Kripto Para

Kripto Para Günün Haber Özeti – 21 Haziran 2021

  Lider kripto para birimi Bitcoin, yeni haftaya hiç beklenmeyen bir düzeltme hareketi ile başladı. Son dönemde toparlanma belirtileri gösteren BTC, Çin’den peş peşe gelen olumsuz haberlerin etkisi ile sert düzeltmeye girdi. En büyük kripto para birimindeki bu geri çekilme, popüler altcoin projelerini de olumsuz etkiledi.

  21 Haziran Pazartesi gününde Bitcoin ve altcoin fiyatını etkileyen önemli gelişmeleri özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  Günün En Önemli Bitcoin ve Altcoin Gelişmeleri

  Çin Ziraat Bankası, pazartesi günü erken saatlerde web sitesinde kripto ile ilgili hizmetlerin yasaklanmasını bildiren bir mektup yayımladı. Bu mektup kısa süre sonra kaldırılsa da içeriğindeki planların ifşa olması kripto para topluluğunda panik yaratmaya yetti. Çin’deki üçüncü en büyük banka, Bitcoin işlemlerinde yer alan hesap sahiplerine ve hizmet sağlayıcılara hizmet vermeyi yasaklamayı planlıyor.

  Bu haberin piyasada satışları tetiklemesinin ardından Çin Merkez Bankası, ülkedeki bankaları kripto para birimlerine baskı kurabilmek adına toplantıya çağırdı. Çin’in düzenleyici kararları nedeniyle yayılan korku, Bitcoin fiyatındaki düşüşü hızlandırdı. 

  Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, son röportajında bankanın kripto konusundaki olumsuz duruşunu tekrarlardı. Başkana göre Bitcoin ve kripto para yatırımcıları, şu anda var olan en tehlikeli yatırımlardan biri olarak öne çıkıyor. 

  BTC fiyatındaki sert düzeltme fırsatını değerlendiren MicroStrategy şirketi, 500 milyon dolarlık BTC alımı yaptığını duyurdu. Bu hamle ile birlikte MicroStrategy’in toplam Bitcoin rezervi 105 bin 85’e yükselirken ortalama maliyeti de 26 bin 80 dolar oldu. Analist Willy Woo, BTC fiyatındaki yükselişin ertelenebileceği konusunda yatırımcıları uyardı. 

  Günün En Önemli Bitcoin ve Altcoin Fiyat Hareketleri

  Kripto para basınında yer alan bu gelişmelerle birlikte BTC fiyatında yüzde 3.90 oranında gerileme görünüyor. Bir miktar toparlama belirtisi gösteren Bitcoin fiyatı 32.905 dolardan işlem görmeye devam ediyor. Altcoin fiyatlarında da sert düzeltme etkisini gösterdi.

  ETH fiyatında yüzde 4.87 oranında kayıp yaşanıyor. Piyasa değerine göre ilk 10 listesinde yer alan kripto para birimleri arasında en fazla kaybı yüzde 15.41 oranıyla Dogecoin (DOGE) yaşıyor. Altcoinlerde en az kayıp yüzde 3.74 oranıyla Cardano’da (ADA) görülüyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle