Kripto Para

Hindistan, kripto konusunda Çin’i takip ediyor!

  Kripto paralara karşı Çin’e benzer şekilde politikalar izlediği görülen Hindistan, geçtiğimiz ay kripto paralar ile ilgili bir yasa tasarısını yürürlüğe koymak adına harekete geçmişti. Ancak bu adım açıklanmayan nedenlerle ertelenmişti. Söz konusu yasa tasarısının oldukça katı yasaklamaları içerdiği ortaya çıktı.

  Kripto para piyasaları Mayıs ayı ortalarından bu yana oldukça verimsiz durumda. Zira Mayıs ayına kadar rekor düzeylerde gelen ve boğa koşusunu sürdüren kripto paraların neredeyse tamamı yaklaşık %50 oranında geri çekilme yaşadı ve bu değerler henüz geri kazanılamadı. Piyasanın yatay ve düşüş eğiliminde ilerlemesinin arkasında ise Çin’den gelen yasaklama ve kısıtlama haberlerinin etkisinin büyük olduğu düşünülüyor. Kripto paralara karşı katı önlemler alan Çin’e benzer şekilde, Hindistan’ın da kripto paralara karşı katı bir tutum sergilediği görülüyor.

  Ertelenen Tasarı Yasaklamaları Kapsıyor

  Hindistan’da geçtiğimiz ay kripto paralara karşı bir yasa tasarısı adımı atılacağı öğrenilmişti. Ancak bu yasa tasarısının hangi yönde olacağı, neleri kapsayacağı gibi konular açıklanmamıştı. Piyasalarda bir kesim, Hindistan’da kripto paraların yasallaşacağı yönünde adım atılacağı öngörülerini de dile getirmişti. Nedeni belirtilmeden ertelenen bu tasarının daha katı yasakları içerdiği ortaya çıktı. Kripto para piyasalarında Çin ve İran gibi ülkelerle birlikte, Hindistan da baskıcı tutumlar sergileyecek gibi görünüyor.

  CBDC İçin Devam, Kripto Paralar İçin Tamam

  Hindistan’da PRS Yasama Araştırması, Hindistan Parlamentosu’nun çalışmalarını takip ediyor. PRS’den gelen haberlere bakıldığında, yeni bir düzenleme için adımlar atılacağı görülüyor. Söz konusu düzenlemeye bakıldığında, Hindistan’ın merkez bankası dijital parası (CBDC) çalışmalarına ağırlık verip, kripto paraları vatandaşlarına yasaklama adımlarının atılacağı görülüyor. Benzer şekilde Çin de CBDC çalışmalarını hızlandırıp, vatandaşlarına kripto paraları yasaklamıştı.

  Hindistan Yasa Tasarısını Manidar Zamanda Açıklayacak

  PRS tarafından yapılan açıklamaya göre Hindistan’daki söz konusu düzenlemenin 19 Temmuz tarihindeki Muson oturumuna yetiştirilmesinin planlanıyor. Hindistan’ın düzenlemeyi açıklayacağı dönemde Grayscale de ciddi ölçüde GBTC kilidi açacak. Daha önce de Grayscale GBTC’leri serbest bırakacağını açıkladığında, piyasada kripto paralar ile ilgili çok ciddi birçok olumsuz haber gündeme gelmişti. Şimdi yine benzer şekilde olumsuz haberler gündeme gelmeye başladı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle