ETH’de beklenen güncellemeler ve fiyata etkisi

  23 Nisan Cuma günü kripto para piyasalarında yaşanan sert fiyat düzeltmelerinde, Ethereum (ETH) piyasanın geneline göre sağlam durarak dikkat çekmeyi başardı. Ethereum’un başarılı direnişinin arkasında ise uzun süredir beklenen bir gelişmenin duyurulmasının yattığı düşünülüyor.

  Bitcoin (BTC) 18-23 Nisan tarihleri arasında sert değer kayıpları yaşadı. Rekor kırdıktan sonra 51 bin dolara kadar gerileyen Bitcoin, hafta içinde toparlanarak 56 bin dolar seviyesine kadar gelmişti. Ancak 23 Nisan’da Bitcoin 47 bin dolar bandına kadar gerileyerek, piyasadaki genel düşüşün alevlendirdi. Bu düşüş trendine neredeyse tüm altcoinler de katıldı. Ancak piyasada çift haneli değer kayıplarının görüldüğü süreçte, Ethereum (ETH) ise düşüşlerini sınırlı tutarak güçlü performans ortaya koydu.

  Son süreçlerde yaşanan fiyat hareketliliklerinin yanı sıra, Ethereum için uzun süredir bir eleştiri konusu gündemde yer alıyor. O da ETH ağındaki işlem ücretlerinin fazla olması ve ağda ölçeklendirme sorunlarının hala çözülememiş olması. Bu nedenle Binance Smart Chain (BSC) gibi alternatif ağlar, kullanıcıların yoğun ilgisiyle karşılaştı. BSC ağındaki hacim rekorları da bunu kanıtlıyor.

  EIP-1559 Güncellemesi İle Neler Olacak?

  Ancak Ethereum ağındaki işlem ücretlerine çözüm olabilecek bir güncelleme için tarih ve blok belirlendi. Ethereum ekosisteminde yer alan önemli isimlerden Anthony Sassano, konuya ilişkin olarak Twitter’dan duyuru yaptı. Sassano, EIP-1559 güncellemesinin 14 Temmuz 2021 tarihinde hayata geçirileceğini açıkladı. Yeni güncelleme ile ETH madencilerinin gelirinde azalma olacak ancak buradan sağlanan gelir ile ETH yakılması sağlanacak.

  EIP-1559 güncellemesi ile birlikte eleştiri konusu olan ETH ağındaki işlem ücretlerinde düşüş gerçekleşecek. Öte yandan güncelleme sayesinde ETH arzında ciddi bir düşüş yaşanacak. Sassano’nun belirttiği kaynağa bakıldığında, 14 Temmuz tarihindeki güncelleme Londra ana ağ hard forkunda gerçekleşecek.

  ETH Ağında Beklenen Önemli Gelişmeler

  Ethereum kanadında yapılacak olan bu önemli güncelleme öncesinde 4 büyük gelişme daha yaşanacağı öngörülüyor. Buna göre ETH ağındaki öngörülen önemli adımlar şöyle:

  • İstemciler dondurulacak – 19 Mayıs
  • İstemciler yayımlanacak – 2 Haziran
  • Ropsten test ağ forku – 16 Haziran
  • Gorli test ağ forku – 23 Haziran

  Bu adımların hiçbirinde hata gerçekleşmezse, 14 Temmuz’da EIP-1559 güncellemesi yapılacak.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle