Kripto Para

İlahiyat profesörü kripto para sorusunu yanıtladı

  İlahiyat profesörü ve Yeni Şafak yazarı Hayrettin Karaman, kendisine gelen kripto para ve Bitcoin (BTC) sorusuna ilginç bir yanıt verdi. Karaman’ın okuyucusundan gelen “Altın karşılığı sanal para Bitcoin çıkartılıp piyasada kullanılabilir mi?” sorusuna verdiği yanıt, dikkat çekti.

  Kripto para piyasalarının ağı her geçen daha da büyüyor. Geçtiğimiz yılın Aralık ayından bu yana dünyanın her yerinde kripto paralara duyulan ilgi ve benimseme çok ciddi ölçülerde artış gösterdi. Artık dünyanın hemen hemen her yerinde insanlar kripto paralar ile ilgili girişimlerde bulunuyor ya da sektörle ilgili araştırmalar yapıyor. Bu denli artan bir ilgi, elbette beraberinde merak edilen birçok soruyu da getiriyor.

  Hayrettin Karaman’a Gelen Soru

  Örneğin kripto paraların nerede ve nasıl kullanılacağı sorusu, kripto paraların güvenli olup olmadığı sorusu gibi birçok soru insanların kafasını karıştırabiliyor. Bu şekilde merak ettiği sorular karşısında çıkmaza düşen bir okuyucu, ilahiyat profesörü ve Yeni Şafak yazarı Hayrettin Karaman’a merak ettiği soruları sordu. Hayrettin Karaman’ın okuyucusundan gelen kripto para ve Bitcoin (BTC) ile ilgili sorusuna verdiği yanıt ise dikkatleri çekti.

  Okuyucusu Karaman’a şu birkaç soruyu yöneltti:

  “Hocam selamın aleyküm, size bir sorum var. Altın karşılığı sanal para Bitcoin çıkartılıp piyasada kullanılabilir mi? Yoksa bu sistemde spekülatörler işlem yapabilir mi? Ben 15 sene süreyle faizsiz sandık işlettim, acaba diyorum ki insanlara nasıl faydalı olabiliriz?”

  Hayrettin Karaman’ın Yanıtı

  Hayrettin Karaman verdiği yanıtta, para olarak kullanılabilecek sanal ya da gerçek varlığın sağlam bir karşılığı olması gerektiğini ifade etti. Karaman, ayrıca bu varlığın devlet tarafından para olarak kabul edilmesi gerektiğini de vurguladı. Karaman “Bu şartlar bulunursa söylediğiniz olabilir” dedi. Hayrettin Karaman’ın açıklamalarında şu ifadeler yer aldı:

  “Bu şartlar bulunmadığı halde çıkarılan dijital-sanal paralar para değildir ve kötüye kullanmaya açıktır. İnsanlara faydalı olmak istiyorsanız belli bir ticari alanda ehliyetiniz, yetişmişliğiniz varsa şirket kurarsınız, bu şirketi halka açar sermaye toplarsınız, bu sermayeyi âlimlere sorarak helal ve caiz olan işlerde kullanır ve nemalandırırsınız. Yatırım yapan sermaye sahipleri kâra ve zarara katılırlar.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle