Kripto Para

Bitcoin işlemleri için Güney Kore’den yüzde 20 vergi kararı

  Güney Kore Maliye Bakanlığı, kripto para basınında da geniş yankı bulan yeni bir bildiri yayınladı. Bitcoin ve kripto para işlemleri için 1 Ocak 2022 tarihi itibarıyla vergi alınacağı açıklandı…

  Kripto para piyasalarında yatırım yapanların en çok endişe yaşadığı konulardan biri de kripto para işlemleri için hükümetlerin getirebilecekleri vergi uygulamaları oldu. Son dönemde geniş bir yankı bulan ve tartışma konusu haline gelen kripto para vergisi konusunda Güney Kore Maliye Bakanlığı ilk adımı attı. 

  Bitcoin’in Finansal Varlık Olduğu Kesinleşti

  Bakanlıktan yayınlanan resmi bildiriye göre henüz kapsamlı şekilde regüle edilmemiş olan Bitcoin ve kripto para işlemlerinden 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren vergi alınacağı açıklandı. Yerel haber kaynaklarından aktarılan güncel bilgilere göre kripto para işlemlerinden bir yılda 2.5 milyon won (2 bin 200 dolar) ve üzeri kazanan yatırımcılar yüzde 20 oranında vergi ödeyecekler. Güney Kore, bu işlemlerden vergi kesileceğini daha önceden duyurmuş ve ülkedeki yerel kripto para yatırımcıları tarafından büyük tepki toplamıştı.

  Daha önceleri Bitcoin’i finansal varlık sınıfına almayan Güney Kore Maliye Bakanlığı, vergi hamlesinden önce bu kararında değişikliğe gitti. Kripto paralardan vergi alabilmek için Bitcoin de diğer gelirler kapsamına alınarak finansal varlık sınıfına girmiş oldu. Bu hamle sebebiyle kripto para yatırımcıları, yeni kararname gereği kripto para kazançlarını gelir tablosunda göstermek zorunda olacaklar.

  Vergiye İtiraz Süreci Başladı

  Maliye bakanlığından aktarılan bilgilere göre kripto para borsa yatırımcıları, kripto para gelirlerinin dökümünü üç aylık ve yıllık periyotlarla devlete sunacak. Bununla birlikte belirtilen sürelerde kripto paralardan elde ettiği kazançları gelir tablosunda göstermeyenlere cezai işlem uygulanabilecek. Söz konusu vergi her yıl mayıs ayında 1 defa olacak şekilde ödenecek.

  Öte yandan vergi kararnamesine göre, Güney Kore’nin yerel borsalarında listelenmeyen kripto paralara ya da merkeziyetsiz borsalarda yapılan işlemlere de vergi getirilebilir. Yerli yatırımcıların büyük tepkisini çeken bu karar, kripto para basınında geniş yankı buldu. Yeni kararnameye karşı birleşen yatırımcılar, 200 bin imza hedefiyle imza toplamaya başladı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle