Kripto Para

Kriptolar caiz midir? Diyanet İşleri Başkanı yanıtladı

  Kripto paralar her ne kadar 2009 yılından bu yana bir şekilde hayatımızda olsa da birçok insan bu alanı son yıllarda tanımaya başladı. Bu da beraberinde çeşitli tedirginlikleri ve soruları getirdi. Bu sorular arasında, Müslüman yatırımcıların sorduğu bir soru olan “Kripto paralar caiz midir?” sorusuna ise Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş yanıt verdi.

  Kripto para piyasaları, temelde 2009 yılında ortaya çıkmaya başladı. Satoshi Nakamoto’nun 2009 yılında Bitcoin’i (BTC) piyasaya sürmesi ile birlikte piyasaların da temeli atılmış oldu. Toplamda 13 yıllık bir ömrü bulunan kripto para piyasaları, birçok uzmana göre hala emekleme döneminde ve sektörün ilerleyen yıllarda çok daha farklı ve büyük noktalara ulaşacağı tahmin ediliyor. Ancak birçok yatırımcı için kriptolar henüz çok taze bir alan ve bu da bazı soruları gündeme getiriyor. Müslüman yatırımcıların sıkça sorduğu “Kripto paralar caiz midir?” sorusu da bir kez daha gündeme geldi.

  Ali Erbaş “Kripto Paralar Caiz Midir?” Sorusunu Yanıtladı

  Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, A Haber ekranlarında gelen soruları yanıtladı. Birçok dini soruyu yanıtlayan Erbaş’a, kripto paralarla ilgili sorular da geldi. Erbaş’a gelen sorular arasında, kripto paraların caiz olup olmadığı sorusu da yer aldı. Ali Erbaş, birtakım gerçekleri sıraladı ve kripto paralar için şu anda “caizdir” diyemediklerini belirtti.  Ali Erbaş söz konusu açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

  “İnsanların birbirleriyle çok rahat, güvenli bir şekilde kripto para kullanma ortamı oluşmaması ve insanlara zarar verme ihtimalinin henüz ortadan kalkmaması sebebiyle şu an Din İşleri Yüksek Kurulumuz tarafından ‘caizdir’ denilemiyor. Süreci takip ediyoruz. Soranlara bu şekilde cevap veriliyor.”

  Başkanlık Daha Önce de “Caiz Değildir” Demişti

  Ali Erbaş, “Kripto paralar caiz midir?” sorusuna verdiği bu yanıtın ardından, açıklamasının devamında bir uzman yardımcısına bu konuyu bir tez konusu olarak verdiklerini ifade etti. Erbaş bu konuya ilişkin olarak ise “İnşallah tez bittikten sonra tekrar görüşeceğiz. Fakat şu an itibari ile ‘Bu caizdir, uygundur’ deme noktasında değiliz” dedi. Diyanet İşleri Başkanlığı, geçtiğimiz yıllarda da bu konuya ilişkin açıklamalarda bulunmuş ve o dönemde de kripto paraların caiz olmadıklarını bildirmişti. Öte yandan 2020 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı Alo Fetva hattına en çok sorulan sorulardan biri de “Bitcoin caiz midir?” olmuştu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle