Kripto Para

ECB üyesi CBDC’ler ile stablecoinleri kıyasladı

  Son dönemlerde merkez bankası dijital parası (CBDC) çalışmalarına ağırlık veren Avrupa Merkez Bankası’ndan (ECB), Dijital Euro ile ilgili bir açıklama geldi. ECB Yönetim Kurulu Üyesi Fabio Panetta, bir röportajda Dijital Euro’nun gizlilik ve mahremiyet kaygılarını, bir teknoloji şirketi tarafından çıkarılan bir stablecoin’den daha iyi koruyabileceğini dile getirdi.

  Merkez bankası dijital parası (CBDC) çalışmaları, neredeyse tüm dünyada hızlandı. Başta Çin olmak üzere ülkeler, CBDC çalışmalarına ağırlık vermeye başladı. Bu konuda ciddi atılımlar yapan Avrupa Merkez Bankası (ECB) da CBDC çalışmalarını tamamlamak ve en yakın tarihte kullanımını hayata geçirmek istiyor. Kripto paralara mesafeli yaklaşan ECB, CBDC çalışmalarıyla Dijital Euro kullanımını başlatmayı amaçlıyor.

  Fabio Panetta’nın Açıklamaları

  ECB Yönetim Kurulu Üyesi Fabio Panetta da ECB’nin CBDC çalışmalarına ilişkin çeşitli açıklamalarda bulundu. 20 Haziran tarihinde Financial Times ile röportaj gerçekleştiren Panetta, Dijital Euro’nun gizlilik ve mahremiyet kaygılarını bir teknoloji şirketinin çıkardığı bir stablecoin’den daha iyi koruyabileceğini ifade etti. Panetta, söz konusu röportajda konuya ilişkin olarak şu ifadelere yer verdi:

  “Eğer merkez bankası dijital ödemelere dahil olursa gizlilik ve mahremiyet daha iyi korunacak. Çünkü biz özel şirketler gibi değiliz. Kullanıcı verilerini depolamak, yönetmek ya da bunlardan para kazanmak konusunda ticari bir çıkarımız yok.”

  Panetta Diem Hakkında Konuştu

  ECB’nin CBDC çalışmalarını herhangi bir özel stablecoin ile kıyaslayan Panetta, ayrıca Facebook’un destek verdiği Diem Association stablecoin’i hakkında da konuştu. Eski ismi ile “Libra” olan ve daha sonra “Diem” ismini alan stablecoin için Panetta “istikrarsız bir kripto para” tanımı yaptı. Bunun yanı sıra Dijital Euro’nun geleceği hakkında da konuşan Panetta, tasarım aşamasının bile 2 yıl alabileceğini ifade etti. ECB Başkanı Christine Lagarde, Dijital Euro için 4 yıllık bir çalışma sürecini işaret etmişti.

  ECB’den Hükümetlere CBDC Çağırısı

  ECB, yaklaşık iki hafta önce hükümetlere seslenmiş ve CBDC’leri dikkate almaları konusunda bir tavsiyede bulunmuştu. Bu tavsiyesini dile getirirken ECB, ülkelerin CBDC’lere mesafeli yaklaşması durumunda finansal sistemlerini, “yapay para birimi sunan” teknoloji devlerine bırakabilecekleri riskinin olduğunu belirtmişti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle