ADA ağında güncelleme tamam! Şimdi ne olacak?

  Kripto para piyasalarının dört gözle beklediği Cardano (ADA) ağındaki Alonzo hard fork’u beklendiği gibi başlatıldı. Güncelleme sonrasında, ADA’nın kurucusu ve ADA’nın arkasındaki mühendislik firması IOG’un CEO’su Charles Hoskinson, bundan sonra neler olacağına ilişkin düşüncelerini paylaştı.

  Kripto para piyasaları yaz ortalarından bu yana Cardano (ADA) ağında yapılacağı duyurulan Alonzo güncellemesine odaklanmış durumdaydı. Geçtiğimiz haftalarda, ADA’nın kurucusu ve IOG’un CEO’su Charles Hoskinson, bu güncellemenin 12 Eylül tarihinde gerçekleştirileceğini açıklamıştı. Hoskinson’un açıklamasından kısa bir süre sonra da ADA fiyatı 3,10 dolar seviyesine kadar ulaşarak tüm zamanların rekorunu kırmıştı. ADA ağında beklenen Alonzo güncellemesi belirtilen tarihte gerçekleştirildi. Charles Hoskinson da bundan sonra ADA ağını nelerin beklediğini paylaştı.

  Alonzo Güncellemesi ile Ne Oldu?

  Cardano ağı için uzun zamandır beklenen Alonzo hard fork’u, belirtildiği gibi 12 Eylül (TSİ 13 Eylül 00.44) tarihinde gerçekleştirildi. Bu yükseltme ile birlikte Cardano ağına akıllı sözleşmeler geldi ve artık kullanıcılar ADA ağı üzerinde; merkezi olmayan finans (DeFi) platformalarını, merkezi olmayan uygulamaları (DApp), NFT (non fungible token) uygulamalarını ve stablecoin projelerini inşa edebilecek. ADA fiyatı, güncelleme sonrasında değer kayıplarıyla karşılaştı ancak analistler, orta vadede güncelleme ile birlikte ADA fiyatında artış yaşanabileceğini düşünüyor.

  Charles Hoskinson’un Açıklamaları

  Charles Hoskinson, güncelleme yapıldıktan sonra yaptığı açıklamalarında, bu güncellemenin sadece Cardano ağı için değil, tüm kripto para ekosistemi için yararlı olacağını düşündüğünü dile getirdi. Konuya ilişkin olarak Hoskinson’un yer verdiği ifadeler şöyle:

  “Çok uzun süre çalıştık, bu ekibin bazı üyeleri 4 yıldan uzun süredir çalışıyor. Biz işimizi yaptık. Yüzlerce sunum, onları bildiri yayınladık. O kadar çok kod yazıldı ki; endüstri için en iyi endüstriyel model olduğunu düşündüğümüz bir deney olarak, her zaman her yerde faydalı olan çok yeni bir model oluşturmak için çok dikkatli bir düşünce yapısı oluşturuldu.”

  Teknik Bilgisi Olmayanlar da ADA Ağında Uygulama İnşa Edebilecek

  Charles Hoskinson, bu güncelleme sonrasında ADA ağının artık çok daha fazla yük altında kalacağını ancak bunun herhangi bir şekilde sorun oluşturmayacağını da ifade etti. Ayrıca Hoskinson, artık hem teknik bilgisi olanların hem de teknik bilgisi olmayanların ADA ağı üzerinde istedikleri gibi uygulama inşa edebileceklerini belirtti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle