Kripto Para

IMF, El Salvador’un “BTC hastalığına” tanıyı koydu!

  Dünyada Bitcoin’i (BTC) resmi para birimi olarak kabul eden ilk ve tek ülke olan El Salvador, bir kez daha karşısında IMF’yi buldu. IMF, kripto paraların risklerinden yola çıkarak El Salvador’a “Bitcoin’i resmi para birimi olarak kullanmama” çağrısında bulundu.

  El Salvador’da, Devlet Başkanı Nayib Bukele’nin Kongre’ye sunduğu Bitcoin (BTC) yasa tasarısı 9 Haziran’da oy çokluğuyla kabul edildi. Söz konusu yasa 7 Eylül 2021 tarihinde yürürlüğe girdi ve El Salvador’da o tarihten bu yana, hükümetin geliştirdiği dijital cüzdan olan Chivo ile birlikte Bitcoin, resmi para birimi olarak kullanılıyor. Ancak El Salvador, Bitcoin konusunda adım atmaya başladığı ilk günden bu yana çeşitli uluslararası finans kuruluşlarından, çeşitli ülkelerden ve çeşitli merkez bankalarından uyarılarla karşılaşıyor. El Salvador’a uyarı, bu kez de IMF’den geldi.

  El Salvador, Şimdiye Kadar Uyarıları Dikkate Almamıştı

  Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası gibi bazı kuruluşlar, geçtiğimiz aylarda da El Salvador’u “finansal istikrar” ve “kripto paralardaki volatilite” konularında uyarmıştı. Ancak El Salvador, bu uyarıları, diğer hepsinde olduğu gibi dikkate almamış ve Bitcoin’i yasal para birimi olarak kullanma konusunda kararlı olduğunu göstermişti. Hatta El Salvador’da, Bitcoin adına yapılan çalışmalar da hız kazandı ve ülkede bir Bitcoin Şehri kuruluyor. Bu şehirde BTC üretiminin enerjisinin de volkan enerjisi ile karşılanması planlanıyor.

  IMF Yetkilileri Konsültasyonu Tamamladı

  IMF tarafından yapılan uyarı açıklamasında, El Salvador’dan Bitcoin’i resmi para birimi olarak kullanmaması istendi. IMF, söz konusu açıklamasında El Salvador ekonomisine yönelik “4. madde konsültasyonunun” tamamlandığını belirtti. Konsültasyon aslında tıbbi bir terimdir ve birden fazla uzman doktorun, bir hastalığa birlikte tanı koyması anlamına gelir. IMF tarafından yapılan uyarıda bu kelime, ekonomik olarak görülen bir “hastalığa” uzmanlar tarafından tanı konduğunu belirtmiştir.

  El Salvador’da Ekonomik Büyüme Küçülecek Mi?

  IMF yetkilileri, El Salvador’da Bitcoin’in resmi para birimi statüsünün kaldırılması ve Bitcoin yasasının da kapsama alanının daraltılması çağırısında bulundu. Ayrıca açıklamalarda Bitcoin’e dayalı tahvil ihracı konusundaki riskler de ele alındı ve bu konudaki endişeler de belirtildi. IMF yetkilileri, El Salvador ekonomisinin geçtiğimiz yıl %10 oranında büyüme kaydettiğini belirtirken; 2022 yılında “Bitcoin’e bağlı olarak” bu büyümenin %3,2 oranında gerçekleşeceği öngörüsünde bulundu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle