Kripto Para

IMF, BTC yasasından dolayı El Salvador’u yine uyardı!

  Bilindiği üzere El Salvador, dünyada Bitcoin’i (BTC) yasal para birimi olarak ilan eden ilk ve tek ülke oldu. Bu adımı ile kripto para piyasalarında pozitif karşılanan El Salvador, Dünya Bankası ve IMF gibi küresel kuruluşlardan ise eleştiriler aldı. Bu kez de IMF’nin, El Salvador’u “finansal istikrarsızlık” konusunda uyardığı bildirildi.

  Orta Amerika’nın en küçük ülkesi olan El Salvador’da, Haziran ayı başlarında Kongre’ye sunulan Bitcoin (BTC) yasa tasarısı oy çokluğuyla kabul edildi. El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele’nin çabaları ile atılan bu adımın ardından yasa henüz yürürlüğe girmeden önce El Salvador, küresel anlamda hem iyi tepkilerle hem de kötü tepkilerle karşılaştı. Kripto para piyasalarında olumlu bir şekilde karşılanan El Salvador, Bitcoin adımından dolayı Dünya Bankası ve IMF gibi küresel finansal kuruluşları ise karşısına aldı.

  IMF’nin El Salvador Yıllık Ziyareti Sonuç Bildirgesi

  International Monetary Fund’un(IMF – Uluslararası Para Fonu), El Salvador’a gerçekleştirdiği yıllık ziyaretin sonuç bildirgesinde, ülkeye Bitcoin yasaları kapsamının sınırlandırılması yönünde tavsiyede bulunduğu bildirildi. IMF söz konusu bildirgesinde BTC kabulünün zorunlu kılınmasının, Bitcoin’in yüksek bir volatiliteye sahip olmasından dolayı bazı riskler oluşturabileceğini belirtti. Bitcoin’in yasal para birimi olarak kullanılmaması gerektiği yönünde tavsiyede bulunan IMF, söz konusu raporunda şu ifadelere yer verdi:

  “Bitcoin’in yüksek fiyat oynaklığı göz önüne alındığında, yasal para birimi olarak kullanılması, tüketicinin korunması, finansal bütünlük ve finansal istikrar bakımından önemli risklere yol açıyor. Kullanımı ayrıca mali koşullu yükümlülükleri doğuruyor. Bitcoin yasası daraltılmalıdır ve Bitcoin kesinlikle yasal para birimi olarak kullanılmamalıdır.”

  IMF: Daha Güçlü Parasal Düzenlemeler Gerekli

  IMF söz konusu raporunda ayrıca, El Salvador’da kullanılan Chivo dijital cüzdanının, kullanıcıların USD ve Bitcoin cinsinden varlıklarını tamamen koruyabilmeleri için daha fazla geliştirilmesi gerektiğini vurguladı. Öte yandan IMF, El Salvador’un BTC’ye yatırım yapmasının, finansal istikrarın önemi bakımından da detaylı bir analiz gerektirdiğini belirtti. Konuya ilişkin olarak IMF, El Salvador’da hükümetin, vatandaşlara yardımcı olabilecek daha güçlü parasal düzenlemeler yapmaları gerektiğini belirtti.

  Bitcoin Yasasına Tepki Gösterenler

  El Salvador’da atılan Bitcoin adımına tepki gösteren tek adres IMF olmadı. Öte yandan Dünya Bankası da BTC adımının birçok riski beraberinde getirdiğini açıkladı ve öte yandan Ethereum’un (ETH) kurucusu Vitalik Buterin de Bitcoin’deki teknik detayların, vatandaşlarda birtakım mağduriyetlere yol açabileceğini ifade etmişti. Ancak yine de El Salvador hükümeti şimdilik Bitcoin kararından vazgeçecek gibi görünmüyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle