Kripto Para

Güney Kore kripto paralardan vergi alacak

  Kripto para yatırımcıları ve sektörü yakından ilgilendiren gelişmeler arasında regülasyon ve vergilendirme politikaları öne çıkıyor. Son olarak Güney Kore Maliye Bakanı, kripto para yatırımlarından elde edilen kazancı mutlaka vergilendireceklerini söyledi…

  Kripto para sektörüne ilişkin düzenlemeler tüm dünyada hız kazanmışken yeni bir hamle de Güney Kore hükümetinden geldi. Kripto para basınında yer alan haberlere göre Güney Kore Maliye Bakanı Hong Nam-ki, katıldığı bir konferansta kripto paralar hakkında konuştu. Bunları birer “para birimi” statüsünde gördüklerini açıklayan bakan vergilendirme konusuna açıklık getirdi. 

  Güney Kore Maliye Bakanı Hong Nam-ki, kripto para yatırımından elde edilen sermaye kazancının önümüzdeki yıldan itibaren vergiye tabi tutulacağını aktardı. Kripto para piyasasında Güney Koreli yatırımcılar dışında diğer ülkelerdeki yatırımcılar da vergilendirme konusunda endişe duymaya devam ediyor. 

  Dijital Varlık Vergisi

  Önümüzdeki yılın ocak ayından itibaren, Güney Kore’de kripto para alım satımından elde edilen sermaye kazançları belirli oranlarda vergilendirilecek. Güney Kore Maliye Bakanı Hong Nam-ki’nin katıldığı konferansta yaptığı konuşmasında bu konuya dikkat çekmesi gündeme geldi. 

  Bakan Hong Nam-ki son açıklamasında kripto para ticaretinden elde edilen sermaye kazançlarının vergilendirme oranları hakkında detaylar verdi. Buna göre değeri 2.5 milyon wonu aşan yıllık kazançlara yüzde 20 oranında vergi uygulanacağı öğrenildi. Bakan Hong Nam-ki konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Dijital varlık ticaretinden elde edilen kazanca vergi uygulamak durumundayız. Bu kaçınılmaz.”

  FATF Üyesi Türkiye’de Ne Olacak?

  Öte yandan Güney Kore gibi Mali Eylem Görev Gücünün (FATF) üyesi olan Türkiye’den de kripto para ticaretinden elde edilen kazançlara vergi uygulaması getirilebileceği düşünülüyor. Türkiye’de 30 Nisan’dan sonra kripto para birimlerinin ödeme amaçlı kullanılması yasaklanacak. 

  TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, son açıklamasında “Kripto paranın, para yerine kullanımını yasakladık.” ifadelerini kullanmıştı. Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamalar da kısa bir süre içinde kripto para birimleri hakkında yeni düzenlemelerin tamamlanacağını doğrular nitelikteydi. Yerli yatırımcılar, kripto para alım ve satım işlemlerine Türkiye’de vergi uygulaması beklentisi içine girdi. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle