Kripto Para

Güney Kore kripto para denetimlerini sıkılaştırıyor

  Kripto para birimlerindeki öngörülemez ve engellenemez artış, Güney Kore hükümetini harekete geçirdi. Kripto paralara panikle yaklaşan ülkelerden biri olan Güney Kore’de finansal kurumlar üzerindeki denetimler artırılacak.

  Geçtiğimiz günlerde Türkiye’de kripto paralara karşı atılan “ödemelerde yasaklama” adımından sonra yerli kripto para piyasalarında bir endişe oluştu. Ülkemizde kripto paralar ile alışverişler yasaklandı ve kripto para borsa ve uygulamalarına para transferleri için kullanılan platformlara da kısıtlama getirildi. Bu karar yerli kripto para toplulukları tarafından endişe ile karşılanırken, kripto para piyasalarında endişe uyandıran başka bir adım bu kez Güney Kore’den geldi.

  Kripto para birimleri konusunda sert tavırları ile bilinen Güney Kore, tavrını destekler nitelikte bir adım daha attı. Kripto para alanında sert regülasyon kararları alan Güney Kore’de finansal kurumlar üzerindeki denetimler artırılacak. Söz konusu karar, Devlet Politikaları Koordinasyon Merkezi tarafından yapılan açıklama ile duyuruldu.

  Güney Kore’de Denetimler Neden Sıkılaştırılıyor?

  Devlet Politikaları Koordinasyon Merkezi tarafından yapılan resmi açıklamada, denetimlerin “kripto para alım ve satımlarının spekülatif bir boyuta gelmesi ve yasadışı eylemlerde kullanılması ihtimallerine” karşı artırılacağı ifade edildi. Yetkili kurumun başkanı Koo Yun-cheol, duyurulan karar sonrasında çeşitli açıklamalarda bulundu. Yun-cheol açıklamasında “Sanal varlıklar kullanılarak yapılan yasadışı eylemler için bu endüstriye daha özel bir dikkat ile yaklaşmak gerekiyor” sözlerini dile getirdi.

  Öte yandan bu kararın yanı sıra Güney Kore Maliye Bakanlığı ve Finansal Denetim Hizmetleri de kripto para konusundaki denetimlerini sıkılaştırma adımı attı. Kurumlar, kripto para alanındaki sıkılaştırma adımlarda “kripto paralar ile vergi kaçırılmasının önüne geçmeyi” planlıyor.

  Güney Kore’de Kripto Para İlgisi

  Covid-19 salgınının Mart 2020 döneminde tüm dünyada etkisini göstermeye başlaması, ekonomi piyasalarında da endişelerin ortaya çıkmasına neden olmuştu. Salgında oluşan ekonomik endişeler ile birçok ülkede insanlar ekonomik krizden ve enflasyondan korunmak amacıyla kripto paralara ilgi göstermeye başlamıştı. Benzer bir ilgi artışı haliyle Güney Kore’de de yaşandı. Hatta Güney Kore’deki bu ilgi artışı ile bazı yerel kripto para borsalarında Bitcoin 72 bin dolar (80 milyon won) fiyatına kadar ulaşmıştı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle