Kripto Para

Rusya’da yeni kripto para mevzuatı hazırlanıyor!

  Rusya’daki milletvekilleri, yeni bir kripto para mevzuatı hazırlamak için harekete geçti. Uzmanlar, Rusya’da kripto paraları ele geçirmenin imkansız olduğunu söylüyor. Hükümetin kriptoyu yasallaştırması söz konusuyken yeni mevzuat merak ediliyor…

  Kripto para piyasasında hareketli bir dönemden geçilirken, bazı ülkeler regülasyon konusunda çalışmaları hızlandırmaya başladı. Rusya Başsavcısı Igor Krasnov, kripto paraların suç ve yolsuzluk işlemlerini kolaylaştırması yüzünden yolsuzlukla mücadele için yeni kripto para mevzuatına ihtiyaç olduğunu söyledi. 

  Yetkililer, Rus hükümetinin mevcut durumda yasa dışı faaliyetlerden elde edilen kripto paraları ele geçirmek amacıyla yeni bir ceza kodu geliştiriyor. Kripto para basınında yer alan haberlere göre savcı, Bitcoin (BTC) gibi özel kripto para birimlerinin sürekli olarak rüşvet suçunda kullanıldığını ifade etti. 

  Kripto Suçlarla Mücadele İçin Yeni Düzenleme 

  Bunun yanı sıra zimmete geçirilen bütçe fonlarını aklamak için kripto sistemini meşru hale getirilmeleri gerektiğine dikkat çekti. Rusya Başsavcısı Igor Krasnov, ülkenin daha önce kabul ettiği “Dijital Finansal Varlıklar Üzerine” isimli yasanın kripto para suçlarıyla mücadele konusunda önemli bir iş ortaya koyduğunu aktardı. Krasnov, bu yasaya ek koruma sağlamak için yeni ceza kanunu değişikliklerinin gerekli olduğunu da hatırlattı.

  Ancak Krasnov’un bu ısrarcı görüşlerinin aksine Rusya’daki kripto para uzmanları, hiçbir düzenlemenin hükümetin kripto paralara el koymasını sağlamayacağını belirtti. Kripto para sektörüne yakınlığı ile bilinen avukat Nikita Soshnikov, cüzdanlarda tutulan kripto paralara, diğer varlıklar gibi el koymanın imkansız olacağını ifade etti. 

  Kripto Paralara El Koyma Tartışması

  Avukat Soshnikov, Rsuya’nın DFA yasasını kabul etmeden önce 2019 yılından bu yana kripto para birimlerine el koymak için yeni teklifler ürettiğini hatırlattı. Ünlü avukat, bu planların başarılı olmayacağını belirtirken şu ifadeleri kullandı: “Başsavcılık bu projenin kilit paydaşı olmaya devam ediyor ve bu bağlamda mevcut açıklama, üzerinde anlaşmaya varılan planların yalnızca bir teyididir.” 2020’nin Temmuz ayında yapılan oylama sonucu Rusya milletvekilleri kripto yasal statüsünü onaylamak için yeni bir yasa tasarısı kabul etmişlerdir. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle