SEC’in Ripple davasında olası senaryoları

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple arasında Aralık 2020’den bu yana devam eden dava henüz sonuçlanmadı. Dava son zamanlarda Ripple’ın lehine dönmüş gibi görünse de nasıl sonuçlanacağı bilinmiyor. Bu kapsamda davayı yakından takip eden Avukat Jeremy Hogan, davaya ilişkin olarak XRP yatırımcılarına çeşitli uyarılarda bulundu.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Aralık 2020’de Ripple şirketine ve şirketin 2 üst düzey yöneticisine 1,2 milyar dolarlık dava açtı. SEC, “XRP menkul kıymettir” diyerek, geriye dönük XRP satışlarının yasadışı olduğunu iddia etti. Ripple ise bu suçlamaları reddetti ve taraflar davada argümanlarını mahkemeye sundu. Sunulan argümanlar sonucu davayı takip eden uzmanlar da davaya ilişkin yorumlarını sık sık dile getirdi. Bu süreçte birçok kişi, Ripple’ın SEC ile anlaşmaya varmasının ve 1,2 milyar dolardan çok daha az ödeme yapmasının mantıklı olacağını savundu.

  Avukat Jeremy Hogan Olası Senaryoları Yorumladı

  Davanın şu ana kadar gelen bölümüne bakıldığında Ripple’ın anlaşmaya varmak gibi bir niyetinin olmadığı görülüyor. Ancak dava sonuçlanmış değil ve her an beklenmedik bir karar çıkabilir. Davayı yakından takip eden Avukat Jeremy Hogan da bu kapsamda davanın olası senaryolarını değerlendirdi ve XRP yatırımcılarına çeşitli uyarılarda bulundu. Hogan, olası bir anlaşma durumunda XRP fiyatının bundan nasıl etkilenebileceğini yorumladı.

  Olası Bir Cezai Yaptırım ile Kilit Altındaki XRP’ler Risk Altında Kalabilir

  Jeremy Hogan, Ripple’ın SEC ile anlaşma sağlaması halinde yüklü bir ceza ödeme ihtimalinin olduğunu dile getirdi. Hogan’a göre üstelik bu cezai ödeme dava öncesi süreçteki fiyatlar üzerinden yapılabilir. Hogan, bu olası senaryo karşısında Ripple’ın emanet cüzdanlarında tuttuğu XRP’leri çıkarabileceğini öne sürdü. Ripple’ın bu cüzdanlarda tuttuğu XRP sayısı neredeyse XRP’nin toplam arzı kadar. Hogan davanın kaybedilmesi ya da anlaşma sağlanması durumunda, Ripple’ın bu XRP’ler üzerinden de yaptırıma maruz kalabileceğini düşünüyor.

  Hogan’a Göre XRP Arz Şoku Yaşayabilir

  Hogan’a göre eğer Ripple cezai bir yaptırım ile karşı karşıya kalırsa XRP’nin özel şirketlere ya da müşterilere satışı da bozulabilir ve satışlar durdurulabilir. Hogan bu senaryoda XRP arzı için bir şok yaşanabileceğini, piyasada sürekli azalan bir XRP arzının oluşabileceğini ifade etti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle