Kripto Para

Japonya’da kriptoya yumuşama: Vergi muafiyeti önerildi!

  Ekonomisini canlandırmak için mücadele veren Japonya’da kripto sektörü için olumlu bir öneri iletildi. Japonya’da mali düzenleyici tarafından verilen öneride, kripto endüstrisi için bazı vergi muafiyetleri önerildi.

  Ekonomisini canlandırmaya yönelik çalışmalara devam eden Japonya’da çare olarak kripto endüstrisine başvuruluyor! Japonya mali düzenleyicisi, ekonomiyi canlandırma çabaları doğrultusunda verdiği öneride kripto endüstrisine bazı vergi muafiyetleri getirilmesini önerdi.

  Bireysel Yatırımcıya İndirim, Kripto Şirketlerine Muafiyet!

  Japonya Finansal Hizmetler Ajansı tarafından bugün yapılan açıklama, ülkede kripto para birimlerinin teşvik edilmesi adına da arz ettiği önem nedeniyle kripto topluluğunun gündemine oturdu. İran tarafından getirilen serbestliğin hemen ardından Rusya’dan gelen kripto açıklaması sektöre umut verirken, mali düzenleyici bazı vergi istisnalarına ilişkin önerisi ile sektörü hareketlendirdi.

  Ajans tarafından yapılan açıklamada, kripto şirketlerinin kurumlar vergisinden muaf tutulması öneriliyor. Ayrıca bireysel yatırımcıların ödedikleri vergiler için de indirim önerilirken, kripto şirketlerinin elde ettikleri kazançlardan vergisel muafiyet elde etmeleri büyük önem arz ediyor.

  Japonya’da Yüksek Vergi Oranları Şikayet Edilmişti

  Japonya, mevcut durumda kripto faaliyetlerinden elde edilen karları da kapsayacak şekilde %30 oranında kurumlar vergisi alıyor. Ülkede Web3 şirketlerinin büyümesi için destekleme ve vatandaşların gelirlerini artırmak adına verilen sözlere karşın alınan bu yüksek vergi oranları sıkça eleştiriliyordu.

  Okurlarımızın hatırlayacağı gibi geçtiğimiz günlerde kripto şirketlerinin oluşturduğu bir grup, Japonya’daki yüksek kurumlar vergisi sert bir şekilde eleştirmişti. Grup bu yüksek vergi oranlarının yeni projeleri engellediğini savunmuş, bazı girişimlerin yüksek vergi maliyeti nedeniyle Singapur’a taşınmak zorunda kaldığını söylemişti.

  Yılsonuna Kadar Adım Atılması Bekleniyor

  Japonya ise verdiği sözleri tutmak ve ekonomisini canlandırmak için çareler aramaya devam ediyor. Bu kapsamda vergi avantajı sağlayan bir program düzenlenerek kripto şirketleri ve bireysel yatırımcıların bu programa dahil edilmesi bekleniyor.

  Ülke vatandaşlarının 3 katrilyon Yen tutarındaki varlıklarının yarısını nakit ya da mevduat olarak tuttukları biliniyor. Bu tutarların verimini artırmanın yanında vergi gelirlerini artırmayı hedefleyen Japonya’ya önerilen kripto vergi muafiyetlerinin kabul edilmesi bekleniyor. Liberal Demokrat Parti tarafından verilen tekliflerin ise yılsonuna kadar onaylanarak kararın çıkabileceği de toplulukta konuşuluyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle