Kripto Para

Merakla beklenen ABD verisi Bitcoin'i vurdu!

  Birleşik Devletler cephesinden gelecek merakla beklenen tarım dışı istihdam verisi nihayet açıklandı. Beklentinin oldukça üzerinde gelen veri ardından lider kripto para birimi 300 dolar kadar geri çekildi.

  Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) merakla beklenen Tarım Dışı İstihdam verileri açıklandı. ABD Tarım Dışı İstihdam verileri beklentinin oldukça üzerinde açıklanınca, lider kripto para biriminin ilk tepkisi olumsuz oldu. Verilerle birlikte yaklaşık 300 dolar gerileyen Bitcoin (BTC) fiyatı şu anda %bitcoin+usd% dolardan el değiştiriyor.

  Tarım Dışı İstihdam Verileri Beklenti Üzeri Geldi!

  Dünyanın en büyük ekonomisinden gelen son veriler Bitcoin ve altcoin’ler üzerindeki baskıyı artırdı. Piyasalarda 180 bin olarak bilinen Tarım Dışı İstihdam Verisi beklentisine karşın veriler 339 bin dolar açıklanarak dünyanın en büyük ekonomisinde işlerin yolunda olduğu şeklinde yorumlandı.

  Veriler ardından Bitcoin üzerindeki baskı artarken, açıklama öncesinde 27 bin 190 dolara yükselen lider kripto para birimi açıklama ile birlikte 26 bin 977 dolara geriledi. En büyük altcoin Ethereum (ETH) ise bin 880 dolara kadar geri çekildi. Altcoin piyasası da ETH’i izledi ve piyasalarda bir miktar geri çekilme yaşandı

  Veriler Ardından Neden Kripto Piyasaları Geriledi?

  Mayıs ayı Tarım Endüstrisi dışında kalan çalışanların değişikliğini ifade eden veriler yukarı yönlü gelince kripto para piyasaları olumsuz tepki verdi. Veriler ABD ekonomisinde toparlanma sinyalleri verirken, Dolar Endeksinin (DXY) artış ihtimalini güçlendiriyor.

  Zira açıklama ile DXY 103,7 seviyelerine kadar yükselerek bu beklentileri doğruladı. Ayrıca ABD Merkez Bankası’nın (ABD) faiz artışlarında elini zayıflatan istihdam ve resesyon gibi korkular biliniyor. Güçlü gelen bu veri ise FED’in faiz artırmakta elini güçlendirebilecek bir potansiyel taşıyor. Parasal sıkılaşma korkusu ise riskli yatırım araçları olan kripto para piyasalarını doğrudan etkiliyor.

  Satış Baskısı Ardında Madenciler Mi Var?

  28 bin dolardan gelen satış baskısı ile gerileyen Bitcoin için ortaya atılan bir iddia da madencilerin satış yaptığı iddiası! Matrixport araştırma sorumlusu Markus Thielen konu ile ilgili hazırladığı raporunda, “Mevcut girdi maliyeti ve potansiyel çıktı geliri göz önüne alındığında, 2022’den önce üretilen makinelerin çoğunun kar etmediği görülüyor” ifadelerini kullandı. Bu cümle ise madencilerin fiyat artışını beklemek yerine envarterlerinde bulunan BTC’leri satmak zorunda kalabilecekleri anlamını taşıyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle