Kripto Para

HSBC’den Bitcoin yatırımcısı MicroStrategy’ye tepki

  Kripto para birimlerine duyulan ilgi büyük oranda, geçtiğimiz yılın ikinci yarısında kurumsalların piyasaya girmesiyle arttı. Kurumsallar arasında ilk kripto para yatırım adımını atan ise dev yazılım şirketi MicroStrategy oldu. Artan kripto para ilgisi, birçok alanda olduğu gibi bankaların hizmetlerinde de etkili oldu. Konuya ilişkin birçok bankadan kripto paralar adına olumlu adımlar atılırken, HSBC bankası kripto para karşıtı faaliyetlerine devam ediyor.

  Ağustos 2020 döneminde dev yazılım şirketi MicroStrategy, ilk kez kripto para yatırımı yapan kurumsal şirket oldu. MicroStrategy’nin rezervlerine Bitcoin (BTC) eklemesi, daha sonradan kripto para yatırımı yapan kurumsal şirketlere güven aşıladı. MicroStrategy şirketi Bitcoin satın alarak aslında kripto para piyasalarında zincirleme bir etki yarattı.

  MicroStrategy Bitcoin satın aldı, bu diğer kurumsalların da piyasaya girmesine önayak oldu. Kurumsallar kripto para yatırımına başladı, bu kripto para birimlerine olan ilgi ve talebi arttırdı. Artan ilgi ve talep başta Bitcoin olmak üzere kripto paralara fiyat artışları getirdi. Bu artışlar sonrasında Bitcoin Aralık 2020 döneminde, 3 yıl boyunca beklenen tüm zamanların rekorunu kırdı. Bu rekor ise büyük bir rallinin ilk adımı oldu.

  HSBC “İşleri Kolaylaştırmayacak”

  Zincirleme şekilde gelişen bu adımlar sonrasında MicroStrategy şirketinin hisse senedi değerleri de artış gösterdi. Öte yandan artan kripto para ilgisi ile birlikte dünyanın dört bir yanından birçok bankacılık kuruluşu da kripto para hizmetlerine başladı. Ancak HSBC bankası kripto para karşıtı faaliyetlerine devam ediyor. HSBC bankası, son olarak MicroStrategy şirketinin hisselerine yapılan yatırımları engelleme kararı ile gündeme geldi.

  HSBC bünyesinde bir müşteri temsilcisinin gönderdiği bir e-postada, müşterilerin MicroStrategy hisseleri almasını durdurması isteniyor. Ayrıca e-postada, söz konusu hisse yatırımlarının HSBC tarafından kolaylaştırılmayacağı da ifade ediliyor. HSBC’nin bu kararı, kripto para topluluklarında büyük yankı uyandırdı.

  Var Olan Hisseler Kalacak, Yeni Hisselere İzin Yok

  Müşteri temsilcisinin gönderdiği e-postada, mevcutta var olan MicroStrategy varlıklarının HSBC hesaplarında tutulabileceği ifade ediliyor. Ancak yeni satın alma işlemlerine izin verilmeyeceği belirtiliyor. Söz konusu e-postada yer alan ifadeler şöyle:

  HSBC, kripto paralarla ya da kripto para birimlerinin performansları ile ilgili atıfta bulunan ürünlerin satın alınmasını kolaylaştırmayacaktır.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle