Kripto Para

Binance Güney Kore pazarına veda ediyor

  İşlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, Güney Kore pazarından çekilme kararı aldı. Borsa, ilk adımı attı ve eşler arası ödeme (P2P) hizmetleri için kullanıcılara da belli bir süre tanıdı.

  İşlem hacmiyle dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, son dönemlerde önce soruşturmalarla, ardından değişim adımlarıyla gündeme gelmeye başladı. Binance, birçok ülkede düzenleyiciler tarafından başlatılan soruşturma ve yaptırımlar sonrası, şirketin hizmet anlayışında değişikliğe gideceğini duyurmuştu. Japonya, Kanada, Hong Kong, Birleşik Krallık, Malezya, Tayland, Cayman Adaları ve Singapur gibi bölgelerde yaptırımlara maruz kalan Binance, bu kez kendi isteiğiyle Güney Kore pazarından çekilme kararı aldı.

  Binance’ın Durdurduğu İşlemler

  Binance, Güney Kore’den çekilme kararını açıkladı. Bununla birlikte borsa, Güney Kore Wonu pariteleriyle yapılan işlemlerin ve Korece dil desteğinin durdurulduğunu açıkladı. Binance, söz konusu duyuruyu resmi web sitesinden yayınladı. Binance tarafından yapılan açıklamaya göre bundan sonra bazı hizmetler Güney Kore’de desteklenmeyecek. Bu hizmetler arasında şunlar yer alıyor:

  • Güney Kore Wonu (KRW) paritelerindeki işlem çiftleri,
  • KRW ile ödeme seçenekleri,
  • Eşler arası ödeme (P2P) tüccar uygulamaları,
  • Korece web sitesi hizmeti.

  Borsa, bu hizmetleri durdurduğunu ancak bazı hizmetler için Güney Kore’deki kullanıcılarına süre tanıdığını da açıkladı. Açıklamaya göre P2P yatırımcılarının da Binance’ın belirlediği süreler içinde işlemlerini sonlandırması gerekecek.

  Binance Tarafından Yapılan Açıklama

  Binance borsası tarafından Güney Kore’den çekilme kararına ilişkin yapılan açıklamada yer verilen ifadeler şöyle:

  Binance P2P, KRW işlem çiftlerini 13 Ağustos 2021 Cuma günü UTC +9 20.00’da (TSİ 11.00’da) kaldıracak. Kullanıcıların olası ticaret anlaşmazlıklarını önlemek için ilgili tüm P’P alım-satımlarını tamamlamaları ve ilgili ticari reklamları 13 Ağustos 19.00 UTC +9 (TSİ 19.00) itibariyle kaldırmaları önerilir.”

  Binance Neden Güney Kore’den Çekilme Kararı Aldı?

  Binance, bu kararı geçtiğimiz ay Güney Kore Mali İstihbarat Birimi’nden gelen bildirimden dolayı almış olabilir. İstihbarat birimi, ülkedeki tüm yabancı kripto para borsalarının yeni kara para aklama yasalarına uygun olarak kayıt yaptırmaları için 24 Eylül tarihine kadar süreleri olduğunu ifade etmişti. Öte yandan Binance, değişime gitme kararı aldığı için böyle bir adım atmış da olabilir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle