ETH 2.0 kurumsallar için daha cazip olacak – Elbruz Yılmaz

  Ethereum’un daha gelişmiş bir modeli olarak tasarlanan ve yakında faaliyete geçmesi beklenen Ethereum 2.0 ile ilgili olarak, Bitpanda Türkiye ve MENA Genel Müdürü Elbruz Yılmaz fikirlerini paylaştı. Yılmaz, gelecek olan değişikliklerin kurumsal yatırımcılar tarafından da cazip karşılanacağını dile getirdi.

  Ethereum (ETH) 2.0 sürümü, ETH blok zincirinin bir üst sürümü. Yeni sürümün öncelikli hedefi 1.0 versiyonunda yaşanan ölçeklendirme sorunlarının aşılması. ETH mevcut sürümünde saniyede 15 işlem yapılabiliyor ve hemen hemen herkes, bu sayının yetersiz olduğunun farkında. Ayrıca ETH 2.0 versiyonuna geçildiğinde Proof of Work (PoW) yerine Proof of Stake (PoS) sistemi kullanılacak. Ancak bu geçiş tek seferde yapılamayacak ve zamana yayılacak. Ayrıca enerji harcamaya gerek duymayan bir madencilik süreci olmayacağı için PoS sisteminin daha çevreci olması bekleniyor.

  Elbruz Yılmaz’ın Açıklamaları

  Bitpanda Türkiye ve MENA Genel Müdürü Elbruz Yılmaz, ETH 2.0 güncellemesi ile ilgili fikirlerini paylaştı. Yılmaz’a göre ETH 2.0 sadece özel yatırımcılar için değil, kurumsal yatırımcılar için de cazip olacak. Konuya ilişkin olarak Ebruz Yılmaz’ın ifadeleri şöyle:

  “İkinci nesil bir blok zinciri olan Ethereum, Bitcoin tarafından tanıtılan fikir ve kavramları bir bakıma daha ileri taşımıştır. Ethereum’un amacı blok zincirler için kullanım durumunu daha da ilerletmek ve bireyler arası ödemelerden daha fazlasını mümkün kılmaktır.

  Uzun zamandır piyasalarda var olan Ethereum, son zamanlarda daha fazla ivme kazanmaya başladı. Pek çok insan piyasalardaki son boğa koşusunu Bitcoin’deki düşüş ile ilişkilendirirken, aslında perde arkasında çok daha fazlası oluyor.”

  Yılmaz ETH Ağında Artan Yoğunluğa Değindi

  Yılmaz, 2021’de yatırımcıların neden yoğun şekilde Ethereum’a yöneldiğine ilişkin olarak da fikirlerini paylaştı. Yılmaz’a göre akıllı kontratlardan merkezsiz finans (DeFi) sistemine kadar ETH ağında çalışan uygulamalar bu konuda en etkili faktörler oldu. Yılmaz, ETH 2.0 güncellemesi ile bu yoğunluğa rağmen ETH ağının popülaritesinin ve kullanım yoğunluğunun daha fazla artacağına inanıyor.

  Elbruz Yılmaz, ilerleyen dönemlerde ETH ağının PoS konsensüs algoritmasına geçmek zorunda kalacağını ifade etti. PoS sisteminin PoW sisteminden daha verimli enerji kullanacak olduğunu ifade eden Yılmaz, bu geçişin ETH ağını daha cazip kılacak olan bir gelişme olacağını düşünüyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle