Kripto Para

Hindistan’da “kripto yasağı” iddialarında sıcak gelişme!

  Kripto paraları yasaklamayı öneren yasa tasarısının alt meclise sunulmasıyla gündeme gelen Hindistan’da, yasaklamanın olmayacağı iddia edildi. Hindistan’da bulunan bir CNN muhabirinin aktardıklarına göre ülkede kriptolara yasak değil ancak çeşitli düzenlemeler gelecek.

  Kripto para adaptasyonunun gittikçe arttığı, dünyanın en kalabalık ülkelerinden biri olan Hindistan’da bu hafta panik satışları görülmüştü. Hindistan’da kripto para piyasalarında panik satışlarına neden olan gelişme ise 2 parlamentolu yönetimdeki alt meclise sunulan yasa tasarısı olmuştu. Söz konusu yasa tasarısının kripto paraları yasaklamayı önerdiği iddiaları, ülkede paniğe neden olmuş ve Hindistan’daki kripto para borsalarında aşağı yönlü fiyat farkları oluşmuştu. Hindistan sınırını aşan bu panik, şimdi ise yerini rahatlatan yeni iddialara bıraktı.

  İddialara Göre Hindistan’da Kriptolar “Emtia” Olarak Değerlendirilecek

  Hindistan’da bulunan bir CNN muhabirinin aktardığı bilgilere göre meclise sunulan kripto para yasa tasarısı, kripto para birimlerini yasaklamayacak. Ancak bu yasa tasarısının, kripto para sektörüne çeşitli düzenlemeler getirmeyi planladığı aktarıldı. Gelen bilgilere göre söz konusu yasa tasarısında Bitcoin (BTC) gibi kripto para birimleri “varlık sınıfı” olarak tanımlanacak. Bu da bu yasa tasarısı ile Hindistan’da kripto paraların, emtia kategorisinde değerlendirilmesinin olasılıklar dahilinde olduğunu gösteriyor.

  Uzmanlar, Düzenlemelerin Yasaklardan Çok Daha Yararlı Olabileceğini Söylüyor

  Küresel basına yansıyan bilgilerde, Hindistan hükümetinin toptan satışları yasaklamak yerine, kripto paraların yasadışı kullanımı ile mücadeleye odaklanacağı ve ülkede KYC (müşterini tanı) mekanizmasının işlevselliğinin arttırılacağı ifade ediliyor. Uzmanlar, kripto paraların yasadışı faaliyetlerde kullanılması ile mücadelelerin, toplu yasaklamalardan çok daha yararlı olabileceğini ifade ediyor.

  Gelen Açıklamalarda Yasaklamanın Olmadığı Belirtildi

  CNBC’nin Squawk Box Asia programında konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Hindistanlı bir kripto para borsası yöneticisi, açıklamasında “Hükümetten aldığımız mesaj ve bilgilere göre bir tür düzenleme arayışı olduğunun görüyoruz. Katı bir düzenleme gelecek ancak bu tam bir yasak değil” sözlerini dile getirdi.

  Borsa yöneticisinin açıklamalarının ardından CNN News18’in resmi Twitter hesabından söz konusu haber ile ilgili bir paylaşım yapıldı. Bu paylaşımda ise şu ifadelere yer verildi:

  “Kripto para birimi düzenlemelerine ilişkin en iyi hükümet kaynakları: Kripto üzerinde herhangi bir yasak yoktur. Kötüye kullanılmaması için bir düzenleme mekanizması uygulanacaktır.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle