Kripto Para

İtalyan düzenleyici kurumdan kripto açıklaması: Endişeliyiz!

  İtalya borsası düzenleme kurumu Consob'un Başkanı Paolo Savona, son açıklamasında dikkat çekici ifadeler kullandı. Kripto para birimlerinin regüle edilmeden yaygınlık göstermesi sebebiyle endişeli olduğunu vurgulayan başkan açıklamalarında denetleme vurgusu yaptı…

  Bitcoin (BTC) fiyatında yeniden yükseliş sinyalleri görülürken, piyasa üzerinde olumsuz etki yaratabilecek haberlerden biri de İtalya’dan geldi. Kripto para birimlerinin her geçen gün daha fazla yayılmasına yönelik tepkinin geldiği İtalya borsası düzenleme kurumu olan Consob başkanı konuştu.

  “Kripto Paralar Suç İçin Koruyucu Kalkan”

  Consob Başkanı Paolo Savona, Bitcoin başta olmak üzere kripto para birimlerinin regüle edilmesinin şart olduğunu vurguladı: “Düzgün bir denetleme sistemi olmadan, piyasadaki şeffaflık konusunda endişeler gittikçe artacaktır. Yasallık ve piyasa için gereken en uygun kararlar alınmasında sıkıntılar yaşanacaktır.”

  Bitcoin başta olmak üzere kripto para birimlerinin pek çok farklı suç çeşidi için koruyucu bir kalkan görevi üstlendiğini belirten Savona şu açıklamayı yaptı: “Kripto paralar, merkez bankalarının para politikasını yürütme kabiliyetini de bozabilir. Şu anda dolaşımda 4 bin ilâ 5 bin arasında regüle edilmemiş kripto para bulunuyor. Consob olarak İtalya’da yasadışı şekilde fon toplayan yüzlerce web sitesini kapattık. Eğer Avrupa Birliği’nden bu anlamda bir adım atılmazsa veya bu çok gecikirse, biz de kendi önlemlerimizi alırız.”

  Bitcoin Fiyatındaki Yükseliş Devam Edecek Mi?

  İtalyan’nın resmi düzenleyici kurumunun başkanından gelen bu açıklamalar, kripto para topluluğu tarafından olumlu karşılanmadı. En büyük kripto para birimi Bitcoin fiyatında uzun bir aradan sonra yeniden yükseliş hamlelerinin geldiği şu günlerde, regülasyon açıklamalarının yapılması yatırımcıların tepkisini çekti.

  BTC yatırımcıları, piyasadaki olumlu havanın ne kadar daha süreceğini merak ediyor. Kripto para piyasasında FED toplantısından sonra açıklanacak kararlar odak noktası haline gelmişken bu süreçte BTC fiyatı hızlı yükseldi. Analistler Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin fiyatındaki yükseliş trendinin bir süre daha devam etmesini bekliyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle