Kripto Para

Binance Çin kararından dönüyor! Engel kalktı

  Yaklaşık iki hafta önce Çin’deki kullanıcılarına yönelik “SMS göndermeme” kararı alan Binance borsası, Çin pazarında yeniden aktif hale gelmeye başlıyor. Binance borsasının Çin pazarında atmaya başladığı bu adımın, kripto para fiyatlarına kadar yansıyabileceği yorumları gündeme geliyor.

  Son dönemlerde adını sık sık duyduğumuz Çin, kripto para piyasalarına yönelik aktif çalışmalarını özellikle son bir yılda ciddi ölçüde artırdı. Zira Çin’in, 2014 yılından bu yana üstüne düşerek titizlikle çalıştığı merkez bankası dijital parası (CBDC) çalışmaları da aynı süreçte ağrılık kazandı. Çin, 2022 yılında dijital yuanı kullanıma, dolaşıma sunmak istiyor. Bu nedenle de Çin’in, dijital yuan kullanımının yaygınlaşmasını istediği ancak kripto para kullanımının minimuma inmesini ve hatta sıfırlanmasını istediği tahmin ediliyor. Bu nedenle de Çin, sık sık kripto para yasaklama haberleriyle anılıyor.

  Çin’in Kararlarının Piyasaya Etkileri

  Çin, kripto para evrenine yönelik aldığı kararlarla birçok kez gündeme gelmişti. Hatta bu kararlar, Mayıs ayında piyasada çöküşe de yol açmıştı. Çin’in mali düzenleyicilerinin aldığı kararlar, kripto para borsalarının da Çin bölgesinde nasıl bir rota izleyeceğinin belirsiz bir hal almasına neden oldu. Bunun en iyi örneklerinden birini de işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası Binance gösterdi. Binance, iki hafta önce Çin’deki kullanıcılarına artık SMS göndermeyeceğini açıklamıştı.

  Binance Neden “SMS Göndermeme” Kararı Almıştı?

  Binance “SMS göndermeme” kararının nedenini de SMS dolandırıcılığının artması olarak açıklamıştı. Bu nedenle borsa, yatırımcıları koruma amacıyla bu kararı aldığını duyurmuştu. Öte yandan Çin hükümetinin kripto para konusunda vatandaşlarını sürekli izlemesi ve ilerleyen dönemlerde kripto para yatırımcılarına yönelik negatif adımlar atacağının düşünülmesi de Binance’ın bu adımı atmasına etki ettiği düşünülüyor. Ancak Wu Blockchain haberine göre Binance, Çin pazarında cep telefonu numaralarının kaydını yeniden almaya başladı.

  Binance Kararını Neden Değiştirdi?

  Haberde, Çin’in düzenleyici kararlarının sık sık değişmesinin, Binance’ın da Çin politikalarını değiştirmesine yol açtığı ifade ediliyor. Binance’ın bu adımı atmasından sonra kripto para topluluklarında “yükseliş beklentisiyle atılan bir adım” yorumları gündeme geldi. Birçok kripto para kullanıcısı, Binance’ın “yaklaşan yükseliş” dolayısıyla Çin pazarını kaçırmak istemediğini iddia ediyor. Zira bu olası yükselişte artan yatırımcı, artan sermaye anlamına gelecek ve bu da Bitcoin (BTC) ile birlikte altcoinlerin de yükselişe geçmesini sağlayacak.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle