Cem Yavuz

SynBiotic, devalüasyona karşı Bitcoin satın aldı

  Alman firma SynBiotic, fiat paralarda yaşanan devalüasyona karşı önlem alarak Bitcoin satın aldıklarını duyurdu.

  SynBiotic, elindeki fonların bir kısmını Bitcoin'e yatırdıklarını açıkladı. Böylelikle SynBiotic, bunu yapan ilk halka açık şirket olma unvanını elde etmiş oldu.

  SynBiotic, kenevir sektöründe oldukça gelişmiş ve araştırmalara imza atmış bir firmadır. Şirket, kripto para birimlerinin oldukça kolay kullanılabilir ve basit bir ödeme aracı olduğundan söz ediyor. 

  BTC Yatırımı Yapan Şirketler Artıyor

  Geçtiğimiz günlerde, Elon Musk'ın şirketi Tesla da, 1.5 milyar dolarlık Bitcoin yatırımı yaptığını duyurmuştu. Gelen bilgilere göre şirketin SEC dosyalamasını da yaptığı ifade ediliyor. Bitcoin şu anda 52 bin dolar civarında işlem görmeyi sürdürüyor. 

  Tesla'nın bu girişiminin ardından birçok firma, BTC yatırımı için araştırma yapmaya başladı. Bazı firmalar bu konuda ciddi atılım yapacak gibi görünüyor.

  Geçen hafta gelen haberlere göre RPC Capital Markets, Apple'ın da BTC yatırımı yapması gerektiğini ifade etti. Hatta firma, Apple'nın bir BTC borsası kurması gerektiğini bile söyledi. Hatta Twitter CFO'su bile Twitter'a bir kripto para birimi platformu oluşturabileceklerini ancak şimdilik kesin bir şey olmadığını ifade etti. JP Morgan analistleri ise tüm bu gelişmelere rağmen, varlığın dalgalı yapısından ötürü hala riskli olduğunu ifade ediyor. 

  Bazı şirketler ise bu riski almayı tercih etmiş gibi görünüyor. SynBiotic de bunlardan bir tanesi olmuş durumda. Apple gibi şirketlerin de Bitcoin alması durumunda, çok daha önemli sonuçlar ile karşılaşabiliriz. 

  SynBiotic Neden BTC Aldı?

  SynBiotic yan kuruluşlarının birç çoğu hali hazırda BTC ile ödeme kabul diyordu. Kenevir dünyanın birçok yerinde yasa dışı olsa da, yasal olan yerlerde dahi bazı sıkıntılar söz konusu olabiliyor. Bu nedenle kenevir işiyle uğraşan şirketler, finanslarını güvence altına alabilmek için yeni yöntemler deniyorlar. 

  ABD'nin Colorado ve Oregon eyaletlerinde, kenevir kullanımı yasal durumda. Ancak ülke çapına bakıldığında, yasa dışı olmaya devam ediyor. Bankalar da kenevir satıcıları ile uğraşmaktan sıkılmış durumda. Zira bu tip durumların büyük bir çoğunluğunda, bankalar devlet tarafından suçlu olarak görülüyor.

  Kenevir pazarı bu sebeplerden ötürü, Bitcoin ile alım satım yapılmaya oldukça elverişli bir konumda yer alıyor. SynBiotic de bu işe önem verdiğini açık bir biçimde ortaya koyuyor. Şirket düzenleyiciler ve bankalara hesap vermek zorunda kalmadan, yasal bir çerçevede ticaret yapmanın yollarını arıyor. 

   

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle