoin+yuzde%.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle