Kriptopara

Borsada Liq Olmamak İçin Uyulması Gereken 10 Altın Kural

  Bu yazımızda, vadeli işlem kontratlarının çalışma sistemine kısaca değindikten sonra borsada liq olmamak için uyulması gereken 10 altın kurala dikkat çekeceğiz.

  Borsada Liq Olmamak İçin 10 Altın Kural

  Kripto para piyasalarında likidasyon yani liq olmak, elinizdeki paranın tamamen bitmesi anlamına gelir. Bu işlem, yeni bir pozisyon açtığınızda lididasyon fiyatı olarak belirtilir. Bunun anlamı ise satın aldığınız kripto para biriminin fiyatı o fiyata geldiğinde siz pozisyonunuzu koruyorsanız, paranızın tamamının tükeneceği anlamına gelir.

  Kripto para sektöründe BitMex, Kraken ve Binance gibi borsaların hepsi yatırımcılara daha mütevazi yollarla kaldıraçlarla işlem yapma fırsatı sunuyor. Bu borsalarda liq olmamak için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Yüksek risk içeren vadeli işlemlerde, doğru şekilde hareket ederseniz kazancınız artar kayıplarınız da düşer. Bu yüzden borsada liq olmamak için uyulması gereken 10 altın kural şunlardır:

  1. Kaldıraç oranını çok yüksek tutmamanız gerekir. Maksimum x5 (5 katı) kaldıraç kullanmanız tavsiye edilir. 
  2. Gösterge Fiyatı ile Likidasyon fiyatını mutlaka göz önünde bulundurmanız tavsiye edilir.
  3. Temel analiz ve teknik analiz bilginiz yoksa vadeli işlem piyasasından uzak durun, yani kaldıraçlı işlem yapmadan spot piyasayı tercih edin.
  4. Elinizde kaybetmeyi göze alamayacağınız kadar para olmadan, borç para ve banka kredisi ile kesinlikle işlem yapmayın.
  5. Piyasada grafik mumunun ortasından yeni bir pozisyon açmayın, mumun tamamlanmasını bekleyin ve sabırlı olun.
  6. Spekülasyonlara kapılmayın, kulaktan dolma bilgilerle hareket etmeyin.
  7. Gereksiz yere FOMO’ya (Fear of missing out) kapılmayın. Çok hızlı yükselişe geçen kripto paralara temkinli ve sabırlı yaklaşın.
  8. Tamamen duygularınızla hareket etmeyin, teknik bilgileri ve mantığınızı kullanın.
  9. Likidasyon riskine karşı mutlaka spot hesabınızda kripto para yatırımı veya bakiye bulundurun.
  10. Bakiyenizin hepsiyle vadeli işlemlere giriş yapmayın, elinizdeki paranın belirli kısmıyla kaldıraçlı işlemler yapmanız tavsiye edilir.

  Vadeli İşlemler Nedir?

  Kripto para vadeli işlem kontratları, gelecek tarihli ve belirli bir fiyata varlığı alıp satmak için yapılan anlaşmalardır. Kripto paralarla yapılan alım satım işlemleri, spot piyasalar dışında vadeli işlem piyasalarında da gerçekleştirilebilir. Vadeli işlemler, ticari sürecin dışında aynı zamanda işletmelerin ve endüstrilerin gelecekteki fiyat dalgalanmalarından korunmaları için önemli bir araçtır. Fakat bu kontratların spekülatörler tarafından trade’i yapılır.

  Özellikle kripto paralarda da vadeli işlemler oldukça popülerlik kazanmıştır. Kripto para basınına yansıyan olumlu haberler ile birlikte yatırımcılar, piyasaya yeni kurumsal para geleceği konusunda heyecanlanarak vadeli işlemlere yönelir. 

  Vadeli İşlem Kontratları Nasıl Çalışır?

  En basit tabiriyle vadeli işlem, gelecekte belirli bir zamanda belirli bir fiyata bir varlığın iki parti arasında alınıp satılması sürecidir. Vadeli işlem sadece kriptolara özgü olmamakla birlikte pek çok piyasada tercih edilen bir anlaşmadır. Bir kripto para biriminden örnek vermek gerekirse;

  • A kripto para biriminin fiyatı 100 dolardır. 
  • 1. Trader, 3 ay içinde fiyatın artacağını düşünürken 2. trader ise tam tersini düşünerek fiyatın azalacağını söyler.
  • Bu traderlar bir sözleşme yapar ve 3 ay içinde 1. trader’ın 2. trader’dan 100 dolarlık sabit fiyatla 500 adet kripto para alacağını kabul ederler. 
  • Bu anlaşmayla birlikte piyasada ne olursa olsun 1. trader anlaşılan fiyatta kripto parayı alacaktır. 
  • Eğer 1. traderın beklediği gibi kripto para biriminin fiyatı 3 ay içinde artarsa geri dönüp cari piyasa fiyatına satarak kâr elde etmiş olur. 
  • Fiyatlar önemli ölçüde düşerse hala belirli bir fiyata kripto parayı alması gerekir fakat elinde değerinin altında bir varlıkla kala kalmış olması liq durumu olarak açıklanır.

  Vadeli İşlem Spekülatörleri

  Vadeli işlem kontratları temelde bu şekilde çalışır. Yatırımcılar, bu kontratlar sayesinde piyasayı etkileyen volatilite ve öngörülemeyen haberlerden korunmuş olurlar. Kontratların kendileri alınıp satılabildiği için sonra spekülatörler için bir pazar haline gelir. Eğer Bitcoin’in fiyatının artacağını düşünüyorsanız yatırım yapıp bekleyebilir, daha sonra eğer doğruysanız  yükselen fiyattan satışını gerçekleştirebilirsiniz. Fakat vadeli işlem kontratları yatırımcılara herhangi bir Bitcoin’i doğrudan tutmak zorunda kalmadan Bitcoin fiyatındaki hareketlerden para kazanma imkanı sağlar. 

  Vadeli İşlemlerde Kaldıraç Sistemi

  Borsalar, yatırım yapmak için size sadece sermayenizin bir kısmını koymanıza izin verip gerisini kendileri hallettiği durumlarda kaldıraçlı işlemleri açarlar. Örnekle açıklamak gerekirse 100 dolar değerinde BTC alım satımı yapmak istiyorsunuz fakat sadece 10 dolara sahipsiniz. B

  orsa kaldıraçlarını kullanarak 100 dolarlık işlem için paraya sahip olabilirsiniz. Artık kazancınızın 10 katına sahip olarak kaldıraçlı işlem yapabilirsiniz. Fakat bununla birlikte alacağınız risk de çok yükselecektir. Eğer piyasa tahminlerinizle uyumlu biçimde ilerlemezse BTC’ye direkt olarak 10 doları yatırmanızdan çok daha hızlı bir şekilde paranızı kaybedersiniz. Bu yüzden borsada liq olmamak için 10 altın kurala dikkat etmenizde fayda vardır.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle